Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uhh Basın Toplantısı Düzenledi…
15 Nisan 2011 Cuma Saat 13:55

Uhh Basın Toplantısı Düzenledi…

Ulusal Halk Hareketi (UHH) Genel Koordinatörü Taner Ergin, Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs sorununa yönelik tutumlarında olumlu yönde en küçük bir değişim olmadığını belirtti.

Ulusal Halk Hareketi (UHH) Genel Koordinatörü Taner Ergin, Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs sorununa yönelik tutumlarında olumlu yönde en küçük bir değişim olmadığını belirterek, gelinen aşamada Kıbrıs Türk halkına düşen görevin, Türkiye’yle olan bağlarını daha da güçlendirmek ve devletine, egemenliğine sahip çıkmak olduğunu söyledi.

Etkin, UHH Genel  Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs konusu ve “Sendikal Platform”daki bazı sendikacılar ve bazı partilerin yetkililerinin eylem ve söylemleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Üç ay kadar önce düzenledikleri basın toplantısından bugüne, yaşanan bazı gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaşmak amacıyla bu basın toplantısını düzenlediklerini belirten Etkin, bu üç aylık sürede, Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs sorununa bakış açıları ile tutum ve stratejilerinde herhangi bir değişiklik olmadığını saptadıklarını ifade etti.

Rumların Ada’nın tümüne sahip olma gayretlerini sürdürdükleri, Türk tarafının ortaya koyduğu her yeni açılım ve öneriyi reddederek zamana oynadıklarını belirten Etkin, bu ikilinin gerçek düşünce ve stratejilerini anlamak için, gençlere, kendilerini dikkatle okuyup dinlemelerini de öğütledi.

“Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs sorununa yönelik tutumlarında olumlu yönde en küçük bir değişim yoktur” diyen Etkin, bu tutum ve çizdikleri yol ile stratejilerini özetleyerek, kendilerini  tüm adanın sahibi, Kıbrıslı Türkleri de küçük bir azınlık ve önlerindeki engel olarak gördüklerini; bu engeli ortadan kaldırmak için de Kıbrıslı Türklerle Türkiye arasındaki  bağları koparmaya, arayı açmaya çalıştıklarını anlattı.

Etkin, “açgözlülük ve açıkgözlükle” de suçladığı Rum-Yunan ikilisine karşı Türk tarafının yapması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

“Kıbrıs Türk halkı olarak bizlere düşen görev, Anavatanımız Türkiye ile olan bağlarımızı daha da güçlendirerek devam ettirmektir. Ayrıca, devletimiz KKTC’ye dört elle sarılmak, her ne pahasına olursa olsun egemenliğimize güçlü bir şekilde sahip çıkmaktır.

Muhtemel bir anlaşmada Türk askerinin adada fiili varlığından ve Anavatanımız Türkiye’nin  etkin ve fiili garantörlüğünden  asla taviz vermemektir.”

“SENDİKAL PLATFORM’A SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞAN MARJİNALLER…”

Etkin, basın toplantısında ayrıca, “Sendikal Platform’a sahip çıkmaya çalışan marjinaller” dediği bazı sendikacı ve parti yetkililerini de eleştirdi.

“Sendikal Platform’un geneline bir sözü olmadığını, sendikaların çalışanlarının haklarını savunması ve bu çerçevede eylemler yapmasının demokrasinin gereği olduğunu, ancak Sendikal Platform’a sahip çıkmaya çalışan bazı sendikacılar ile bazı partililerin marjinal görüşlü yöneticilerinin, çizmeyi aşan hareketler yaptığı ve söylemlerde bulunduğu” görüşünü savunan Etkin, kendilerine şu ifadelerle seslendi:

“Beyler, kendinize geliniz. Güzel Türkçemizde çizmeyi aşanlara söylenen ‘Maliyeniz kadar konuşunuz’  sözü size karşı söylenecek en uygun ve veciz ifadedir. Kimse yüce Türk ulusuna mal olmuş mücadeleyi küçümseyemez.”

Etkin, “KKTC’yi hala ambargolar altında tutma, verdiği sözleri tutmama, Türkiye’nin üyelik sürecini engellerle doldurmakla” suçladığı Avrupa Birliği’nden “medet mi umulduğu” sorusunu da yöneltti.

Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur
Uhh Basın Toplantısı Düzenledi… Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans