Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazeteciler taslak hazırladı
16 Nisan 2011 Cumartesi Saat 17:16

Gazeteciler taslak hazırladı

Resmi ilanlar konusunda herhangi bir yasal düzenleme bulunmayan KKTC’de, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, resmi ilanların yasal çerçevede ve ölçülebilir olması için başlattığı çalışmayla bir taslak ortaya çıkardı.

Resmi ilanlar konusunda herhangi bir yasal düzenleme bulunmayan KKTC’de, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, resmi ilanların yasal çerçevede ve ölçülebilir olması için başlattığı çalışmayla bir taslak ortaya çıkardı.

Gazeteciler Birliği, hazırladığı çalışmayı önümüzdeki günlerde hükümete ve siyasi partilere sunacak.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Cenk Mutluyakalı, taslağı hazırlamaktaki amaçlarının, resmi ilanları yasal ve ölçülebilir kriterlere kavuşturmak olduğunu söyledi.

Mutluyakalı, mevcut durumda ilanların, çıkar ilişkileri ve siyasi yakınlık çerçevesinde dağıtıldığı görüşünü dile getirerek, bu durumun medyada adaletsiz bir sonuç ortaya çıkardığını kaydetti.

KKTC’de resmi ilanların yayınlanmasıyla ilgili kriterlerin oluşturulması amacıyla çalışma başlatan Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Türkiye Basın İlan Kurumu İlan Hizmetleri Şefi İdris Çam’la da görüşerek, kurumun çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, Şanlıurfa’da geçtiğimiz haftalarda düzenlenen 20. Yerel Medya Eğitim Semineri’nde sunum yapan İdris Çam, seminere KKTC’den katılan gazetecilerle bir araya geldi.

KTGB Asbaşkanı Zafer Kodan ve birliğin eski başkan ve genel sekreterlerinden, TAK muhabiri Özgül Gürkut Mutluyakalı’ya Basın İlan Kurumu’nun oluşumu ve çalışmaları hakkında bilgiler veren ve soruları yanıtlayan Çam, KKTC’de de benzeri bir yapılanmaya gidilmesinin çok yararlı olacağını; bunun için deneyimlerini aktarmaya ve yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi.

Çam, Türkiye’de geçen yıl 215 milyon TL’lik ilan ve reklamın Basın İlan Kurumu aracılığıyla dağıtıldığını; ulusal gazetelerin bu yolla ayda 200 bin TL ilan geliri aldığını bildirdi.

Çam, 50 yıllık bir geçmişi olan Basın İlan Kurumu’nun resmi ilanların zaptı rapt altına alınmasını sağladığını; şikayetlere yol açan iktidara yakın gazetelerin daha çok ilan alması sorununu giderdiğini anlattı.

İdris Çam, 250 personelin çalıştığı kurumda, bu yılsonunda şube sayısının da 25’e yükseleceğin belirterek, Basın İlan Kurumu’nun gazete ve basın örgütlerinin temsilcileri, hükümet temsilcileri ve üniversitelerin temsilcilerinden oluşan en yüksek karar organının 36 kişilik genel kurul olduğunu söyledi.

Basın İlan Kurumu İlan Hizmetleri Şefi İdris Çam, tirajları hem gazetelerden, hem dağıtım şirketlerinden hem de evraklardan aldıkları bilgilerle saptadıklarını; dergilere resmi ilan değil, ticari ilanların dağıtımında aracılık ettiklerini belirtti.

İdris Çam, Basın İlan Kurumu’nun, dağıtımını yaptığı ilanlardan komisyon alarak özerk faaliyet sürdürdüğünü, kurumun sadece ilan dağıtımı değil gazetecilere maddi destek işlevi de bulunduğunu açıkladı. Çam, Sarı Basın Kartı sahibi gazetecilere iki yıl vadeli sıfır faizli 3 bin 600 TL kredi, muhtaçlara yılda 3 bin 500 TL yardım; ölen gazetecilerin ailelerine 5 bin TL yardım verdiklerini anlattı.

Çam, önümüzdeki dönemlerde, resmi ilânların; gazetelerin yanı sıra, internet haber sitelerinde yayınlanması hususunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için çalışmalar yürüttüklerini de ifade etti.

Basın İlan Kurumu’nun resmi web sitesine www.bik.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Bu haber toplam 1557 defa okunmuştur
Gazeteciler taslak hazırladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans