Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatar, Bankalar Birliği ile Görüştü
15 Nisan 2011 Cuma Saat 13:15

Tatar, Bankalar Birliği ile Görüştü

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Merkez Bankası’nın öncülüğünde iç borçlanmaya yöneleceklerini ve devletin borç faizlerinin ödenmesinde kullanılmak üzerde ilk etapta 150 milyon TL’lik bir borç alacaklarını söyledi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Merkez Bankası’nın öncülüğünde iç borçlanmaya yöneleceklerini ve devletin borç faizlerinin ödenmesinde kullanılmak üzerde ilk etapta 150 milyon TL’lik bir borç alacaklarını söyledi.

Yeni borçlanma yasasının geçmesiyle birlikte gerçekleştirecekleri iç borçlanmanın, hem hükümet, hem de bankalar için iyi olacağını belirten Tatar, bankaların Merkez Bankası’nda düşük faizle bulunan atıl fonlarının bu iç borçlanmayla iyi değerlendirilebileceğini kaydetti

“2001’DE ALINAN TEDBİRLERLE BANKACILIKTA SAĞLANAN İSTİKRAR DEVAM EDİYOR”

Maliye Bakanı Tatar bugün Bankalar Birliği yönetim kurulu ile görüştü. Tatar, heyeti kabulde yaptığı konuşmada, dünyada olduğu gibi KKTC’de de meselelerin tekrar tekrar gözden geçirildiğini, sağlıklı bir zemin için yasaların zaman zaman değiştirildiğini söyledi. KKTC’nin küçük, tanınmamış ve AB üyesi olmamasına rağmen, çok temiz yönetilen bir bankacılık sektörü bulunduğuna işaret eden Ersin Tatar, dünya bankacılık sektöründe sıkıntıların yaşandığı bugünlerde KKTC bankacılık sektöründe, 2001 yılında alınan tedbirler ve yapılan yasal değişiklikler sonrasında sağlanan istikrarın devam etmesinin sevindirici olduğunu ifade etti.

“MEVDUAT HACMİ 7 MİLYAR TL... EKONOMİYE AKTARILMALI...”

Tatar, ülkenin önünün daha da açılması için tasarrufların krediye dönüşmesi yönünde bazı çalışmalar yapıldığını ve bunların olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Mevduatın krediye dönüşmesinde gözlemlenen iyileşmede şube bankacılığın büyük rolü olduğunu kaydeden Tatar, tahsili gecikmiş alacaklarda, karlılıkta ve toplam aktif büyümede de iyileşme olduğunu ifade etti.

Ülkede 7 milyar TL üzerinde bir mevduat hacmi oluştuğuna ve bunun her yıl büyüdüğüne işaret eden Tatar, önemli olanın bunun ekonomiye aktarılması olduğunu söyledi.

“FAİZLERİN BİRAZ DAHA DÜŞMESİ, DAHA FAZLA TÜKETİM, YATIRIM, İSTİHDAM DEMEK”

Tatar, faizlerde son yıllarda gözlemlenen düşüşün, kredilerde de tespit edildiğini ve faizlerdeki düşüşün devam edeceği beklentisi içinde olduğunu belirtti.

Ersin Tatar, “Bu faiz oranlarını biraz daha aşağılara çekerek, ülkedeki gerek tüketim, gerek yatırımların önünü açınız. Eğer faizlerde bir düşüş olursa, daha fazla tüketim olur, daha fazla yatırım olur. Ve haliyle daha fazla istihdam olur” dedi.

Tatar, ülkenin en büyük sorununun istihdam olduğuna işaret ederek, bankaların, istihdam açısından önemli imkânlara sahip olduğunu söyledi.

İLK ETAPTA 150 MİLYON İÇİN YETKİ ALINDI

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi’nde ivedilik kararı alınan yeni borçlanma yasasının önemine vurgu yaparak, Merkez Bankası ile birlikte çalışarak hazırlanan yasanın geçmesiyle birlikte hükümetin Merkez Bankası’nın öncülüğünde iç borçlanmaya yöneleceğini belirtti.

İlk etapta 150 milyon TL’lik bir borç için bütçeden yetki alındığını kaydeden Tatar, “Bu, devletimizin iç borçlarına ilişkin faizlerin ödenmesinde kullanılacak” dedi.

BANKALARIN, MERKEZ BANKASI’NDAKİ ATIL FONLARI DEĞERLENDİRİLMİŞ OLACAK

İç borçlanmanın, hem hükümet, hem de bankalar için iyi olacağını söyleyen Tatar, bankaların Merkez Bankası’nda düşük faizle bulunan atıl fonlarının bu iç borçlanmayla iyi değerlendirilebileceğini belirtti.

Tatar, “Ülkedeki 7 milyarın üzerindeki mevduatın sadece 4 milyarı kredi şeklinde kullanılıyor. Haliyle 3 milyarlık bir atıl fon bulunuyor” dedi.

RAHMİOĞLU

Bankalar Birliği Başkanı Yunus Rahmioğlu da konuşmasında, ziyareti, sektör hakkında bilgi vermek ve yeni Bankalar Yasası ile ilgili görüşlerini sunmak amacıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Rahmioğlu, yeni yasayla ilgili görüşlerini herkesle görüşerek oluşturmaya çalıştıklarını ifade ederek, hazırlanacak yasanın sektörü rahatlatıcı ve dünyaya paralel, çağdaş uygulamalar öngörmesi temennisinde bulundu.

Bu haber toplam 1567 defa okunmuştur
Tatar, Bankalar Birliği ile Görüştü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans