Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Basın Sen’i Kabul Etti
14 Nisan 2011 Perşembe Saat 13:52

Eroğlu, Basın Sen’i Kabul Etti

Eroğlu, KKTC’de basının özgür olduğunu çünkü her konunun gazetelerde ele alınıp işlenebildiğini belirterek, kişilikler hedef alınmadığı sürece her düşünce ve fikrin kaleme alınmasının o ülkedeki demokrasinin gelişmişliği ba

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’de basının özgür olduğunu çünkü her konunun gazetelerde ele alınıp işlenebildiğini belirterek,  kişilikler hedef alınmadığı sürece her düşünce ve fikrin kaleme alınmasının o ülkedeki demokrasinin gelişmişliği bakımından bir ölçü olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bugün Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) yönetim kurulunu kabul etti.

Eroğlu, heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, KKTC’de gazeteciliğin hem maddi yönden, hem de uğraşta karşılaşılan sıkıntılardan dolayı zor olduğunu söyledi.

Bir gazetenin kurşunlanması veya bombalanması, bir başka gazetecinin tehdit edilmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Eroğlu, zaman zaman az da olsa bu gibi olayların yaşandığını ancak bir anda herkesin bu gibi olayları protesto etmesinin sevindirici olduğunu belirtti.

Eroğlu, “Temennimiz bu gibi olayların olmamasıdır, çünkü herkes mesleğini huzur ve güven içinde ircaa etmek mecburiyetindedir. Demokrasilerde bunun böyle olması gerekir. KKTC demokratik bir ülke ama zaman zaman bu gibi olaylarla karşılaşmaktayız” dedi.

Kendi başbakanlığı döneminde hazırlanan ve yeniden gözden geçirilmek üzere geri gönderilen BRT yasasının geçmişte de gözden geçirildiğine işaret eden Eroğlu, bu gözden geçirmenin son olması temennisinde bulundu.

“BASIN İŞ YASASI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Basın İş Yasası’nın da günün koşullarına göre yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

Basının çalışma koşullarının zorluğunun dıştan bakanlar tarafından dahi görüldüğüne vurgu yapan Eroğlu, iş yasasının bazı güvenceleri de kapsayacak şekilde yeniden gözden geçirilmesinde yarar olduğunu belirtti.

Eroğlu, bu konuda üstüne düşeni yapmaya ve yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydetti.

“KKTC BASINI ÖZGÜR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, basının özgür olmasının önemine vurgu yaparak, KKTC’de basının özgür olduğunu çünkü her konunun gazetelerde ele alınıp işlenebildiğini söyledi.

Sözü edilen tehditlerin üzücü olduğunu kaydeden Eroğlu, kişilikler hedef alınmadığı sürece her düşünce ve fikrin kaleme alınmasının, o ülkedeki demokrasinin gelişmişliği bakımından bir ölçü olduğunu belirtti.

Eroğlu, “Bunu hazmedeceğiz. Köşe yazarlarının görüşlerini, siyasi gazetelerin ortaya koyduğu ve gerçeklere dayanan görüşleri hazmetmek mecburiyetindeyiz” dedi.

“SİYASETE GİRENLER BİLECEK Kİ İŞİN İÇİNDE TENKİT DE VARDIR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

“Ben siyasi hayatımda hep bu anlayış içinde hareket etmişimdir. Dolayısıyla siyasete girenler bilecek ki bu işin içinde tenkit de vardır. Hatalı iş yaptığınız zaman bazen beklemediğimiz şekilde tenkitlerle karşılaşabiliriz. Bunları bilerek siyasete girmek lazım. Ancak gazetecilerin de bilmesi de gerekir ki herkesin bu ülkede özgürlüğü vardır. Doğrulara dayanan konularda en acımasız eleştirilerin yapılabileceğini ama kişiliklere hedef almanın kimseye fayda sağlamadığını, bu işle uğraşanlar zaten biliyor. Bunun içinde bu konularda hassasiyet gösterildiği takdirde basın, KKTC demokrasisi için vazgeçilmezdir. Bu konuda her zaman yanınızda olmaya gayret göstereceğim”

DARBAZ

Basın-Sen Genel Başkanı Kemal Darbaz da, ziyaret amaçlarının basının yürüttüğü faaliyetler ve sıkıntıları hakkında bilgi verip, yakından ilgilenmesini istedikleri sorunlarını aktarmak olduğunu söyledi.

BRTK ve TAK değişiklik yasalarının meclis alt komitesinde bulunduğunu kaydeden Darbaz, Basın İş Yasası’nın uygulanmasında karşılaşılan bazı sıkıntıların da giderilmesi gerektiğini belirtti.

Darbaz, gazetecilere dönük kurşun sıkma, bombalama ve tehdit gibi eylemlere de değinerek, bu sorunlarıyla yakından ilgilenilmesini istedi.


Bu haber toplam 1462 defa okunmuştur
Eroğlu, Basın Sen’i Kabul Etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans