Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1. Girne Turizm Ve Kültür Festivali
15 Nisan 2011 Cuma Saat 16:34

1. Girne Turizm Ve Kültür Festivali

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ile Girne Belediyesi’nin birlikte düzenlediği “1’inci Girne Turizm ve Kültür Festivali” başladı..

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ile Girne Belediyesi’nin birlikte düzenlediği “1’inci Girne Turizm ve Kültür Festivali” başladı..

Turizm olgusunun, özelde Girne,  genelde KKTC  için önemine dikkat çekmek ve sosyal duyarlılık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen festival, çeşitli etkinliklerle 21 Nisan’a dek sürecek.

Bugün, GAÜ  Milenyum Senato Kongre Merkezi’nde, “Turizmin Yerel Halk Üzerinde Etkisi” konulu panel ile start alan festivalde, yarın  saat 14:00’te Ziya Rızkı Caddesi’nde festival yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Yüyüşü, Ramadan Cemil Meydanı’nda yapılacak açılış konuşmaları izleyecek ve ardından Ramadan Cemil Meydanı ile  Ziya Rızkı Caddesi’nde; konserler, indirim şenliği ve çeşitli yarışmalar  düzenlenevcek.

17 Nisan  Pazar gün saat 18:00’de Girne Kalesi’nde, Kıbrıs Türk kültür ve mutfağını tanıtıcı  “Kıbrıs Türk Kültür Gecesi” düzenlenecek.

Birçok sanatasal, kültürel ve sportif etkinliklere ev sahipliği  yapacak, 1. Girne Turizm ve Kültür Festivali,  21 Nisan Perşembe günü GAÜ  Spectrum Kongre Merkezi’nde yer alacak  kapanış ve ödül töreniyle sona erecek.

Bugünkü “Turizmin Yerel Halk Üzerinde Etkisi” paneli öncesi, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, GAÜ Rektörü Prof. Yıldırım Öner, KITSAB Başkanı Ersan Keleşoğlu ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy açılış konuşması gerçekleştirdi.

AYGIN

Girne Beelediye Başkanı Sümer Aygın,  açılışta yaptığı konuşmada, Belediyenin GAÜ ile birlikte gerçekleştidiği festivalden  duyduğu memnuniyeti belirterek, panelden çıkacak sonucun ülke ile insanına hayırlı olmasını diledi.

Gire Belediyesi’nin GAÜ ve turizm sektörünü oluşturan örgütlerle özellikle turizm konusunda işbirliğinin süreceğini belirten Aygın, bu kapsamda Girne’den Kervansaray’a uzanan 16 km’lik kordon projesi ürettiklerini kaydetti.

Turizm konusunda düzenledikleri festival ile program dahilinde gerçekleştirdikleri panele hükümeti temsilen birisinin katılmamasını eleştiren Aygın, “bu bizim değil hükümetin eksikliği” diyerek, ilgili bakanlığın  bu tür organizasyonlara ‘başcılık’ yapmasını beklediklerini söyledi.

ÖNER

GAÜ Rektörü Prof. Yıldırım Öner de, konuşmasında, Girne Belediyesi ile birlikte düzenledikleri festivalin, GAÜ Yönetciler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar’ın önderliğinde ülke ekonomi, turizm ve sosyo kültürel yaşamına katkı için gerçekleştirildiğini ifade ederek, Girne halkıyla bütünleşmeyi amaçladıklarını kaydetti.

‘Uluslararasılaşma trendi’ konusunda en üst sırada yer alan GAÜ’nün ABD, İngiltere ve Srianka’da açtığı kampüslerle Girne’nin adını yurtdışına da taşımayı başardığını belirten Rektör Öner, bunun yanında ülke tanıtımına da katkılarının büyük olduğunu vurguladı.

GAÜ Rektör Prof. Yıldırım Öner, yaptığı konuşmada, üniversitenin kuruluşundan buüne kaydettiği gelişme hakkında bilgi sundu.

ULUSOY

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da, konuşmasında, GAÜ ile Girne Belediyesi’ni, turizm  konusunda festival düzenlediği için kutlayarak, turizmin eğitim ile birlikte KKTC ekonomisi için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Ülke kültürü, folkloru, geleneği ve çevreyi koruyan bir yönü olan; bunun yanında sabır, emek ve gayret isteyen turizmin iyi yapılabilmesi için sahip olunan tarihi ve kültürel değerlerin iyi korunması gerektiğinin altını çizen Ulusoy, bunun için yapılaşmaya dikkat edilmesine özellikle  kent merkezlerine çok katlı bina yapımına izin verilmemesine vurgu yaptı.

Türkiye’de 2011 yılının ‘Kuzey Kıbrıs Yılı’ olduğunu da ifade eden Ulusoy,  TÜRSAB olarak Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’de daha iyi tanıtım ve pazarlamasını sağlayabilmek için KITSAB ile birlikte gayret göstereceklerini  kaydetti.

KELEŞOĞLU

KITSAB Başkanı Ersan Keleşoğlu ise, Birlik başkanı ve Girneli olarak GAÜ ile Girne Belediyesi’nin turizm konusunda düzenlediği festivaden gurur duyduğunu ifade ederek, gelecek yıllarda gelişerek devamını sağlamak için ellerinden gelen katkıyı koymaya hazır olduklarını vurguladı.

Keleşoğlu, Birliğin turizm konusunda GAÜ ile işbirliği yapmak istediğini de söyledi.

Bu haber toplam 14465 defa okunmuştur
1. Girne Turizm Ve Kültür Festivali Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans