Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Töre Yurda döndü
02 Nisan 2011 Cumartesi Saat 20:25

Töre Yurda döndü

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre Türkiye’deki temaslarını tamamlayarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne döndü.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre Türkiye’deki temaslarını tamamlayarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne döndü.

Bakan Töre Ercan Havalimanı’nda Türkiye temasları ile ilgili basına açıklama yaptı.

Bakan Töre, Ankara’da Ormanlarla ilgili bir çalıştaya katıldığını Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’le görüştüğünü söyledi.

Türkiye Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu’dan KKTC’deki göletlerin ıslah edilmesi konusunda yardım istediğini belirten Töre, göletlerle ilgili çalışmaların Pazartesi günü başlayacağını söyledi.

Bakan Töre, ormanlardaki zararlılarla ilgili mücadele için de destek sağlandığını ifade etti.

Araç-gereç, orman yollarının ıslahı yönünde de taleplerinin olduğunu kaydeden Töre, ihtiyaç duyulan araçlar belirlenerek gönderileceğini söyledi.

Bakan Töre, Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile görüşmesinde de tarım teşvik primlerinin gününde ödenebilmesi için yardım istediğini dile getirdi.

Töre, Cemil Çiçek’in de üreticinin gününde ödenebilmesi için mutlaka tedbir alınması gerektiğini ve gerekli çalışmayı yürüteceğini ifade ettiğini belirtti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker ile de KKTC’de verimliliğin artırılması konusunu ele aldıklarını anlatan Töre, Türkiye’den teknik elemanların ülkede inceleme yapması konusunda mutabakata vardıklarını kaydetti.

Bakan Töre, KKTC’deki hayvancılığın geliştirilmesi için Türkiye’den ivesi cinsi bin koyun ve 40 koçun bu ayın içinde ülkeye gönderileceğini anlattı.

Töre, Ankara’nın ardından Çanakkale’ye geçtiğini ve orada çeşitli görüşmelerde bulunduğunu ve düzenlenen etkinlikte Kıbrıs konusunda bir konuşma yaptığını ifade etti.

Çok olumlu görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydeden Töre, temaslarında Türkiye yetkililerinin KKTC’ye gösterdikleri yakın ve sıcak ilgiye şahit olduğuna da vurgu yaptı.

Bu haber toplam 1745 defa okunmuştur
Töre Yurda döndü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans