Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bağış,işbirliği istiyoruz
16 Nisan 2011 Cumartesi Saat 15:48

Bağış,işbirliği istiyoruz

Başmüzakereci Bağış, Avrupa Birliği Konseyi’nin Kıbrıs Türk Halkı ile ilgili 26 Nisan 2004 tarihli kararının üye ülkeler tarafından uygulanmadığına da dikkati çekiyor.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden 5 maddelik beklentileri çerçevesinde “Kıbrıs sorunun adil çözümü için işbirliği yapılmasını” istiyor. Bu talebi gündeme getiren Başmüzakereci Bağış, Avrupa Birliği Konseyi’nin Kıbrıs Türk Halkı ile ilgili 26 Nisan 2004 tarihli kararının üye ülkeler tarafından uygulanmadığına da dikkati çekiyor.

Türkiye Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi ziyarette bulunduğu Slovenya'da Türkiye-AB ilişkileri ve müzakere süreci konulu konferans da verdi.

Başmüzakereci Bağış, konferansta Türkiye'nin Avrupa Birliği’nden beklentilerine dikkat çekti.

Bağış’ın açıklamasına göre, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden 5 maddelik beklentileri arasında “Kıbrıs Sorunun adil çözümü için işbirliği yapılması” da yer alıyor.

Türkiye’nin diğer beklentileri ise "adil müzakere süreci, terörle mücadelede işbirliği, vize kolaylığı ve Avrupa Birliği zirvelerine Türkiye'nin de Başbakan ve Cumhurbaşkanı düzeyinde katılımının sağlanması".

Egemen Bağış, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda da Avrupa Birliği'nin adil davranmadığını vurguladı.

Avrupa Birliği Konseyi’nin 26 Nisan 2004 tarihli kararını anımsatan Bağış, kararın Güney Kıbrıs tarafından uygulamasına rağmen, diğer 26 üye ülkenin uygulamamasını eleştirdi.

Bağış, AB ile Kıbrıs Türk Halkı arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret ambargosunun kaldırılmasını öngören kararın, Güney Kıbrıs'ın sürekli vetosu yüzünden üye ülkelerce uygulanamadığına işaret etti.

Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur
Bağış,işbirliği istiyoruz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans