Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Downer’ın Açıklamasına Stefanu’dan Yalanlama
14 Nisan 2011 Perşembe Saat 11:19

Downer’ın Açıklamasına Stefanu’dan Yalanlama

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın dün, “Kıbrıs’taki her iki tarafın nüfus sayımı yapılması konusunda anlaştığı şeklindeki” açıklamasına Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu’dan yalan

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın dün, “Kıbrıs’taki her iki tarafın nüfus sayımı yapılması konusunda anlaştığı şeklindeki” açıklamasına Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu’dan yalanlama geldi.

Haravgi ve diğer gazeteler, Downer’ın dün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la, bu akşam liderlerin gerçekleştirecekleri yemek öncesinde bir araya geldiğini ve görüşme sonrası yaptığı açıklamada, tarafların nüfus sayımı gerçekleştirmesi konusunda uzlaştıklarını söylediğini yazdılar.

Gazete; “Kıbrıs Rum Tarafı Eş Zamanlı Nüfus Sayımında Israr Ediyor” başlığı altında verdiği haberinde, Downer’ın dün ayrı nüfus sayımı yapılmasından söz ettiğini yazdı.

Habere göre Downer açıklamasında; “her iki tarafın da nüfus sayımı yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını ve Güney Kıbrıs’ta bunun 1 Ekim tarihinde yapılmasının planlandığını” söyledi.

“Kıbrıslı Türkler kendi nüfus sayımlarını gelecek yılın başlarında, yada daha erken bir zamanda yapacaklar” şeklinde konuşan Downer ayrıca, “her iki tarafın nüfus sayımı gerçekleştirmesi durumunda, güvenilirlik açısından bunun uluslararası toplum tarafından kabul görmesinin önemli olduğunu” vurguladı.

Downer, bu konuda Birleşmiş Milletler’in (BM) yardımcı olabileceğini belirtirken, bu konuda büyük tecrübeye sahip olan ve kendisinin de “belirli fikirleri görüşmüş olduğu” BM Nüfus Fonu’nun (UNFPA) bu yönde katkılarının olabileceğini ifade etti.

“KIBRISLI TÜRKLER BM’NİN VARLIĞINI KABUL ETTİ”

Habere göre Downer, Kıbrıs Türk tarafının, nüfus sayımı sırasında BM’nin varlığını kabul edip etmediği şeklindeki bir soruya olumlu yönde yanıt verdi, ancak ayrıntıların henüz Kıbrıs Türk tarafıyla görüşülmediğini vurguladı.

Kısa bir zaman zarfında BM’nin yapabileceklerinin sınırlı olduğunu ifade eden Downer, nüfus sayımının maliyetinin de yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

ÜÇLÜ GÖRÜŞME 12 HAZİRAN SONRASINDA

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la gerçekleştirmeleri planlanan üçlü zirve konusundaki soruları da yanıtlayan Downer, bu görüşmenin 12 Haziran tarihinden sonraki bir zamanda yapılacağını söylemekle yetindi.

Bu akşam liderlerin bir araya geleceği yemekte “çoğunlukla geleceğe odaklanılacağını” ifade eden Downer, müzakerelerin bir özetinin yapılacağını ve bazı başlıkların müzakere edileceğini de sözlerine ekledi.

STEFANU YALANLADI

Öte yandan Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı yazılı açıklamada, “nüfus sayımı konusunda herhangi bir anlaşmanın söz konusu olmadığını” kaydetti.

Stefanu; Kıbrıs’ta nüfus sayımının, organizasyonundan, gözetiminden ve icra edilmesinden sorum olacak, BM Nüfus Fonu ya da diğer bir uluslararası örgüt (AGİT, Avrupa Konseyi) tarafından eş zamanlı şekilde yapılması konusundaki tezlerinde ısrarcı olduklarını vurguladı.

KKTC’de gerçekleştirilen nüfus sayımlarının güvenilir olmadığını düşündüklerini ve bu yöndeki görüşlerin zaman zaman Kıbrıslı Türk örgütler ve siyasi partiler tarafından da dile getirildiğini öne süren Stefanu, Kıbrıs Rum tarafının önerisinin, nüfus sayımının BM Nüfus Fonu kriterleri içerisinde gerçekleştirilmesi ve sonuçların bu fon tarafından doğrulanarak açıklanması şeklinde olduğunu sözlerine ekledi.

Politis gazetesi ise; “Downer’a ‘Biber’ – Çalışma Yemeğinin Kısa Süre Öncesinde Nüfus Sayımı Konusunda Başkanlığın Öfkesi” başlıkları altında verirken, Downer’ın dün yaptığı açıklamayla Rum tarafını kızdırdığını yazdı.

Downer’ın açıklamasıyla, Kıbrıs Rum tarafının nüfus sayımına ilişkin yaklaşımını paylaşmadığını ve Kıbrıs Türk tarafının görüşünü benimsediğini ortaya koyarak, farklı zamanlarda iki ayrı nüfus sayımı yapılacağını söylediğini kaydetti.

Gazete, Downer’ın açıklamasında, “BM’nin Kıbrıs Türk tarafında nüfus sayımının gerçekleştirilmesini üstlenmesinin imkansız olduğunu ancak bunun doğru olmasını sağlayabileceğini” söylediğini belirterek, BM’nin nüfus sayımını gerçekleştirememesine gerekçe olarak “maliyet ve çok sayıda personel gerekmesini” ortaya koyduğunu vurguladı.

Downer’ın açıklamasında “bu konuda henüz kesin anlaşma olmadığını ancak Kıbrıs Türk tarafının BM ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağını açıkladıklarını” belirterek, “BM’nin tek başına tüm nüfus sayımını gerçekleştirmesinin imkansız olduğunu” da sözlerine eklediğini yazdı.

Gazete, Downer’ın açıklamalarının Rum tarafında tepkiyle karşılandığını belirtti ve Stefanu’nun açıklamasına yer verdi.

“TÜM BAŞLIKLARIN YENİDEN GÖRÜŞÜLMESİ TALEP EDİLECEK” İDDİASI

Öte yandan Fileleftheros; BM’nin bu akşamki yemekte liderlerden, Haziran ayına kadar Kıbrıs sorunundaki tüm müzakere başlıklarını görüşmelerini talep edeceğini iddia etti.

Müzakere sürecinde atılacak tüm adımların netleşmesini isteyen BM’nin bu akşamki yemekte liderlerden tüm müzakere başlıklarının görüşülmesi konusuna onay vermesini isteyeceğini savunan gazete, BM’nin; liderlerin Ban’la yapacağı üçlü görüşme öncesinde tüm uzlaşı noktaları ile anlaşmazlık noktalarının netlik kazanmasını arzuladığını ileri sürdü.

Gazete, BM’nin güttüğü mantığın “uzlaşı noktalarının kilitlenmesi, geriye kalan konuların ise çoklu bir görüşmede ele alınması” şeklinde olduğunu da iddia eden gazete, Downer’ın nüfus sayımına ilişkin açıklaması ve Stefanu’nun yalanlamasına da yer verdi.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Simerini: “Nüfus Sayımı... Türkçe – Downer Dün Nüfus Sayımı Kararı Olarak Eroğlu’nun Tezlerini Duyurdu – Kıbrıslı Türkler Mutlu – Hükümet Downer’ı Yalanladı”.

Alithia: “Nüfus Sayımında Fırtına”.

Bu haber toplam 1655 defa okunmuştur
Downer’ın Açıklamasına Stefanu’dan Yalanlama Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans