Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akel Heyeti Bkp’yi Ziyaret Etti
17 Nisan 2011 Pazar Saat 08:18

Akel Heyeti Bkp’yi Ziyaret Etti

Andros Kiprianu başkanlığındaki AKEL heyeti Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP)’yi ziyaret etti. Kiprianu ve beraberindeki heyet daha sonra BKP heyetiyle birlikte Karpaz ve Kormacit’e gidecek.

Andros Kiprianu başkanlığındaki AKEL heyeti Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP)’yi ziyaret etti.

Kiprianu ve beraberindeki heyet daha sonra BKP heyetiyle birlikte Karpaz ve Kormacit’e gidecek.

BKP Genel Merkezi’nde bu sabah saat 8.30’da gerçekleşen ziyarette BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu basına açıklamada bulundu.

İzcan, adanın yeniden birleştirilmesi için elinden gelen çabayı gösteren iki partinin yeniden bir araya geldiğini belirterek, BKP olarak BM parametreleri çerçevesinde federal bir çözüm istediklerini kaydetti.

Görüşmelerde çok küçük ilerlemeler olduğunu ve liderlerin görmek istedikleri yerde olmadığını ifade eden İzcan, Kıbrıslı Türklerin ekonomik ve siyasi olarak çok zor durumda olduğunu, bundan tek çıkış yolunun erken bir çözüm olduğunu da savundu.

Türkiye hükümetinin ekonomik baskılarının ve paketlerin halkı zor durumda bıraktığını, nüfus politikalarının da Kıbrıs Türk halkını dışlayarak silinmesine yol açacağını iddia eden İzcan, uluslararası toplum ve BM’den “adaya gayrı yasal göçü ve demografik yapının değişimini engelleyecek” girişimler talep ettiklerini anlattı.

Yapılan eylem ve mitinglerden TC ve KKTC makamlarının gereken mesajı almadıklarını söyleyen İzcan, masaya götürülen önerilerin BM parametreleri ve Talat-Hristofyas anlaşmalarına uygun olmadığını ve konfederal çözümler içerdiğini savundu.

İzcan, adayı yeniden birleştirecek, Kıbrıslıların insan haklarını güvence altına alacak, adanın toprak bütünlüğünü koruyacak, tek uluslararası temsiliyete sahip, Kıbrıslıların serbest dolaşımını sağlayacak bir anlaşmayı arzuladıklarını; çoğu Kıbrıslının da bu çerçevede bir çözümü istediğini ifade etti.

İzcan, AKEL’e Güney Kıbrıs’taki seçimlerde başarı da diledi ve AKEL’in başarısının adanın geleceğine olumlu yansıyacağına inandığını kaydetti.

KİPRİANU

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da, Kıbrıs görüşmelerinde son durumun pek iç açıcı olmadığını söyledi ve bunun Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun masaya getirdiği önerilerin daha önce anlaşılmış çerçevenin dışında olmasından kaynaklandığını iddia etti.

İki toplumun özellikle barış yanlısı ve adanın yeniden birleştirilmesine inanan kesimlerin güçlerini birleştirmemeleri halinde çözümün  imkansız hale geleceğini kaydeden Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda benzer fikirlere sahip olan partilerin bir araya gelmesi ve fikir alış-verişinde bulunmasının önemine işaret etti.

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, Karpaz ve Kormacit’e heyetiyle yapacağı ziyaretlerde Maronit halkıyla bir araya gelip gerek Kıbrıs sorunu ve günlük yaşamlarıyla ilgili, gerekse Güney’deki seçimlerle ilgili konuşacaklarını ifade etti.

Kiprianu, AKEL’in seçimlerden birinci parti olarak çıkması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini de ekledi.

Bu haber toplam 1486 defa okunmuştur
Akel Heyeti Bkp’yi Ziyaret Etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans