Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATO-AB TOPLANTISINDA KIBRIS NEDENİYLE SERT TARTIŞMA
18 Nisan 2011 Pazartesi Saat 15:38

NATO-AB TOPLANTISINDA KIBRIS NEDENİYLE SERT TARTIŞMA

Berlin’de gerçekleştirilen 2 günlük NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda; Güney Kıbrıs nedeniyle Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasında son yılların en sert tartışması yaşandı. Tartışmalar sırasında TC Dışişleri Bakanı

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU, GÜNEY KIBRIS’IN NATO-AB TOPLANTILARINA KATILMASINI KABUL ETMEDİĞİ İÇİN “İÇ İŞLERİMİZE KARIŞAMAZSINIZ” DİYEN ÇEK DIŞİŞLERİ BAKANI’NA SERT ÇIKTI

“KIBRIS SORUNU ÇÖZÜLMEDEN GÜNEY KIBRIS’IN NATO ÜYELİĞİ MÜMKÜN DEĞİL...”

Lefkoşa, 18 Nisan 11 (T.A.K.): Berlin’de gerçekleştirilen 2 günlük NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda; Güney Kıbrıs nedeniyle Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasında son yılların en sert tartışması yaşandı. Tartışmalar sırasında TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs sorunu çözülmeden Güney Kıbrıs’ın NATO üyeliğinin mümkün olmadığını vurguladı.

AB Haber’e göre Türk ve Çek Dışişleri bakanları arasındaki tartışma; NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in; NATO-AB toplantılarının yapılamamasının işbirliğini olumsuz etkilediğini belirterek Türkiye’nin; AB Savunma Ajansı’na üyelik gibi taleplerinin karşılanmasına karşılık, Güney Kıbrıs’ın ortak toplantılara katılmasını kabul etmesini önermesi üzerine yaşandı.

TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Rasmussen’in söylediklerinin AB’nin Türkiye’ye taahhüdü olduğunu ve yapılması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:

“Biz formül olarak Kıbrıs Rum yönetimi ile hiçbir yerde bulunmayız. Eğer onlar adanın tümünü temsil ediyorlarsa Türkleri de masaya oturturuz. Eğer Kıbrıs Cumhuriyeti ayrı bir devlet ise o zaman KKTC’nin ne olduğunu tanımlarız. Kıbrıs sorunu çözülmeden bunun olması mümkün değil. Kıbrıs Rum kesiminin Kıbrıs sorunu çözülmeden AB’ye girmesi bir hataydı. Şimdi bunun doğurduğu sonuçlarla uğraşıyoruz.”

ÇEK DIŞİŞLERİ BAKANININ ALINGANLIĞI

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg Türkiye’yi AB nezdinde desteklediklerini belirterek “Ama AB üyesi olmayan bir ülkenin bize ‘hata yaptınız demesi’ doğru değil. Bizim içişlerimize karışamazsınız, bize kimse ders veremez” şeklinde karşılık vermesi üzerine Davutoğlu “Siz burada yokken biz vardık” ifadesini kullandı.

“SİZE ŞANTAJ YAPMADIĞIMIZ İÇİN HATA YAPTIK...”

Bunun üzerine Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Siz burada yokken biz vardık” sözüyle başladığı yanıtında, Çek Cumhuriyeti aday olduğunda Yunanistan’ın, Güney Kıbrıs aday olmadan Doğu Avrupa ülkelerinin de aday olamayacağı şantajında bulunarak bu ülkelere blokaj uyguladığını hatırlattı. “AB sizi üye yapmak için bu hatayı yaptı” vurgusunu yapan Davutoğlu, aynı günlerde Türkiye’ye; “Bu ülkeleri NATO’da bloke edin ki sizi de AB’ye üye yapsınlar” denildiğini kaydetti. Davutoğlu Türkiye’nin Doğu Avrupa ülkeleri ile tarihi bağları ve saygısı nedeniyle böyle bir şantaj yapmadığını, Türk devlet geleneğinde “şantaj” kültürü de olmadığını vurguladı ve Çek Dışişleri Bakanı’ndan bu sözleri duymanın kendisine ıstırap verdiğini kaydederek “Size şantaj yapmadığımız için hata yaptık” dedi.

SINIR İHTİLAFINI ÇÖZMEYEN GÜNEY KIBRIS NİYE AB ÜYESİ OLABİLDİ

Ahmet Davutoğlu, sınır ihtilafı olan bir ülkenin AB’ne üye olamayacağı kuralına atıfta bulunarak Hırvatistan ile Slovenya arasındaki ihtilafın çözülmeye çalıştığını hatırlattı, şunları söyledi:

“Peki, niye AB üyesi yaptınız Kıbrıs’ı? Çünkü ortada bir şantaj vardı. Bizde öyle bir kültür olmadığı için bu koltukta oturuyorsunuz. NATO-AB ilişkilerine önem veriyorsanız gelin hep beraber Kıbrıs sorununu çözelim. Kıbrıs Rum yönetimi beni AB’de bloke edecek, ben de onu burada karşımda eşit şartlarda oturtacağım, öyle mi? Bunu asla zihninizden geçirmeyin.”

ÇEK DIŞİŞLERİ BAKANINDAN ÖZÜR, İNGİLİZ DIŞİŞLERİ BAKANINDAN DESTEK

Davutoğlu’nun bu sert çıkışı üzerine Çek Dışişleri Bakanı “Çok özür dilerim beni yanlış anladınız. Bizim AB’de Türkiye’ye desteğimiz tamdır” şeklinde geri adım attı. Ahmet Davutoğlu “Ben hiçbir şeyi yanlış anlamadım” vurgusunu yapmasına karşılık da İngiliz mevkidaşı William Hauge “Sayın Davutoğlu’nun anlattıkları ne yazık ki doğru” dedi.

(ŞA/CAN)

Bu haber toplam 12832 defa okunmuştur
NATO-AB TOPLANTISINDA KIBRIS NEDENİYLE SERT TARTIŞMA Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans