Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ctp - Bg Kadın Örgütü Eylem Yaptı
18 Nisan 2011 Pazartesi Saat 08:19

Ctp - Bg Kadın Örgütü Eylem Yaptı

CTP - BG Kadın Örgütü, bu sabah Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği önünde “ilaç herkesin hakkıdır” sloganıyla eylem yaptı.

CTP - BG Kadın Örgütü, bu sabah Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği önünde “ilaç herkesin hakkıdır” sloganıyla eylem yaptı.

Hasta Hakları Günü olan bugün “hastanelerdeki ilaç sorununu” eleştirildiği eylemde, vatandaşlara broşür dağıtıldı.

Eylemde dağıttıkları broşürü okuyan CTP - BG Kadın Örgütü Başkanı Sibel Sorakın, anayasa gereği, devletin herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesi ve tıbbi bakım görmesini sağlamakla görevli olduğunu hatırlatarak, “Ancak gelinen aşamada mevcut UBP Hükümeti, doktora ve ilaca ulaşımı neredeyse imkansız duruma getirmiştir” dedi.

Hastaların tedavisi için olmazsa olmaz, hayati öneme haiz ilaçların uzun zamandır devlet hastanelerinin eczanelerinde bulunmadığını kaydeden Sorakın, İlaç Kurulu kararıyla özel eczanelerden alınan ilaçların paralarının da zamanında ödenmediğini ve vatandaşların sıkıntı yaşadığını söyledi.

Sorakın, “iktidara gelirken herkese çağdaş, etkin, kolay ulaşılabilen, güler yüzlü sağlık hizmeti vereceğini söyleyen UBP’nin hastaların istediği eczaneden ilaç alabileceğini vaat ettiğini, ancak bunları yerine getiremediğini” savunarak, “Masal bitti, iki yılda var olan sistemi de dağıtarak, doktora ve ilaca ulaşılabilirliğin önüne set çektiler” iddiasında bulundu.

Sibel Sorakın, insanların sağlık hakkının yalanlarla ellerinden alındığını öne sürerek, “En temel hakkımızı istiyoruz; sağlık hakkımızı…” diye konuştu.

CTP - BG Kadın Örgütü olarak hastanelerdeki ilaç eksikliğinin takipçisi olacaklarını da ifade eden Sorakın, “İnsanlarımız bu eksikliği o kadar bir kanıksadı ki, nasılsa bulamayız diye hastane eczanelerine sormuyor bile. Hasta Hakları Günü’nde bunlara dikkat çekmek istedik. Hasta vatandaşlarımızın baskılar yüzünden dile getirmekten korktuğu şikâyetlerini de dinledik” dedi.

Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
Ctp - Bg Kadın Örgütü Eylem Yaptı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans