Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hristofyastan Şok Açıklamalar
15 Nisan 2011 Cuma Saat 22:57

Hristofyastan Şok Açıklamalar

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, birçok durumda Kıbrıs Türk tarafının felsefesinin, “müzakerelerde, adada iki ayrı varlık olmasının veri olarak alınması gerektiği” şeklinde olduğunu öne sürdü.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, birçok durumda Kıbrıs Türk tarafının felsefesinin, “müzakerelerde, adada iki ayrı varlık olmasının veri olarak alınması gerektiği” şeklinde olduğunu öne sürdü. Hristofyas, bu yaklaşımı kabul etmelerinin hiçbir zaman söz konusu olmadığını belirtti.

Hristofyas, bugün akşamüzeri Rum Başkanlık Konutunda basın toplantısı düzenleyerek, Kıbrıs sorunundaki icraatlarını anlattı. Hristofyas, bugün düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, iki kesimli iki toplumlu federasyon çözümünün stratejik hedeflerini teşkil ettiğini söyledi.

Rum radyosu RİK’in haberine göre, Türkiye’nin “Kıbrıs’taki faaliyetleriyle değerlendirilmesi gerektiğini” ifade eden Hristofyas, ilkelerin kararlı bir şekilde savunulmasıyla bağlantılı olan, esnek bir taktik izlediğini ifade etti.

Ülke yönetimini üç yıl önce tek bir vizyonla üstlendiğini; bunun ise Kıbrıs sorununun çözümü, ileri sürdükleri “işgalden” kurtulma, aynı zamanda ülke ve halkın yeniden birleşmesi olduğunu dile getiren Hristofyas, “Kıbrıs sorununun çözüme kavuşmamasının, taksimin sabitleşmesi ve kalıcı hale gelmesine yol açtığını; taksimin ise memleket için yıkım/felaket olduğunu” iddia etti.

Mümkün olan en kısa zamanda çözüm istediklerini ve bu çözümün ilkelere dayanması gerektiğini dile getiren Hristofyas, Rum halkına, bir kez daha, kendilerinin hiçbir zaman “taksim” düşüncesiyle uzlaşmalarının söz konusu olmadığını açıkça belirtmek istediğini kaydetti.

Rum tarafının federasyon çözümünden olası bir şekilde kuşku duymasının, güvenirliklerini uluslararası anlamda yok edeceğini ifade eden Hristofyas, “bu durumun Türkiye ve Kıbrıs Türk yönetiminin, üzerinde hem fikir olunmuş bu çözüm zemininden kurtulmasına müsaade edeceğini ve taksime yol açacağını” öne sürdü.

Müzakereler süreciyle ilgili olarak ise, II. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la zorluklar, sorunlar ve umutsuzluklara rağmen beklendiği gibi olmasa da çeşitli başlıklarda ilerleme yaşandığını dile getiren Hristofyas, “Kıbrıs Türk yönetimini”, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun üstlenmesiyle birlikte, Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununun çeşitli boyutlarındaki görüşlerinin katılaştığının gözlemlenmekte olduğunun gerçek olduğunu sözlerine ekledi. Hristofyas, müzakerelerde ancak çok küçük bir ilerleme olduğunu savundu.

 

Bu haber toplam 1621 defa okunmuştur
Hristofyastan Şok Açıklamalar Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans