Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rumlar Kötümser
10 Nisan 2011 Pazar Saat 10:59

Rumlar Kötümser

“Lefkoşa Üniversitesi”nin Plus TV ve Politis gazetesi hesabına 800 kişi üzerinde 28 Mart-5 Nisan tarihleri arasında yapılan ankette Rumların Kıbrıs sorununun çözümü konusunda kötümser oldukları ortaya çıktı

“Lefkoşa Üniversitesi”nin Plus TV ve Politis gazetesi hesabına 800 kişi üzerinde 28 Mart-5 Nisan tarihleri arasında yapılan ankette Rumların Kıbrıs sorununun çözümü konusunda kötümser oldukları ortaya çıktı.

Politis anket sonuçlarını “Kıbrıs Sorununun Çözümü Konusunda Kötümser… Ekonomi ve Toplumsal Konularda Kötü Verim… Yerleşikler ve İşsizlik Kıbrıs’ın En Büyük Felaket” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Rum Yönetimi Başkanı’nın Kıbrıs sorununda “Türk uzlaşmazlığının” ve kendi kötümser söylemlerinin kurbanı olduğu yorumunda bulunan gazete, ankete katılanların yalnız yüzde 10’unun Kıbrıs doğrudan müzakerelerinin olumlu sonuçlanacağı konusunda iyimser olduğunu vurguladı.

RUMLARIN YÜZDE 63,8’İ MÜZAKERELERİN SONUCUNDAN KÖTÜMSER

Gazete bu konuda görüşüne başvurulanların yüzde 63,8’inin müzakerelerin olumlu sonuçlanacağı konusunda kötümserlik belirttiğine dikkat çekerek; bu orandan, Rum halkının, öncelikle kendi siyasi liderliği tarafından BM Genel Sekreteri’nin niyetleri konusunda yanlış bilgilendirilmiş olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Haberde “Kıbrıs müzakerelerinin olumlu sonuçlanacağından ne kadar iyimsersiniz” sorusuna verilen cevaplarla ilgili şemada şu verilere yer verildi:

“Yüzde 30,5 kötümser; yüzde 33,3 çok kötümser; yüzde 8, 3 iyimser; yüzde 2,2 çok iyimser; yüzde 19,1 ne iyimser ne kötümser; yüzde 6,6 cevap vermedi”

RUM SİYASİ LİDERLİĞİ KIBRIS SORUNUNDA HALKI YANLIŞ BİLGİLENDİRDİ

Rum siyasi liderliğinin perde gerisinde müzakerelerde gelişme olduğunu söylerken kamuoyuna yönelik açıklamalarında kötümserlik yaydığına işaret edilen haberde “bir referandum yapılsa, masaya en iyi çözümü götürse dahi Başkan Hristofyas geçemez” ifadesine yer verdi.

İSTENİLEN ÇÖZÜM KONUSUNDA DA BİR KARGAŞA VAR

Habere göre Rumlar arasında, istenilen çözüm konusunda da bir kargaşa var.  İki bölgeli, iki toplumlu federasyona katılımcıların yüzde 19’u olumlu bakarken, yüzde 44,4’ü buna karşı çıkıyor. “Tabii ki anket soruları içerisinde; taksim ve fiili durum arasında tercih de konulduğunda, federasyondan yana kişi yüzdesi artıyor” yorumunda bulunan gazete bu konuda ise herhangi bir rakama yer vermedi.

Gazeteye göre “İki bölgeli, iki toplumlu federasyonla ilgili görüşünüz nedir” sorusuna yanıtlar “Yüzde 24,3 karşıyım; yüzde 20,1 çok karşıyım; yüzde 16,4 katılıyorum; yüzde 2,5 çok katılıyorum; yüzde 23,6 ne katılıyorum ne karşıyım; yüzde 13,0 cevap vermedi” şeklinde gerçekleşti.

YUNANİSTAN, AB VE IRKÇILIK

Yunanistan’la ilişkiler konusunda, katılımcıların üçte biri tarafsızlık sergiliyor. Hristofyas’ın bu konudaki politikasını olumlu bulanların oranı yüzde 38,8.

Hristofyas hükümetinin AB’ne yönelik politikası konusunda ise katılımcılar ikiye bölünmüş durumda. Barış İçin Ortaklık’a katılım konusunda katılımcıların (gazete ‘siyasilerin’ diye yazdı) yüzde 49,2’si Hristofyas’ın politikasına karşı çıkarken; TC kökenli KKTC vatandaşları ve Kıbrıs sorununda karşı çıkanların oranı neredeyse yüzde 70’e yükseliyor.

Rumların üçte biri, Rum tarafında görülmekte olan ırkçılık konusunda koalisyon hükümetine olumsuz puan veriyor.

HRİSTOFYAS SINIFTA KALDI

Habere göre ankete katılanların yüzde 52,6’sının kamu yönetimi; yüzde 61,2’sinin yerini hak etmişlik; yüzde 60,1’i ekonomi; yüzde 67,6’sı işsizlik; yüzde 52,1’i sosyal sigortalar fonu konusunda Hristofyas hükümetinin sınıfta kaldığı görüşünde. Enerji politikası konusunda ise katılımcıların yüzde 42,1’inden olumsuz, yüzde 34,6’sından olumlu puan aldı, yüzde 23,6’sı bu konuda görüş belirtmedi.

Gazete AKEL dışındaki bütün siyasi partilerin Hristofyas’ı eleştirdiğine dikkat çekerek; ankete katılanların beşte birinin görüş belirtmekten kaçınmasının, vatandaşların görüşlerinin, partilerinin politikalarıyla tamamen örtüşmediğini gösterdiği yorumunda bulundu.

Bu haber toplam 1772 defa okunmuştur
Rumlar Kötümser Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans