Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 Nisan Avrupa Hasta Hakları Günü
17 Nisan 2011 Pazar Saat 14:36

18 Nisan Avrupa Hasta Hakları Günü

Yarın 18 Nisan Avrupa Hasta Hakları Günü. Gün nedeniyle mesaj yayınlayan Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı “Sağlık hakkı ve hasta haklarını savunmak ve talep etmek çok daha önemli bir hale gelmiştir” dedi.

Yarın 18 Nisan Avrupa Hasta Hakları Günü.

Gün nedeniyle mesaj yayınlayan Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge, “Bu günde sağlık hakkı ve hasta haklarını savunmak ve talep etmek  çok daha önemli bir hale gelmiştir” dedi.

“Kendi ekonomik açmazlarımız yanında, küreselleşmiş ekonominin dünya ölçeğinde yaşadığı krizin dolaylı etkileri   yoksulluk ve işsizlik bağlamında ülke insanımızı etkilemiştir” diyen İmge, ülkedeki sağlık politikalarının ve sağlık hizmetlerinin organizasyonu, sağlık hakkı kapsamında ortaya çıkan sorun ve ihtiyaçlara yanıt vermekte geç kalmakta olduğunu vurguladı.

İmge, “Dünyadaki gelişmelere paralel, bizde de yeğlenen ekonomik politikalar, kazanç sağlanabilecek nitelikteki her türlü insani hizmet ve unsuru sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere ancak bir bedel karşılığında ulaşılabilir hale getirmektedir. Bu kapsamda, ya sosyal güvence sistemi aracılığıyla, ya da hizmetin bedelini doğrudan ödeyenler ancak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir” ifadelerini kullandı.

İşsizlik nedeniyle prim ödeyemeyenlerin ve parası olmayanların sağlık hizmetlerine ulaşamadığını ve etkin bir şekilde yararlanamadığını belirten İmge, şöyle devam etti:

“Kamu hastahanelerindeki ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı, polikliniklerdeki ve acil servislerdeki yığılmalar, hizmet alımları sırasında yaşanan gerginlikler ve tıbbi hata yapıldığı konusundaki iddialar ülkemizde sağlık hakkının korunup korunmadığı konusunda tartışmalara neden olmaktadır.

Gerek kendi deneyimlerimiz ve derneğimize yapılan başvurulardan, gerekse medyada yer alan haberlerden kamu ve özeldeki sağlık kuruluşlarımızda hasta hakları ihlali yaşandığına dair şikayetler olduğunu göstermektedir.

Oysa sağlık hakkı ve hasta hakları, yaşama hakkını bütünleyen, onu anlamlı kılan, yaşama hakkının gerçekten varolmasını sağlayan en önemli unsurlardır. Bu nedenle herkesin bu hakların gereği hizmetlere ulaşması şimdi çok daha anlamlı, önemli ve gereklidir.

Kendimizi haklarımızın sahibi ve öznesi durumunda görebilmemiz ancak haklarımıza sahip çıkarsak  mümkündür. Bu da, öncelikle bu tür hakların yüksek sesle ifadesini, savunulmasını ve talep edilmesini gerekli kılmaktadır.

Bu nedenlerle ve bilinçle sağlık hakkı ve hasta haklarını var etmek ve bu doğrultuda bir bilinç yaratmak, bugün her zamankinden çok daha önemli ve gereklidir.

Bizler,  hasta haklarına sahip çıkalım, benimseyelim, yaygınlaştıralım, savunalım diyoruz.

Sözümüz, sağlığı planlayanlara, sağlığı uygulayanlara ve hizmeti alanlaradır.

Sağlık hakkımızın ve hasta haklarının uygulamada varolması için ortak akıl ve yürek birliği içinde, sizleri birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.”

Bu haber toplam 11384 defa okunmuştur
18 Nisan Avrupa Hasta Hakları Günü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans