Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede Kuzey Kıbrıs Yılı
17 Nisan 2011 Pazar Saat 13:00

Türkiyede Kuzey Kıbrıs Yılı

Türkiyede 2011 Kuzey Kıbrıs Yılı Etkinlikleri Koordinatörü Mustafa Fethi Gürbüz, Türkiyede bilinen imajının gerçeği yansıtmadığını, bu yanlış algının değişmesi gereğine de işaret etti.

Türkiye'de 2011 Kuzey Kıbrıs Yılı Etkinlikleri Koordinatörü Mustafa Fethi Gürbüz, ambargoların, turizm aracılığıyla kesinlikle yıkılabileceğini ifade ederek, ''Çünkü eğer siz bir destinasyonu satılabilir yaparsanız ve o destinasyona da insanlar gelmeye kalkarlarsa bunu engelleyecek hiçbir şey yok'' dedi.

Girne'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gürbüz, KKTC'nin Türkiye'de bilinen imajının gerçeği yansıtmadığını, bu yanlış algının değişmesi gereğine işaret ederek, şöyle konuştu:

''Türkiye'den Kıbrıs'a baktığımız zaman, bir iki saat içinde bir baştan bir başa gidilebilecek ve sadece talih oyunlarının olduğu bir yer olarak görülüyordu. Buradaki insanlarla ilgili olarak da 'tembeller, hiçbir iş yapmazlar' iddiasında bir imaj var. Bunun değişmesi gerekiyor. Adanın doğal yapısına baktığınız zaman buradaki endemik türler oldukça farklı. Eko turizmin bugünlerdeki önemi göz önüne alındığında bunun mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. İkincisi, kuş gözlemciliği ciddi bir çalışma halinde bu dönemde. O çalışma bazında baktığımız zaman bütün göç yollarının üzerinde. Tarihsel dokuya baktığınız zaman Ortodoks dininin buradan doğduğunu bile bilmiyoruz.''

Kıbrıs'a gelene kadar burada batık bir gemi olduğundan haberi bile olmadığını ifade eden Gürbüz, adaya gelince test ettiğini; bir uçtan bir uca bir günde gidilemediğini, sadece Lefkoşa'daki Osmanlı eserlerini incelemek için bir gün ayırmak gerektiğini, Gazimağusa'ya en az iki gün ayırmak gerektiğini, buna Karpaz'ın dahil olmadığını anlattı.

''MUTLAKA GELİP GEZMEK, VAKİT HARCAMAK GEREKİYOR''

KKTC'de çok farklı lezzetler, tatlar, çok farklı kültür olduğunu, bu kültürün mutlaka yaşanması ve görülmesi gerektiğini vurgulayan Gürbüz, şu andaki imajın buradaki gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Mustafa Gürbüz, ''Bunu yaşayabilmek için de mutlaka gelip gezmek, vakit harcamak gerekiyor'' diye konuştu.

''Türkiye'de KKTC yılı ilan edilmeden hemen önce yaşanan siyasi tartışmalar bu yılı olumsuz mu etkiledi, ya da bunun izlerini silmek turizmcilere mi düşüyor?'' sorusuna ''Olumsuz olarak etkilemedi'' karşılığını veren Mustafa Gürbüz, bir tartışmanın olmasının Türkiye'de farklı bir algılamaya neden olduğunu, bunun, her ülkenin başına gelebilecek doğal bir olay olarak algılanması gerektiğini söyledi.

Gürbüz, ''Her ülkede belli yürüyüşler yapılıyor, belli tartışmalar yapılıyor. Buradakiler de aynı çerçevede, demokratik haklarını kullanan bir kitlenin , haklarını bir miktar abartması olarak algılanmasında yarar var. Onun dışında turizmi etkilediğini zannetmiyorum ve olaylar kapandı zaten'' dedi.

AMBARGOLAR

Gürbüz, KKTC'ye uygulanan ambargoların turizm alanında nasıl yaşandığına ilişkin bir soru üzerine, ambargoları ''gerçek ambargolar ve kafalardaki ambargolar'' diye ikiye ayırmak gerektiğini kaydetti.

Gerçek ambargoların, uçakların inmemesi, Kıbrıs Rum tarafının uluslararası platformlarda KKTC'yle ilgili tedbirler aldırmaya çalışması olduğunu anlatan Gürbüz, ayrıca, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos'un KKTC'deki kiliselerle ilgili gerçeği yansıtmayan sürekli açıklamaları olduğunu belirtti.

Başpiskopos'un, KKTC'deki kiliselerin ''yok edildiğinden'' bahsettiğini, bunun doğru olmadığını ifade eden Gürbüz, ''Biz bununla ilgili belli çekimler yaptık, tamamını kayıt altına aldık. Ve ortaya çıktı ki sadece iki tane kilise camiye çevrilmiş vaziyette, bunun dışında yapılmış bir şey yok'' diye konuştu.

Diğer ambargonun ise, çözümsüzlüğün getirdiği belirsizliğin oluşturduğu ambargolar olduğunu kaydeden Gürbüz, insanların atılım yapmaktan çekindiğini, ciddi boyutta motivasyon kaybı olduğunu, bunların ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Gürbüz, şöyle devam etti:

''Ambargo, turizm aracılığıyla kesinlikle yıkılabilecek bir şey. Çünkü eğer siz bir destinasyonu satılabilir yaparsanız ve o destinasyona da insanlar gelmeye kalkarlarsa bunu engelleyecek hiçbir şey yok. Buraya 465 sefer yapılıyor. Dolayısıyla ben o ambargo kavramına kesinlikle inanmıyorum. Kaldı ki, biz yatırım için kaynak araştırdık ve bu araştırdığınız kaynaklara da uluslararası fonlardan destekler çıkmaya başladı.''

Mustafa Fethi Gürbüz, ambargoların ciddi boyutları olduğunu, ancak bardağın hep boş tarafına bakınca motivasyonun kaybedildiğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 13189 defa okunmuştur
Türkiyede Kuzey Kıbrıs Yılı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans