Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk Charter Seferle 162 Turist Geldi
15 Nisan 2011 Cuma Saat 18:21

İlk Charter Seferle 162 Turist Geldi

KKTC turizmi adına bugün bir güzel gelişme daha yaşandı. Yeni teşvik sistemiyle charter seferlerin de teşvik kapsamına alınmasıyla, yıllardan sonra düzenlenen ilk charter seferi yapan uçak, Almanya’dan 162 yolcusuyla saat 15.20’de Ercan

KKTC turizmi adına bugün bir güzel gelişme daha yaşandı. Yeni teşvik sistemiyle charter seferlerin de teşvik kapsamına alınmasıyla, yıllardan sonra düzenlenen ilk charter seferi yapan uçak, Almanya’dan 162 yolcusuyla saat 15.20’de Ercan Havalimanı’na indi.

Çoğunluğu 50 yaş ve üzerinde olduğu gözlemlenen Alman turistler, Ercan’da Devlet Halk Dansları Ekibinin gösterisiyle ve ikramlarla karşılandı. Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, bazı bakanlık yetkilileri ve Northern Travel şirketi Direktörü Doğan Yalkı, Almanya’dan gelen turistleri Ercan’da karşıladı.

Northern Travel şirketi tarafından Tailwind şirketinden kiralanan Boeing 737-400 tipi uçakla Berlin’den KKTC’ye gelen turist kafilesi, bir hafta boyunca değişik otellerde konaklayarak, tarihi ve turistik yerleri gezerek tatil yapacak.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti’nin desteğiyle, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nca sürdürülen projeyle bu yıl 13 ülkeden 600 charter sefer planlanıyor.

Berlin’den KKTC’ye charter seferler Cuma, Pazar ve Pazartesi günleri devam edecek. Kültür turizmi amaçlı seferlere yazda iki ay ara verilecek; daha sonra Avrupa’nın farklı ülkelerinden başlatılacak seferlerle 13 farklı şehirden KKTC’ye turist taşınmasına devam edilecek.

ÜSTEL: “13 ÜLKEDEN 30-40 BİN TURİST HEDEFLİYORUZ”

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, turizm mevsiminin başlamasıyla mutlu günler yaşadıklarını, bugün Sky Havayolları’nın uçağının geldiğini, şimdi de bakanlığın projeleriyle charter uçakların inişinin başladığını söyledi.

Uzun zamandır ihmal edilen Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki 13 ayrı destinasyondan charter seferlerle 30-40 bin turist gelmesini hedeflediklerini ifade eden Ünal Üstel, “İlk charter seferle 162 turist, memleketimize gelmiştir ve inanıyorum ki bundan sonraki seferlerle turizmi daha da iyi bir noktaya getireceğiz” dedi.

Üstel, bakanlık olarak ellerinden geleni yaparak turizmi en iyi noktaya getireceklerine inandığını vurguladı.

KKTC’ye yılda 500 bin turist geldiğini; hedeflerinin 1 milyon turiste ulaşmak ve turistlerin adanın doğasından, yeşilinden, tarihi eserlerinden faydalanarak 12 aya yayılan bir turizm olduğunu söyleyen Üstel, turizm acentelerine, tur operatörlerine gereken ilgiyi göstereceklerini de ekledi.

AŞIKOĞLU: “13 ÜLKEDEN 600 CHARTER SEFER”

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, TC Yardım Heyeti’nin desteğiyle yaptıkları proje sonucu charter seferlerin başlatıldığını; teşviklerin yüzde 70’inin TC Yardım Heyeti’nce verildiğini söyledi.

Northern Travel’in bu yıl hedeflenen 600 charter seferden 270’ini yapacağını bildiren Aşıkoğlu, Hollanda, Belçika, Fransa da dahil 13 farklı ülkeden 600 sefer yapılacağını kaydetti.

Otellerdeki doluluk oranlarını yüzde 40-45’e çıkarmayı ve turist sayısında da yüzde 35 artış beklediklerini açıklayan Müsteşar Aşıkoğlu, önümüzdeki günlerde farklı şirketlerin seferlerinin de başlayacağını bildirdi.

Aşıkoğlu, teşvik sistemiyle hem otellerdeki doluluk oranını hem de geceleme sayısını yükseltmeyi amaçladıklarını kaydederek, “Kumar turizminin en büyük zararı, gecelemelerin 2’ye düşmesidir. Halbuki teşvik sistemimizle 7 geceye destek veriyoruz. Turistlerimiz bütün adada gezebilecek, farklı yerlerde harcamalar yapabilecek” dedi.

Geçen hafta gelen İtalyan grupların satın aldığı tur sayısının 4-5 olmasının çok sevindirici bir rakam olduğunu kaydeden Şahap Aşıkoğlu, gelecek yıllarda daha da olumlu gelişmeler yaşanacağına inandığını söyledi.

Turizm Bakanlığı Müsteşarı Aşıkoğlu, Alman turistlerin gelişlerinin kış aylarında yoğunlaşacağını ve böylece turistik tesislerde kış aylarında oldukça düşük kalan doluluk oranlarının yükselmesine katkıda bulunulacağını da ekledi.

YALKI

Northern Travel Direktörü Doğan Yalkı da, Ercan’da basına yaptığı açıklamada, KTHY’nin faaliyetten kalkmasından sonra alternatif arayışlara girdiklerini; TC Yardım Heyeti ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle charter seferlere destek verildiğini ve bugün ilk seferin Almanya’dan başladığını söyledi.

Yalkı, 162 turistin geldiğini, seferlerin haftada Avrupa’dan 4; İran ve Azerbaycan’dan 2’şer uçak olmak üzere süreceğini açıkladı.

Doğan Yalkı, Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ülke turizmine ciddi katkılarda bulunacaklarına inandığını belirtti.

Bu haber toplam 1819 defa okunmuştur
İlk Charter Seferle 162 Turist Geldi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans