Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hak Ktoeös’ü Ziyaret Etti
14 Nisan 2011 Perşembe Saat 18:00

Hak Ktoeös’ü Ziyaret Etti

Halkın Adalet Konseyi (HAK), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nı (KTOEÖS) ziyaret etti.

Halkın Adalet Konseyi (HAK), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nı (KTOEÖS) ziyaret etti. Ziyarette, ülkede yaşanan sosyal ve ekonomik sorunların tüm kesimlerin sorunu olduğu belirtildi ve çözümü için işbirliği içerisinde birlikte çalışma önerisinde bulunuldu.

KTOEÖS Toplantı Salonunda yer alan görüşmede KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ve heyetiyle bir araya gelen HAK heyetine dönem başkanı Ahmet İşcan başkanlık etti.

Görüşmede ilk söz alan HAK Dönem Başkanı Ahmet İşcan, KTOEÖS’ün asıl görevi olan öğretmen haklarını koruma ve iyileştirme yanında toplum sorunlarıyla da yakından ilgilendiğini belirterek, öğretmenlerin gelecek nesilleri yetiştiren kutsal bir meslek yaptığını vurguladı.

Ülkede yaşanan sorunların tüm kesimlerin birlikte işbirliği içerisinde çalışarak çözülebileceğini ifade eden İşcan, KKTC’nin sosyal bir devlet olamadığını söyledi. İşcan, ülkenin bugüne kadar belli bir düzeye geldiğini, ancak artık sosyal ve ekonomik açıdan zora girdiğini ifade etti.

Daha yaşanılabilir bir ülke yaratmak için üzerlerine düşen ne gibi görevler varsa sorumluluk almaya hazır olduklarını ve bu amaçla konseyi oluşturan 41 örgüt olarak yola çıktıklarını anlatan Ahmet İşcan, ülkedeki sorunların bu ülkede yaşayan herkesin özverisiyle çözülebileceğine inanç belirtti.

Sendikayla ortak çalışma yapmak ve işbirliğinde bulunmak, ayrıca yaptıkları çalışmalara destek istediklerini ifade eden İşcan, amaçlarının; gençlerinin ülkeden göç etmemelerini sağlamak, kadınların her alanda başarılı olmaları, güçlenmeleri, ülkedeki nüfusun ve nüfus akışının bilinmesi olduğunu kaydetti. İşcan, birlikte çalışılması halinde bu gibi sorunların ve taleplerin kolayca çözümlenebileceğine inanç belirtti.

İşcan, konsey olarak ayrıca uluslar arası lobicilik olaylarının Kıbrıs Türk halkının derdini ve haklılığını anlatabilmesi için çok büyük önem taşıdığına da vurgu yaparak, bu konuda Berlin’den başlayıp Türkiye’ye kadar bir gezi programı çalışması yaptıklarını ve bu ziyaretlere başlayacaklarını söyledi.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, aynı ülkede yaşayan insanlar olarak sorunlarının da aynı olduğunu, sorunlar için herkesin çözüm şekilleri ayrı olsa da çabalarının ortak olduğunu belirterek, birlikte çalışma konusunda “bizim için sorun yok” dedi.

Gökçebel, sendika olarak esas amaçlarının öğretmenlerin haklarını korumak ve geliştirmek olduğunu, ancak toplumsal sorumluluktan da kaçamayacaklarını belirterek, toplumun ve gelecek nesillerin refahı için çalıştıklarını belirtti.

Ülkede sosyal ve ekonomik yapı, ekonomik paketler, nüfus, Kıbrıs sorunu gibi birçok sıkıntının olduğunu söyleyen Gökçebel, ülkenin, ekonomik yapı, yaratılan sistem ve Kıbrıs konusunda “dar boğazda” olduğunu savunarak, burada yaşayan herkesin bu sorunlardan etkilendiğini ve tüm kesimlerin bu sorunları çözmek istediğini kaydetti. Gökçebel, hiçbir kesimle kavgalı olmadıklarını, Türkiye’yle de kavgalı olmadıklarını, Türkiye’deki eğitim örgütleriyle yakın işbirliği içerisinde olduklarını anlatarak, ülkede yaşanan sıkıntıların giderilmemesi durumunda ülkede göçlerin olabileceğini, bu süreçlerin Kıbrıs Türk toplumunun dışlanmasını ortaya çıkardığını söyledi.

Sendikaların Brüksel ve Türkiye’de eylemler yaptığını, derdini ve mücadelesini anlatmaya çalıştığını ifade eden Gökçebel, sorunların çözümü için diyalog ve işbirliğinin şart olduğunu kaydetti.

Bu haber toplam 1638 defa okunmuştur
Hak Ktoeös’ü Ziyaret Etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans