Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Çakıcı,kabul edilemez
16 Nisan 2011 Cumartesi Saat 17:17

Mehmet Çakıcı,kabul edilemez

Mehmet Çakıcı,(DAÜ-SEN) ile bazı yöneticilerinin elektronik posta adreslerinin üniversite yönetimi tarafından kapatılmasının kabul edilemez olduğunu” söyledi.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, “Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) ile bazı yöneticilerinin elektronik posta adreslerinin üniversite yönetimi tarafından kapatılmasının kabul edilemez olduğunu” söyledi.

Uygulamaya konulan bu kararı “diktatörlük” olarak niteleyen Çakıcı, böylesi bir çağda, böylesi bir uygulamanın yürürlüğe konmasının anlamsız olduğunu belirtti.

TDP Basın Bürosu’nun açıklamasına göre, akademisyenlerin elektronik posta adreslerinin kapatılmasının akademik özgürlüğe ve üniversitenin işleyişine müdahale olduğunu, akademisyenlerin bilimsel çalışmalarının engellendiğini ifade eden Çakıcı, hiçbir makamın sendika yöneticileri ile çalışanlara yönelik baskı yapmaya hakkı olmadığını kaydetti.

Çakıcı, elektronik posta adreslerinin kapatılmasının, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu ile DAÜ - SEN arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi kurallarına uymadığını da belirterek, “Öyle anlaşılıyor ki ‘Ben yaparım olur’ mantığı ile hareket eden zihniyet, yasadışı ve keyfi uygulamalar karşısında isyan eden ve karşı çıkan kişi ve yöneticilere baskı yaparak susturmaya çalışmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, böylesi bir düşünce yapısı asla doğru değildir” diye konuştu.

Sendika üyelerinin telefonlarının dinlendiği yönünde şikayetler olduğunu da kaydeden Çakıcı, “Umarız bu doğru değildir. Böylesi bir uygulamayı kabul etmek ve onaylamak bir yana, bu tür düşünce içerisine giren kişi ve kişilerden hesap sorulması gerekmektedir” dedi.

“Bu tür kabul edilemez davranışlar içinde olan DAÜ yöneticileri bilmelidir ki, günün sonunda en büyük zararı bu halkın öz değeri olan DAÜ’ye vermektedirler. Hiç kimsenin, DAÜ’yü bu tür çağ dışı uygulamalarla anılan bir üniversite konumuna sokmaya hakkı yoktur” diyen TDP Genel Başkanı Çakıcı, çalışanların özlük haklarıyla ilgili düzenlemelerin örgütlü bulunan sendikalarla uzlaşılarak ve toplu iş sözleşmeleriyle yapılması gerektiğini belirterek,  Sendikalar Mukayyitliği’nin ilgili birimleri uyarmasına rağmen, üniversite yönetiminin yanlış tutumunu sürdürmesinin de kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“Gerek kapatılan elektronik posta adresleri, gerek telefonların dinlenmesi, gerekse toplu iş sözleşmesi konusunda yapılan yanlışların düzeltilmesi gerektiğini” belirten Çakıcı, “Üniversite yönetimini baskı ve şiddet yerine, ilgili kurum ve kişilerle diyalog kurmaya, var olan anlaşmalara uymaya ve üniversiteyi çağın gereklerini yerine getirerek yönetmeye davet ederiz” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 11235 defa okunmuştur
Mehmet Çakıcı,kabul edilemez Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans