Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hristofyas,yine kabul etmedi
16 Nisan 2011 Cumartesi Saat 15:50

Hristofyas,yine kabul etmedi

Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas, başkanlığının üçüncü yılını tamamlaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında görüşlerini aktardı. Hristofyas konuşmasının büyük bir bölümünü Türk tarafını suçlamaya ayırdı

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, başkanlığının üçüncü yılını tamamlaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs müzakereleriyle ilgili görüşlerini aktardı. Hristofyas konuşmasının büyük bir bölümünü Türk tarafını suçlamaya ayırdı.

Türkiye’nin Kıbrıs’taki eylemlerinden yargılanması gerektiğini ileri süren Hristofyas, kendisinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması ve adanın yeniden birleşmesi için çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Rum Lider, “ya federasyon ya taksim” ifadesini de kullandı.

Hristofyas iki bölgeli iki toplumlu federasyonun stratejik hedef olduğunu söyleyerek, ‘önümüzdeki esas soru, iki bölgeli iki toplumlu federasyonla, felaket getirici bölünme arasındaki tercihtir’ dedi.

Mümkün olduğu kadar kısa zamanda çözüm istediğini savunan Hristofyas, ancak zaman ve takvimden söz etmedi.

Müzakere sürecinde varılan anlaşmaları hatırlatan Hristofyas, 1 Temmuz anlaşmasında yer alan iki kurucu devlete dayalı çözüm ifadesini kullanmaktan kaçındı.

Hakemlik ve suni takvimlerin her türlüsü dışarıda bırakılarak ‘Kıbrıs Aidiyetli’ bir prosedür olmasının sağlandığını söyleyen Hristofyas ‘bu prosedürün kurumsallaşması bizi; hakemlik ve dar takvimlerin çözüme değil çıkmaza sürüklediği geçmişteki tehlikeli patikalardan koruyor’ ifadesini kullandı.

Rum tarafında kendisine yönelik, müzakere sürecinde gerek çapraz oy gerekse dönüşümlü başkanlıkla ilgili sert eleştirileri hatırlatan Hristofyas, “Müzakerelere keyfi şekilde gitmedim. Ulusal Konsey’in üyelerinin çoğunluğunun onayı sonucunda gittim” dedi.

Hristofyas, Kıbrıs Türk tarafının felsefesinin, müzakerelerin adada iki ayrı varlığını sağlama alması gerektiği yönünde olduğunu söyledi ancak bu yaklaşımı asla kabul etmeyeceklerini ifade etti.

“Türkiye’nin rolü, uluslar arası alanda yücelmektedir, bu Türkiye’nin liderliğinin kibirli olmasına neden olmaktadır” diyen Hristofyas, ancak BM ve AB’nin buna kanmamasını istedi.

Türkiye’nin üyelik sürecine karşılık tehditlerini sürdüren Hristofyas, herkesin, Türkiye’nin üyelik sürecinin ‘açık çek’ olmayacağını anlaması gerektiğini kaydetti..

Hristofyas, Rum Yönetimi Başkanlığı’na yeniden aday olabileceğinin sinyalini de verdi.

Rum Lider, Türkiye kökenli KKTC vatandaşları konusuna değinirken; gidecek olanların sayısının hiç anılmadığını söyledi.

Rum Lider, 2012’nin ikinci yarısında AB dönem başkanlığını Güney Kıbrıs tarafından devralınmasından önce, Kıbrıs sorununun çözülmesini istediğini de aktardı.

Hristofyas, “Ancak bu, herhangi bir çözümü kabul ettiğim anlamına gelmez ve Dimitris Hristofyas satıcı veya pazarlamacıdır, Kıbrıs halkının haklarını satacak şeklinde algılanmaması gerekir” ifadesini kullandı.

Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur
Hristofyas,yine kabul etmedi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans