Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kutlu Doğum Haftası
17 Nisan 2011 Pazar Saat 16:48

Kutlu Doğum Haftası

Hz. Muhammed’in 1440’ıncı doğum günü münasebetiyle kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Dörtyol Camiinde etkinlik düzenlendi.

Hz. Muhammed’in 1440’ıncı doğum günü münasebetiyle kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Dörtyol Camiinde etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yanı sıra 1. Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş, bazı bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve diğer yetkililer katıldı.

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’yla başladı, Kuran’dan ayetler okundu. Ardından sırasıyla Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Duman, Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Osman Ateş ve Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Cici birer konuşma yaptı. İlahilerin okunmasının ardından hediye çekilişiyle etkinlik sona erdi.

ATALAY

Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay konuşmasında, inancın toplumun dik durmasını sağlayan bir duygu olduğunu anlattı.

Kutlu Doğum Haftası’nın İslam dinindeki merhameti, acımayı, yardımlaşmayı, aşkı, sevgiyi, kardeşlik duygularını ve uzlaşıyı öğütlediğini; milletin birbirini kucaklayarak uzlaşıya varması gerektiğini belirten Atalay, ülke için kardeşliğe ve birlik beraberliğe vesile olmasına katkı yapmak istediklerini ekledi.

DUMAN

TC Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Duman da, Kıbrıs topraklarının Hz. Muhammed’in rüyalarına da girdiğini, üzerinde bulunulan coğrafyanın önemli olduğunu dile getirdi.

Duman, Hz. Muhammed’in Kuran’ın indirilişine ve kalplere imanın girmesine, isimler ve kainatın bilinmesine vesile olduğunu kaydetti.

ATEŞ

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Osman Ateş de, Kutlu Doğum Haftası’nın hayırlara vesile olmasını dileyerek, Rauf Denktaş ve dava arkadaşlarının Kıbrıs Türklerinin adada özgürce yaşamasında ve güzel günlere ulaşılmasındaki rolünden bahsetti.

İslam medeniyetinin gözyaşı ve merhamet medeniyeti olduğunu ifade eden Ateş, Atatürk’ün de sözlerinde yer verdiği güç ve kudretin Türk insanının içinde mevcut olduğunu, bunun yeni nesille birlikte yaşatılması gerektiğini söyledi.

CİCİ

Uludağ Üniversitesi İlahi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Recep Cici ise, Kutlu Doğum Haftası’nın tüm İslam alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyerek, Hz. Muhammed’in baharda dünyaya gelmesinin “yeni bir hayat” ve “yeni bir başlangıcı” temsil ettiğini söyledi.

Muhammed’in Medine’de kendisini ziyaret eden yabancı elçilere ibadet edebilecekleri yerler sağladığını hatırlatan Cici, bunun Hz. Peygamberin merhamet ve hoşgörüsünü ortaya koyduğunu belirtti.

Cici, Muhammed’in Mekke’ye dönüşünde kendisine yapılan tüm mezalimi unutarak “Hepiniz özgür ve hürsünüz” diyerek tüm Mekkelileri affettiğini ve serbest bıraktığını, Mekkelilerin de bu merhamet örneği karşısında gruplar halinde Müslüman olduklarını anlattı.

İslam dinin Türk kimliğiyle özdeşleştiğini belirten Cici, Türklerin tarih boyunca birçok yerde hakimiyet kurmasında rağmen, İslam’ı öldürme ve asimilasyon yerine özgürlük ve merhamet için kullandığını hatırlattı.

Türklerin bu değerlere yıllarca sahip çıktığını ve bundan sonra da çıkacaklarını kaydeden Cici sözlerini, “Biz ancak İslam’la mutlu oluruz, Hz. Muhammed’le huzur buluruz” diyerek tamamladı.

İlahiler okunması ve hediye çekilişlerinin yapılmasının ardından Dörtyol Camii’ndeki etkinlik sona erdi.

 

Bu haber toplam 1493 defa okunmuştur
Kutlu Doğum Haftası Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans