Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Downerdan Çarpıcı Açıklamalar
15 Nisan 2011 Cuma Saat 00:46

Downerdan Çarpıcı Açıklamalar

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, son iki haftada iç güvenlik ve uluslararası antlaşmalar konusunda iyi bir ilerleme sağlandığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, son iki haftada iç güvenlik ve uluslararası antlaşmalar konusunda iyi bir ilerleme sağlandığını söyledi.

Downer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas yemekli toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında, çalışma yemeğinde müzakereler ve sürecin gelecek iki ayda nasıl olacağının ele alındığını ifade etti.

Görüşmede liderler ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile Haziran ayında yapılması planlanan üçlü görüşme hakkında da konuşma fırsatı bulduklarını kaydeden Downer, çalışma yemeğinin faydalı geçtiğini ve çok uzak olmayan bir gelecekte tekrardan bir çalışma yemeği yapmayı öngördüklerini söyledi.

Alexander Downer, görüşmelerde planlanan yeni adımların sorulması üzerine, görüşmelerde belli bir gizliliğe uyulmasının daha doğru olacağını ifade etti ve müzakerelerde gizlilik kuralının kırılmasının BM’nin rolü olmadığını belirtti.

ULUSLARARASI ANTLAŞMALAR

KKTC’nin ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin yaptığı uluslararası anlaşmaların, çözüm anlaşmasına ters olmadığı sürece yeni ortaklığa taşınacağı ve bu anlaşmaların yürürlükte kalarak Birleşik Kıbrıs için bağlayıcı olacağı yönünde Özel Temsilciler Kudret Özersay ile Yorgo Yakovu’nun bugün gerçekleştirdiği görüşmede mutabakata varıldığına ilişkin haberler alındığının belirtilmesi üzerine Downer, konu hakkında net bir cevap veremeyeceğini, ancak görüşmelerde bazen verimsiz bazen ise gelişmelerin yaşandığı dönemler olduğunu söyledi.

Downer, “Son iki hafta müzakerelerde iyi bir ilerleme yaşadığından şüphe yok... Bugün uluslararası antlaşmalar konusunda çok iyi bir ilerleme sağlandı. Önceki hafta ise iç güvenlik konusunda iyi adımlar atıldı” dedi.

NÜFUS SAYIMLARI

Nüfus sayımıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Downer, tarafların nüfus sayımı yapacağını açıkça belli ettiğini, tarafların, nüfus sayımlarında Birleşmiş Millerlerin katkısının olmasını ve BM tarafından geçerli kılınacak standartlarda olmasını istediğini kaydetti.

Downer, Kıbrıs Türk tarafının nüfus sayımının Güney’de ve Kuzey’de aynı tarihte yapılması yönündeki Rum önerisini kabul etmediğini, bunun taraflar arasından çözülmesi gereken bir sorun olduğunu belirtti ve bu konuda BM’nin yorum yapmadığını söyledi.

GÖRÜŞMELER

Alexander Downer, 22 Mayıs’ta Güney Kıbrıs’ta yer alacak parlamenter ve 12 Haziran’da Türkiye’de yer alacak genel seçimler dolayısı ile görüşmelerde herhangi bir ara verilmeyeceğini söyledi.

Downer, BM Genel Sekreteri’nin Haziran ayında geçekleştireceği üçlü görüşmelerde müzakerelerin geleceğinin ele alınacağını belirtti.

 

Bu haber toplam 1624 defa okunmuştur
Downerdan Çarpıcı Açıklamalar Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans