Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
140 Ülke Arasında 120. Sıradayız
13 Nisan 2011 Çarşamba Saat 18:25

140 Ülke Arasında 120. Sıradayız

ABD Büyükelçiliği ile Ticaret Odası’nın organize ettiği dördüncü “Fikri Mülkiyet Hakları” (FMH) semineri Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nda yapıldı.

ABD Büyükelçiliği ile Ticaret Odası’nın organize ettiği dördüncü “Fikri Mülkiyet Hakları” (FMH) semineri Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nda yapıldı.

Oturum Başkanlığını Avukat Akan Gürkan’ın yaptığı seminerde, ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Frank Urbancic de hazır bulundu.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Güney Çerkez, fikri mülkiyet haklarının iş dünyasında yaratıcıların gelişmesine ve eserleri üzerinden belli gelirler sağlamasına yardımcı olduğunu söyledi.

KKTC’nin inovasyon alanında 140 ülke içerisinde 120. sırada olduğunu söyleyen Çerkez, dünya ekonomisine entegrasyon ile birlikte yaşanan sorunların da azalacağını belirtti.  KKTC AB toprağı olmasına karşın müktesebat dışında olduğuna ve hiçbir konvansiyona bağlı olmadığına işaret eden Çerkez, Kıbrıs’ta varılacak çözümle hava ve deniz limanlarından ticarette yaşanan sorunların aşılabileceğini vurguladı. Çerkez, kendilerinin bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını, uluslararası camianın da bu anlamda kendi üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Çerkez, uluslararası camiaya çağrıda bulunarak, bu tür sorunlarla en etkin şekilde mücadele edilmesi için yardım talebinde bulundu.

Çerkez, Kıbrıs Türk halkı olarak ekonomik akla ve hukuk sistemine dayalı bir ekonomi geliştirmenin gerekli olduğunu söyleyerek, seminerin gerçekleşmesinde çaba ve gayret gösteren ABD Büyükelçisi ve ekibine teşekkür etti.

URBANCIC

Amerika’nın Lefkoşa Büyükelçisi Frank Urbancic de, KTTO’ya 4. seminere sponsorluk ettiği için teşekkür ederek, Kuzey Kıbrıs’ta fikri mülkiyet haklarının çok iyi korunamadığını ve bununla ilgili yasaları hayata geçirebilmek için yapılması gerekenler bulunduğunu söyledi.

KKTC’nin fikri mülkiyet hakları konusunda Türkiye, ABD ve Avrupa’dan çok geride olduğunu söyleyen Urbancic, şirketlerin KKTC’ye yatırım yapmaları için uygulanan yasalar içerisinde fikri mülkiyet hakları ile ilgili yasaların da bulunması gerektiğini kaydetti.

Büyükelçi Urbancic, ABD’nin de Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası standartlara ulaşması için destek verdiğini söyleyerek, bugünkü seminerde yabancı şirketlerin gelip KKTC’de yatırım yapmalarını sağlayacak gelişmeler olması ve somut bazı adımlar atılmasını diledi.

SUNUMLAR

Urbancic’in konuşmasının ardından AB Koordinasyon Merkezi Direktörü Erhan Erçin “Kuzey Kıbrıs’ta Fikri Mülkiyet Hakları : Mevcut Durum ve Geleceği” kon ulu sunum yaptı.

Seminerde ayrıca “Avrupa  Birliği’nin Kıbrıs Türk Toplumuna Telif Hakları Desteği”, “Mevcut Fikri Mülkiyet Hakları Yapısı: Eksik Yönleri ve Reforma Giden Yol”, “Korsan Müzik Tüketiminin Sonuçları: Büyük Kayıplar”, “Orijinal Yazılımın Değeri”, “FMH Güvenliği ve Tıbbi İlaçlar”, “Güney Kıbrıs’ta Fikri Mülkiyet Hakları” konulu sunumlara da yapılacak.

Sunumların ardından ise “Kıbrıs’ta Fikri Mülkiyet Hakları: Nerdeyiz? Nerede Olmalıyız?” konulu tartışma yapılacak.

Bu haber toplam 1495 defa okunmuştur
140 Ülke Arasında 120. Sıradayız Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans