Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KÜÇÜK: “ERKEN  SEÇİM GÜNDEMDE YOK”
18 Nisan 2011 Pazartesi Saat 12:30

KÜÇÜK: “ERKEN SEÇİM GÜNDEMDE YOK”

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, bürokrat kabineye karşı olduğunu, siyasi partilerin ülkeyi yönetebilecek kapasitede olduklarını vurguladı. Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın ele alınması gerektiğini, bu ko

KÜÇÜK: “ERKEN  SEÇİM GÜNDEMDE YOK”

SERDAROĞLU: “KÜSKÜN DEĞİL TEPKİLİ MİLLETVEKİLLERİ”

Lefkoşa, 18 Nisan 11 (T.A.K.): Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, bürokrat kabineye karşı olduğunu, siyasi partilerin ülkeyi yönetebilecek kapasitede olduklarını vurguladı. Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın ele alınması gerektiğini, bu konuda Meclis’te genel bir mutabakat bulunduğunu da söyleyen Küçük, erken seçimin ise gündemlerinde olmadığını yineledi.

UBP’nin tepkili milletvekillerinden Esat Ergün Serdaroğlu da, icraat ve istihdam konusunda “Gözümüz Başbakan ve bakanların üzerinde olacak” dedi, ayrıca “geniş tabanlı hükümet” önerdi.

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında, Gemikonağı liman bölgesindeki haritayla ilgili teknik düzenleme içeren Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na ilişkin görüşmeler sırasında, ağırlıkla UBP içindeki gelişmeler ve icraatlar gündem oldu.

DENKTAŞ

Tasarı görüşülürken söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, tasarıya olumlu oy vereceklerini belirtti ve ağırlıkla iktidar partisini eleştirdi.

UBP içindeki çekişmelerin vatandaşa bir şey ifade etmediğini, onların sorunların çözümünü beklediğini ifade eden Denktaş, çiftçinin ödeme, üniversitelerin sorunlarına çözüm beklediğini belirtti.

Kapatılan Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanları çadırdayken, Ercan Devlet Havaalanı’na uçak indi diye davullu zurnalı törenler yapılmasını eleştiren Denktaş, limanların iktidar partisine yakın bir mafyaya teslim edildiğini de savundu.

Yeni bakanların kutlama ziyaretlerini durdurmalarını isteyen Denktaş, bu tip etkinliklerin “insanların sinirini bozduğunu” söyledi.

Güvensizlik önergesinin reddedilmesi halinde bile vatandaşın içindeki güvensizliğin artmakta olduğunu kaydeden Denktaş, sorunların çözüm beklediğini söyledi.

Yerli üretimi korumak için ithal mallara fon koymanın sadece pahalılığı artırdığını da belirten Denktaş, bunun yerine Türkiye ile serbest ticaretin önünün açılması için mücadele verilmesini istedi.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da, tasarının haritada yapılacak bir değişiklikle ilgili olduğunu ve oylarının olumlu olacağını söyledi.

Erken seçime bugünkü yapıyla gidilmesi halinde bir şey değişmeyeceğini yineleyen Avcı, Seçim ve Halkoylaması Yasası ile Siyasi Partiler Yasası’nın bir an önce ele alınması gerektiğini kaydetti. Bu konuda tüm partilerin hemfikir olduğunu söyleyen Avcı, özel komitenin bir an önce göreve başlamasını istedi.

Parti içi tartışmaların meclise yansımaması gerektiğini de belirten Avcı, “dar bölge” milletvekilliği yerine “Kuzey Kıbrıs” milletvekilliği önerdi. Bu yapıda milletvekilliğinin de önemi olmadığını söyleyen Avcı, olası bir seçime yeni yasalarla gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Milletvekili olarak müzakere tutanaklarına ulaşabilirken Taşınmaz Mal Komisyonu uygulamalarını “gizli” olduğu gerekçesiyle temin edemediklerini belirten Avcı, “Böyle demokrasi olmaz” dedi.

SERDAROĞLU

UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu ise, “isyancı” milletvekili yerine “tepkili” milletvekili demenin daha iyi olduğunu söyledi.

Gençliğin göç etmesini önlemek için istihdam üzerinde durduklarını, bunun için de yatırım gerektiğini kaydeden Serdaroğlu, bu konudaki taleplerinin parti içi bir sorun olduğunu belirtti. Serdaroğlu, “Gözümüz bundan sonra başbakan ve bakanların üzerinde olacak” ifadelerini kullandı.

“UBP’nin demode olmuş politikalardan sıyrıldığını, eski politikalarla eleştirilmelerinin doğru olmadığını” da söyleyen Serdaroğlu, “geniş tabanlı bir hükümetin iyi olacağını” ekledi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük ise, UBP grubundan iki kişinin yurt dışında olduğunu belirterek, Meclis’in toplanması için katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Hükümetin icraatlarını anlatırken, Başbakanlık bünyesindeki AB Birimi’ni güçlendirdiklerini, 27 yasanın hazırlandığını ve 40 yasanın da hazırlanmayı beklediğini anlatan Küçük, AB’ın yatırımlarının sonuçlanması için gerekli tedbirleri almaya çalıştıklarını kaydetti.

Başbakan Küçük, Brüksel’de Güney Kıbrıs’tan 70 personel çalışırken, KKTC’nin oradaki kadrosunun 4-5 kişi olduğuna da dikkat çekti.

Dikmen Çöplüğü’ndeki duman sorununun çözümlendiğini, Güngör’deki çalışmaların iyi gittiğini belirten Başbakan, kırsal kesimdeki çiftçiler ve hayvancılık konusunda proje talepleri olduğunu da anlattı.

Devlette istihdamın çözüm olmadığını ancak bazı hizmetlerin aksamaması için sınırlı istihdam yapılacağını vurgulayan Küçük, özel sektörde istihdama önem verdiklerini ve prim desteği ile üniversiteli istihdamında 2 bin rakamına ulaştıklarını kaydetti.

Bürokrat kabineye karşı olduğunu, siyasi partilerin ülkeyi yönetebilecek kapasitede olduklarını vurgulayan Küçük, ehil elemanların kadrolarda kullanılabileceğini söyledi.

Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın ele alınması gerektiğini, bu konuda yıllarca süren tartışmalar nedeniyle bir noktaya gidildiğini de belirten Küçük, bunun değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Küçük, Seçim Halkoylaması Yasası’nın ele alınmasının erken seçim gerektirmediğini, gündemlerinde erken seçim bulunmadığını belirtti.

Küçük, KTHY çalışanları konusundaki çalışmanın bakanlar kuruluna geleceğini ve daha sonra bu konuda bilgi vereceğini ifade etti.

Toplumda kayıt dışılığın ve sigortada yaşanan sıkıntıların yıllarca konuşulan bir konu olduğunu ifade eden Küçük, bu konuda yapılan çalışmanın yakında meclisin gündemine geleceğini belirtti.

“Beyaz kimlik” uygulamasının bakanlar kurulunda görüşülüp ele alınacağını ifade eden Küçük, Turizm Koordinasyon Kurulu konusunda ise, “Başbakanlıkta bir de turizm koordinasyon kurulu oluşturmayı planladık. Bunlar tamamen amatördür. Zaman zaman toplanıp bize bilgi verecek. Hükü-metin alacağı çeşitli komisyon çalışmalarına katkı yapacak. Bu bir istihdam değil. Bunlar hep işada-mıdır” dedi.

TASARI BİR HATAYI DÜZELTİYOR

Serbest Liman ve Bölge Değişiklik Yasa Tasarısı üzerinde söz alan CTP-BG Milletvekili, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkan Yardımcısı Kadri Fellahoğlu da, özel mülkler yanında Lefke bölgesinin tümünün bu bölgeye dahil edildiğini, bu hatanın 2 yıl sonra fark edilerek tasarı hazırlandığını anlattı.

UBP’nin verdiği sözleri yerine getirmediğini savunan Fellahoğlu, ülkenin geri götürüldüğünü iddia etti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı  Sunat Atun da söz, daha önce yapılan yasada haritada bir hata yapıldığını belirterek, bu tasarı ile sıkıntının giderilmiş olacağını söyledi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından tasarı madde madde görüşülerek bütünün oylaması bir sonraki birleşime bırakıldı ve Genel Kurul mutabakatla  çalışmalarını tamamladı.

Meclis Genel Kurulu, bir sonraki toplantısını perşembe günü yapacak.

(ŞEB/GÜR)

Bu haber toplam 1440 defa okunmuştur
KÜÇÜK: “ERKEN SEÇİM GÜNDEMDE YOK” Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans