Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kara Listeye Alındı
14 Nisan 2011 Perşembe Saat 15:44

Kara Listeye Alındı

CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, Dağlık Karabağ’a gittiği için Azerbaycan tarafından “kara liste”ye alınmasının üzücü olduğunu açıkladı.

CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, Dağlık Karabağ’a gittiği için Azerbaycan tarafından “kara liste”ye alınmasının üzücü olduğunu açıkladı.

Erk, Azeri haber ajansına, Azerbaycan ve Ermenistan’daki temaslarının esasını anlatarak, Azerbaycan Dış İşleri Bakanlığı’nın “kara listeye” alma kararıyla ilgili “Azerbaycan yöneticileri yanlış yapıyor diye düşünürüm” dedi.

CTP-BG açıklamasına göre Azerbaycan’da hizmet veren Salamnews Haber Ajansı (www.salamnews.org), uluslararası düşünce kuruluşu International Alert’in Azerbaycan ve Ermenistan’da düzenlediği Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerini konu alan toplantılara katılan Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk’le bir söyleşi yaparak konuyla ilgili Azerbaycan basınında çıkan haberleri değerlendirmesini istedi.

Erk, Azerbaycan-KKTC ilişkilerinin nasıl olması gerektiği konusundaki soru üzerine şunları söyledi:

“İki taraf arasındaki ilişkiler dostluk temelindedir, ancak resmi bir temel ve ilişki biçimi yoktur. Azerbaycan KKTC'yi tanımıyor, Bakü’deki KKTC temsilciliği de resmi diplomatik statüsü olan bir varlık değildir, herhangi bir resmi muamele de görmüyor. Bunun nedenlerini anlayabiliyor ve Azerbaycan'a empati duyabiliyorum. Gönül Azerbaycan halkı ile Kıbrıslı Türklerin ilişkileri hiçbir diplomatik çekincenin gölgeleyemeyeceği nitelikte olmasını; Kıbrıslı Rumların diplomatik baskı ve politik tehditleri Azerbaycan halkı ile Kıbrıslı Türklerin ilişkilerini kapalı kapılar arkasında gizli ve saklanan ilişkiler şekline sokmamasını arzu ederdi. Ama Kıbrıs sorunu nedeniyle uluslar arası ilişkileri izolasyon altında olan Kıbrıslı Türkler, Azerbaycan'la iyi ilişki geliştirememenin burukluğuna rağmen Azerbaycan'a herhangi bir zarar gelmemesi için de hassastır ve Azerbaycan’ın Kıbrıslı Türklere mesafeli ve hatta onlar yokmuş gibi davranmasını olgunlukla sineye çekmektedir.”

Bu haber toplam 1912 defa okunmuştur
Kara Listeye Alındı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans