Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devlet Tahvili Haziran’da Geliyor
07 Nisan 2011 Perşembe Saat 14:22

Devlet Tahvili Haziran’da Geliyor

Maliye Bakanı Ersin Tatar, ülkedeki mali sorunların hükümetin aldığı ve alacağı doğru kararlar ve kamuoyunun vereceği destekle aşılacağını söyledi.

Tatar, İç Borçlanma Kanunu’nun 1 ay içerisinde meclisten geçeceğini ve Haziran ayında devlet tahvillerinin piyasaya çıkmasının hedeflendiğini de açıkladı.
Maliye Bakanı Ersin Tatar, Sabaha Haber’de mali konulardaki soruları yanıtladı.

Tatar, yeni kabineyi bir görev değişimi diye nitelendirerek, bundan sonraki çalışmaların milletvekillerinin desteğiyle devam edeceğini söyledi.

Tatar,  “Hükümet değişti diye sorunlar hemen aşılacak diye bir şey yok... Hükümet programında değişiklik olmayacak...Beklenti yüksek tutulmamalı...”dedi..

Başbakan’ın çalışkan ve deneyimli bir siyasetçi olduğuna vurgu yapan Tatar, sorunların kamuoyunun desteğiyle aşılacağını söyledi.

Yapısal sorunların aşılması için iç borçların  sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasının önemine dikkati çeken Tatar, bu amaçla İç Borçlanma Kanunu’nun 1 ay içerisinde meclisten geçeceğini ve Haziran ayında devlet tahvillerinin piyasaya çıkmasının hedeflendiğini anlattı.

Tatar, tahvillerle özel bankalardan ve ihtiyat sandığından yapılan borçlanmaların faizinin aşağıya çekileceğini bunun banka faizlerinin düşüşüne de etkide bulunacağını kaydetti.

Ersin Tatar, Tahvillerin ikramiye ve benzeri devlet ödemelerinde kullanılmasının söz konusu olmadığını da yineledi.
“Günün sonunda kamunun verimli hale getirilmesi ve özel sektörün önünün açılması gerekir” diyen Tatar, ülkedeki en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirtti.

Vatandaşların sorunlarının aşılması için çalışmaya devam edeceklerini, bu amaçla 24 saat telefonlarının açık olduğunu ifade eden Tatar, halkın bilmeden bazen yasalar aleyhine yardım talep ettiğini ancak sorunları yasalar çerçevesinde çözdüklerini söyledi.

Tatar, gerek özel gerekse tüzel kişilerden bazen tahakkuk edilen verginin affı ve benzeri talepler geldiğini ve yasaya aykırı olduğu için bunların yapılmadığını, sonuç olarak da vatandaşların kendisine küstüğünü anlattı.

Her şeye rağmen ekonomideki gidişatın iyi olduğunu ekonomistlerin de bunu ifade ettiğini anlatan Tatar, KKTC ekonomisi ile entegre olan Türkiye ekonomisindeki iyileşmenin buraya da yansıyacağını söyledi.

Güney Kıbrıs’ta ekonomide yaşanan sıkıntılara da dikkat çeken Tatar, işsizlik ve Yunanistan’daki ekonomik sorunların Rum Yönetimi’ni siyaseten de zorladığını anlattı.

İlk üç aydaki devlet gelirlerinde geçen yıla oranla yüzde 11 artış olduğunu anımsatan Tatar, kurumlar vergisi beyanlarının verilmesiyle gelecek aylara ilişkin durumun daha net ortaya çıkacağını söyledi.

Bakan Tatar, artış trendinin kurumlar vergisinde de devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Tatar, emeklilerden alınan verginin iade edilip edilmeyeceğine ilişkin izleyen sorusunu da yanıtladı.

Tatar, “ geri ödeme için yasa yapılması gerekir. Konu hükümetin bilgisinde karar verilecek.... ancak mahkeme kararına göre geri işlemez... .”diye konuştu

Maliye Bakanı Tatar, ekonomide gelişim için, güven, istikrar ve adaletin şart olduğunu, hükümetin de yapmaya çalıştığı, vergi ve gelir adaletini sağlama olduğunu söyledi.

Bugün yapılan eyleme de değinen Tatar, sorunların ancak diyalogla çözülebileceğini belirterek, sendikalara diyalog çağrısını yineledi.

Bu haber toplam 1481 defa okunmuştur
Devlet Tahvili Haziran’da Geliyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans