Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçim beyannamesi
16 Nisan 2011 Cumartesi Saat 18:46

Seçim beyannamesi

Türkiye, 12 Haziran’da yapılacak seçimlere kilitlendi. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin seçim beyannamesini açıkladı.

2023 yılına kadar hedeflenen ve bu süre içerisinde Türkiye’nin her meselesinin ele alındığı Seçim Beyannamesi, “İleri demokrasi”, “Büyük ekonomi”, “Güçlü toplum”, “Yaşanabilir çevre ve marka şehirler” ile “Lider ülke” olarak adlandırılan 5 ana başlıktan oluştu.
Beyannamede Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci ile Kıbrıs da yerini korudu.

Erdoğan, Türkiye’nin Kıbrıs politikasının iki ana stratejik hedefinin, Kıbrıs Türk halkının çıkarlarının korunması ve Doğu Akdeniz’de bir istikrar ortamının yaratılması olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, Kıbrıs Türk halkının refah ve güvenliğinin sağlanması ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası saygınlığı ve etkinliğinin her alanda artırılması için bugüne kadar gösterilen çabanın bundan sonra da süreceğini belirtti.

Beyannamede, “AK Parti iktidarı döneminde KKTC’nin uluslararası tanınması ve saygınlığının önceki yıllarla mukayese edilmeyecek kadar artmıştır. Yeni dönemde bu çalışmalarımız aynı kararlılıkla devam edecektir. Kıbrıs’ın bir barış ve huzur adası haline gelmesi için yürüttüğümüz ilkeli ve kararlı dış politika, bundan sonra da Kıbrıs politikamızın ana çerçevesini oluşturacaktır” denildi.

Beyannamede Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine de değinildi.

AK Parti’nin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğini stratejik bir hedef olarak gördüğünü belirten Erdoğan, Türkiye’nin birliğe üyeliğinin Avrupa’nın geleceği açısından da önemli olduğunu vurguladı.

Erdoğan, bu hedef doğrultusunda atılan adımların, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinde yeni bir dönem başlattığını dile getirerek, bazı Avrupa ülkelerinin haksız ve temelsiz muhalefetine rağmen, AK Parti’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik yolunda gereken adımları atmaya devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, “Türkiye’nin AB üyeliği, ülkemizde demokratik, standartların yerleşik hale gelmesi, ticari ilişkilerin gelişmesi, Avrupa’yla mevcut ilişkilerin daha da güçlenmesi açısından stratejik bir önem arz etmektedir. AB’ye tam üyelik, Türkiye’yi bölgesel ve küresel sorunlarda daha etkin ve belirleyici bir aktör haline getirecektir. Avrupa ülkeleriyle geliştirdiğimiz iyi ilişkiler, tam üyelikle beraber yeni bir derinlik kazanacak ve Türkiye ile Avrupa toplumları arasında yeni bir dinamizm yaratacaktır” dedi.

Erdoğan, 'Çılgın proje'nin ise 27 Nisan'da açıklanacağını söyledi.

12 Haziran seçimleri doğrultusunda Milliyetçi Hareket Partisi 19 Nisan’da, Cumhuriyet Halk Partisi ise 22 Nisan’da seçim beyannamesini duyuracak.

Bu haber toplam 1627 defa okunmuştur
Seçim beyannamesi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans