Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ortak miting ve şölen düzenliyor.
11 Nisan 2011 Pazartesi Saat 14:11

Ortak miting ve şölen düzenliyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), 2004 referandumunun yıldönümü olan 24 Nisan Pazar günü, ortak miting ve şölen düzenliyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP),  2004 referandumunun yıldönümü olan 24 Nisan Pazar günü, ortak miting ve şölen düzenliyor.

İnönü Meydanı’nda yer alacak etkinlik için alınan karar, CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ve TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı tarafından bugün düzenlenen ortak basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı. Cumhuriyet Meclisi Mavi Salonu’nda saat 10.15’de düzenlenen basın toplantısında,  CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk ile TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu da  hazır bulundu.

FERDİ SABİT SOYER

CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, yaptığı açıklamada, 24 Nisan 2004 referandumunun yıldönümünde  Kıbrıs Türk halkının  2004’te ortaya koyduğu iradesine ve çözüm hedefine bağlı olarak TDP ile ortak miting ve şölen düzenleme kararı aldıklarını söyledi.

Soyer, içte ve dışta olumsuz gelişmelerin yaşanmakta olduğunu, tüm bu sorunların kaynağında Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü ve Kıbrıs Türk halkının iradesinin ayaklar arlına alınmaya çalışılması bulunduğunu ifade etti.

İleri sürülen “Kıbrıs Türk halkının sosyal, ekonomik ve siyasal  olarak vesayet altına alınması girişimlerini” benimsemediklerini vurgulayan Soyer,  bu anlamda kendi kendini yönetme ve iradeye sahip çıkma açısından 24 Nisan referandumunun çok önemli bir gösterge olduğuna işaret etti.

Kıbrıs Türk halkının 24 Nisan 2004’de barış ve çözüm iradesini açık bir şekilde içe  ve dışa gösterdiğini anlatan Soyer,  gelinen süreçte görüşme sürecinde yaşanan tıkanıklıklardan duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

“Bu noktada içe, dışa, AB’ye ve BM’ye ‘Burada bir halk vardır. Siyasi eşitlik temelinde çözümün tarafı olup dünya ile bütünleşmek istiyor’ demek ve Rum Yönetimi Lideri Hristofyas’la, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun zamana oynama sürecine dur demek için  TDP ile 24 Nisan’da ortak  miting ve şöleni düzenlemeye karar verdik” diyen CTP-BG Genel Başkanı Soyer, 23 Mayıs ve 1 Temmuz anlaşmalarına ve 24 Nisan iradesine bağlı olan her kuruluşu  düzenledikleri mitin ve şölene katılmaya davet etti.

İnönü Meydanı’nda, Kıbrıs Türk halkının  var olduğunu ve var olmaya devam edeceğini, barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesini sürdüreceğini  ve her türlü vesayete karşı olduğunu bir kez daha haykıracaklarını anlatan Soyer, “Ne minnet, ne himmet  anlayışı ile yola çıktık” dedi.

Soyer, aynı düşünceler içerisinde ortak etkinlik  düzenleyecek olmalarından dolayı TDP Genel Başkanı Çakıcı’ya da teşekkür etti.

MEHMET ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, yaptığı konuşmada, TDP olarak her zaman “Hep beraber güçlüyüz, hep beraber varız” ilkesi ile hareket etmekte olduklarını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının en büyük idealinin çözüm ve AB olduğunu, bunu 2004 Nisan referandumunda açıkça ortaya koyduğunu belirten Çakıcı, buna sahip çıkmak ve gerçekleştirmek herkesin görevi olduğunu vurguladı.

Ülkede çok ciddi kaos ve kargaşa bulunduğunu,  düzenlenen mitinglerde ortaya konan iradeyi kabul etmeyen bir hükümetle karşı karşıya olduklarını, içte bazı düzenlemeler ve ekonomik programların geliştirilmesi  gerektiğini, ama tüm bunları düzeltecek olanın Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu savunan TDP Genel Başkanı Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının bu yöndeki iradesini  en somut şekilde 2004 referandumunda ortaya koyduğunu anımsattı.

“Kıbrıs Türk halkı 24 Nisan 2004’te yeni bir düzene, yeni bir sürece ve yeni bir devlete ‘evet’ demişti. O günün iradesini ortaya koyan 2 parti olarak bu iradeye sahip çıkıp sürdürme kararı verdik.  Sendikaları, sivil toplum örgütlerini ve  bu iradeye sahip çıkan herkesi  birlikte hareket etmeye çağırıyoruz” diyen TDP Genel Başkanı Çakıcı, parti olarak çatışma kültürü değil, barış ve uzlaşı kültürüne inanan bir parti olduklarını,  CTP-BG  ile düzenleyecekleri ortak etkinliğin bunun en güzel göstergesi olduğunu vurguladı.

CTP ile sırasında farklı düşünceler nedeniyle çatışabildiklerini, ancak ana hedef olan çözüm  konusunda buluşmasını bildiklerini ifade eden Çakıcı, zamanın siyasal yarış zamanı değil, hep beraber hareket etme ve çözüm iradesine sahip çıkma  zamanı olduğunu söyledi.

Sürdürülen görüşmelerde Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ortaya koyduğu tereddütlerini ve 2 devlet olgusuna ilişkin görüşlerini kabul etmelerinin mümkün olmadığının altını da çizen Çakıcı, hem Eroğlu’na hem de Rum  Yönetimi Lideri Hristofyas’a çözüm konusunda daha aktif çalışma çağrısında bulundu.

“Kim çözüm iradesine sahip çıkmak istiyorsa buyursun beraber yürüyelim” diyen Çakıcı, düzenleyecekleri ortak etkinlik nedeniyle CTP-BG’ye teşekkür  etti.

Çakıcı, parti olarak çözüm konusunda hiç bir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Çakıcı’nın sözlerini tamamlamasının ardından yeniden söz alan CTP-BG Genel Başkanı Soyer, kendileri için önemli olanın  prensipler, ortak değerler ve karşılıklı saygı olduğunu, ancak son dönemlerde düzenlenen  eylemlerin amaç ve içeriklerini, biçime kurban etmeye çalışan bazı hareketler bulunduğuna işaret etti.

Bunun  halkın iradesine vurulmuş en büyük hançer olduğunu dile getiren Soyer,  kendilerinin kaos ve kargaşa istemediklerini o nedenle  bu oyunun parçası olmayacaklarını söyledi.

İç konulara da değinen Soyer, ortada ne hükümet ne de iktidar partisi olduğunu, 27 tane feodal beylikten oluşan milletvekili bulunduğunu savunarak, “27 tane kral var bakalım durumları ne olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber toplam 1614 defa okunmuştur
Ortak miting ve şölen düzenliyor. Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans