Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erken seçim de bir seçenek
12 Nisan 2011 Salı Saat 18:27

Erken seçim de bir seçenek

Başbakan İrsen Küçük, Meclis’te kilitlenme olması halinde bazı çareler aranacağını, erken seçimin de bir seçenek olduğunu söyledi.

Başbakan İrsen Küçük, Meclis’te kilitlenme olması halinde bazı çareler aranacağını, erken seçimin de bir seçenek olduğunu söyledi.

Mecliste dün yaşanan nisap sorunu ve buna bağlı gelişmeleri değerlendiren Küçük, “Meclis’te kilitlenme olması halinde bazı çareler aranır. Tabii sayınızın en az 26 olması gerekir. Bu sayıya ulaşamazsanız evvela bir koalisyon arayışına girersiniz. Bundan da sonuç alamazsanız tabi erken seçim de bir seçenektir. Bundan çekinmemek lazım, çünkü erken seçim halka gitmektir. Halk zaten bu kararı verir” şeklinde konuştu.

Küçük, TAK’a ziyaretinde basının sorularını da yanıtladı. Dünkü gelişmelerin ardından muhalefetten gelen “önce gensoru ve ardından da erken seçim” şeklindeki açıklamalarla ilgili değerlendirmesi sorulan Küçük, öncelikle KKTC’de gensoru bulunmadığını, bunun yanlış kullanıldığını, burada güvensizlik sunulabildiğini belirtti.

BAŞBAKAN’DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI…

Dün Meclis’te nisap sorunu yaşandığını ve yarın Meclis Genel Kurulu’nun toplanmak için hazırlandığını belirten Başbakan Küçük, “Yarın katılımı göreceğiz” diyerek, sağduyulu hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kabine değiştirmek ve hükümet kurmanın, özellikle UBP gibi köklü ve yetişmiş milletvekilleri bulunan bir partide büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olduğunu belirten Küçük, her milletvekilinin kendini bakanlığa, başbakanlığa hazır hissettiği; deneyimli olduğu dolayısıyla beklentisi olup da buna yanıt alamayanların kendilerine göre bazı tepkiler ortaya koyabileceğini anlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tepkiler kısa süreli olmalıdır. Çünkü parti içinde bazı sorunlar varsa çözülmesi gerekir. Bu gibi kırgınlıkların da çok uzun sürmemesi gerekir. Dünkü Meclis birleşimine katılmamayı buna bağladım. Yarın da bazı arkadaşlarımız katılmayabilir, ama süreç içerisinde UBP’nin yeniden grubuna sahip olacağı inancı içerisindeyim. Bir kez daha milletvekili arkadaşlarımızı sağduyuya davet eder, parti içerisinde her türlü görüşmenin, tartışmanın yapılacağı bir yer olduğunu bir kez daha hatırlatırım.”

“ERKEN SEÇİM DE BİR SEÇENEK. BUNDAN ÇEKİNMEMEK LAZIM”

Başbakan Küçük, erken seçim konusundaki bir başka soru üzerine ise, Meclis’te kilitlenme olması halinde bazı çareler arandığını belirterek, “Bu çareler ne olabilir... Tabii sayınızın en az 26 olması gerekir. Bu sayıya ulaşamazsanız, evvela bir koalisyon arayışına girersiniz. Bundan da sonuç alamazsanız tabi erken seçim de bir seçenektir. Bundan çekinmemek lazım, çünkü erken seçim halka gitmektir. Halk zaten bu kararı verir” şeklinde konuştu.

2009’da CTP’nin daha bir yıl süresi olmasına rağmen erken seçime gidilmesini örnek gösteren Başbakan Küçük, “parlamentolarda klasik bir tabirdir, ama çareler tükenmez, yeter ki arayış içerisinde olasınız” dedi.

Başbakan İrsen Küçük, “Kırgın milletvekilleriyle görüştünüz mü” sorusuna karşılık ise, “Bazı arkadaşlarla görüştüm” diyerek, kendisine ulaşmak isteyen herkesle görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

“ÜÇ GÜNDE BİR KABİNE Mİ DEĞİŞİR…”

Başbakan Küçük, kabinede yeni bir değişikliğin söz konusu olup olmayacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Olur mu? Her üç günde bir kabine mi değişir. Zaten kamuoyunun, basının da uzun zaman kabine değişikliği yönünde beklentisi oldu. Ben kabine değişikliğinin zorluklarını, sıkıntılarını bilen bir kişi olarak bu süreyi elimden geldiğince uzatmaya çalıştım. Ama yine de bazı sıkıntılar her kabine kuruluşunda ortaya çıkmaktadır. Benim temennim bu sürecin kısa sürmesidir.”

Başbakan, bir olay veya rahatsızlık olması durumunda bunun UBP yetkili organlarında ve meclis grubunda değerlendirilebileceğini de bir başka soru üzerine ekledi.

Bu haber toplam 1509 defa okunmuştur
Erken seçim de bir seçenek Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans