Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu Türsab Ve Kıtsab’ı Kabul Etti
15 Nisan 2011 Cuma Saat 11:41

Eroğlu Türsab Ve Kıtsab’ı Kabul Etti

Eroğlu, kendisinin ilk hükümet kurduğu 1985 yılında turizmin önemine uygun olarak Turizm Teşvik Yasası’nı yaparak 30 bin yatak ve ulaşım sorununun çözülmesi halinde KKTC kendi kendine yeterli olacağı tespitini yaptıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kendisinin ilk hükümet kurduğu 1985 yılında turizmin önemine uygun olarak Turizm Teşvik Yasası’nı yaparak 30 bin yatak ve ulaşım sorununun çözülmesi halinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kendi kendine yeterli olacağı tespitini yaptıklarını söyledi.

Eroğlu, bugün, Başaran Ulusoy ve Ersan Keleşoğlu başkanlığındaki Türkiye Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) heyetlerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugün turizmle ilgili proje yapan TÜRSAB ile KITSAB’ın 40 bin yatak öngörmesinin önemli olduğuna işaret ederek, ulaşım sorununun çözümü halinde KKTC’nin inanç, sağlık, kongre turizmi gibi pek çok alanda rahatlıkla gelişebileceğini belirtti.

Eroğlu, sağlık turizminin henüz başlamadığını ancak ülkede her mevsim denize girilebileceğini anlatarak, Kuzey Kıbrıs’ın iyi bir planlama ve pazarlamayla çok daha iyisini başarabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’nin uçuş ambargosuyla karşı karşıya kaldığını, bu konuda uluslararası alanda verilen “haklısınız” sözüne karışın bir türlü gelişme olmamasının sıkıntısının yaşandığını ifade ederek, her şeye karşın ülkeye uçuş yapan firma sayısının her geçen gün artmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik görüşmelerin sürdüğünü, Kıbrıs Türkleri ve Türkiye’yi memnun edecek kalıcı bir anlaşma arayışı içinde olduklarını söyleyen Eroğlu, bugün AB üyesi olan Kıbrıs Rum Yönetimi’nin aslında Kıbrıs Türk ve Rumların ortak devleti olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nden Türkleri dışlayarak Rumlar tarafından işgal edilen bir devlet olduğunu kaydetti.

Eroğlu, bir anlaşma olana kadar KKTC Devleti’ne sahip çıkıp geliştirmek zorunda olduklarını anlatarak, turizm konusunda önemli bir kurum olan TURSAB’ın destek ve ilgisine teşekkür etti.

Türkiye’de bu yılın “Kuzey Kıbrıs Yılı” ilan edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, gerekli adımların atılması halinde turizm alanında olumlu gelişmeler olacağına inandığını belirtti.

ULUSOY

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da kabulde yaptığı konuşmada, 2011 yılının Türkiye’de “Kuzey Kıbrıs Yılı” ilan edildiğini anlatarak, tanıtıma sadece bu yıl değil her yıl devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Ulusoy; deniz, kum, güneş, kültürel öğeleri ve inanç turizmiyle Kuzey Kıbrıs’ın bir paket olarak pazarlama potansiyeli olduğunu anlatarak, Antalya - Ercan arasında kurulacak hava taksi ulaşımının pazarlamaya önemli katkı yapacağını belirtti.

Ulusoy, hedeflerinin; 40 bin yatak ve kurulacak hava taksi sistemiyle turizmde önemli gelişme olacağını belirterek, kendilerine KKTC’de bina tahsis edilmesi halinde, Ankara ve İstanbul’daki gibi 4 yıllık turizm meslek lisesi kurabileceklerini de kaydetti.

Başaran Ulusoy, bu yıl da dahil olmak üzere bundan sonraki yıllarda Kuzey Kıbrıs’ın TÜRSAB kataloglarında daha fazla yer alacağını anlatarak, TÜRSAB tarafından bu yıl İzmir’de yapılacak uluslararası turizm fuarının açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu davet etti.

Ulusoy, bunun dışında Türkiye - KKTC işbirliğiyle Kuzey Kıbrıs’ta uluslararası bir turizm fuarı yapmayı hedeflediklerini de kaydetti.

KELEŞOĞLU

KITSAB Başkanı Ersan Keleşoğlu ise konuşmasında, TÜRSAB ile birlikte Kuzey Kıbrıs’ı pazarlamaya yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, bunu başarmak zorunda olduklarını ve başaracaklarını söyledi.

Keleşoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun görüşme masasında elinin güçlenmesinin, ülke ekonomisinin güçlenmesine bağlı olduğunu kaydederek, bu konuda üzerilerine düşeni yapacaklarını belirtti.

Keleşoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na müzakerelerde destek verdiklerini ifade ederek, ziyarete olanak sağlaması nedeniyle teşekkür etti.

Bu haber toplam 1834 defa okunmuştur
Eroğlu Türsab Ve Kıtsab’ı Kabul Etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans