Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Ve Rum İşbirliğiyle
13 Nisan 2011 Çarşamba Saat 18:18

Türk Ve Rum İşbirliğiyle

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) ile Kıbrıs Rum Bilim ve Teknik Odası (ETEK), halkın karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almasını sağlamayı öngören “Katılımcı Gelişim Projesi” hazırladı.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) ile Kıbrıs Rum Bilim ve Teknik Odası (ETEK), halkın karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almasını sağlamayı öngören “Katılımcı Gelişim Projesi” hazırladı.

“Kıbrıs’ta iki toplum arasındaki uzlaşı ve güveni artırmayı” hedefleyen proje, Ara Bölge’de bulunan Chateau Status Restoran’da bugün resepsiyonla tanıtıldı.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen BM Kalkınma Programı İşbirliği ve Güven için Hareket (UNDP-ACT) inisiyatifi çerçevesinde desteklenen proje, katılımcılığı içeren en iyi uygulamaların tespitini ve kültürel ile doğal miras projelerinin paydaşlar ile sivil topluma aktarılmasını hedefliyor.

Tanıtım resepsiyonunda verilen bilgiye göre proje, üç aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada, katılımcı gelişim çalışmaları değerlendirilecek; ikinci aşamada bilgi paylaşımı ve katılımcılık prensiplerini kendi iş hayatlarına da dahil etmelerini sağlamak için sivil topluma yönelik eğitimler düzenlenecek; üçüncü aşamada ise lobicilik faaliyetleri yapılacak ve katılımcı gelişim ağı kurulacak.

ÇAĞNAN

KTMMOB Başkanı Ahmet Ömer Çağnan tanıtım resepsiyonunda yaptığı konuşmasında, böylesi önemli bir projenin ortaklarından biri olmanın gururunu yaşadığını  söyledi.

Çağnan, “Amacımız ortak kültürel ve doğal mirası koruma projeleri geliştirmeye odaklanarak adada devam etmekte olan uzlaşı sürecine katkı koymaktır. Ortak alan planlarında katılımcı yaklaşımı desteklemek bu projenin esas amaçlarındandır” dedi.

Demokrasinin gelişmesinin ancak yönetim erkini elinde tutanların aldığı kararlara halkın etkin bir biçimde katılımı ve denetlemesi ile mümkün olduğunu söyleyen Çağnan, “Yetersiz destek, katılımcılığın tam olarak anlaşılamaması ve yasal eksiklikler kalımcılık yaklaşımının hayat bulmasını güçleştiriyor” dedi.

Çağnan, proje sayesinde üyelerin bilgi birikimine katkı sağlamayı, mesleki gelişmelerin takibini yapmayı, teknik işbirliğini artırmayı, kültürel ve sosyal faaliyetleri teşvik etmeyi, Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacıyla devam eden müzakerelerde liderleri cesaretlendirmeyi umduklarını kaydetti.

EFTHYVOULOU

ETEK Başkanı Christos Efthyvoulou da, proje ile adadaki uzlaşı sürecine katkıda bulunabileceklerine inandığını ifade etti.

Efthyvoulou, “Toplum üyelerinin kapasitesini arttırıp işbirliğine katılmalarını sağlayarak iki toplum arasındaki güvenin gelişimine katkı sağlanacak” dedi.

Christos Efthyvoulou, Katılımcı Gelişim Projelerinin AB’de standart olduğunu ancak Kıbrıs’ta başarı derecesinin farklılaşabildiğini söyledi.

ZAFİROV

UNDP-ACT Sorumlusu Tzvetan Zafirov ise, UNDP-ACT’ın pek çok toplumlar arası kültürel ve doğal mirası koruma projesine destek olduğunu, çalışmalarında farklı kültürel ve dini temele sahip toplumların ortak bir gelecek için çalışabileceği farklı yöntemler kullanıldığını ifade etti.

Zafirov, hayata geçirilen iki toplumlu ortak kültürel yapıyı koruma projelerinin ortak yönlerinin mümkün olduğu kadar paydaşın katılımını sağlamak olduğunu, bunun da beraberinde projenin sahiplenmesini getirdiğini ifade etti.

Projede en önemli unsurun Kıbrıslıların katılımcılığı günlük hayatlarında dahil etmesi olduğunu söyledi, Tzvetan Zafirov, projenin son yıllarda KTMMOB ve ETEK’in üstlendiği en büyük ortak proje olduğunu belirtti.

Bu haber toplam 1537 defa okunmuştur
Türk Ve Rum İşbirliğiyle Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans