Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CTP-BG VE TDP, KTTO’YU 25 NİSAN’DAKİ MİTİNGE DAVET ETTİ
18 Nisan 2011 Pazartesi Saat 15:40

CTP-BG VE TDP, KTTO’YU 25 NİSAN’DAKİ MİTİNGE DAVET ETTİ

Annan Planı referandumunun yıldönümünde Lefkoşa İnönü Meydanı’nda miting düzenleme hazırlıklarını sürdüren Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP - BG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), örgütleri ziyaret ederek mitinge

SOYER: “24 NİSAN 2004 REFERANDUMUNUN YILDÖNÜMÜNDE HALKIN ÇÖZÜM İRADESİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERMEK İÇİN BİR ARAYA GELDİK”

ÇAKICI: “DAVETTEN ZİYADE, ‘BERABER YÜRÜYELİM’ DEMEYE, ÇAĞRI YAPMAYA GELDİK”

ÇERKEZ: “ADİL VE KALICI BİR ÇÖZÜM İÇİN UĞRAŞ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ… BU BİRLİKTELİK EKONOMİK ANLAMDA DA SAĞLANMALI”

Lefkoşa, 18 Nisan 11 (T.A.K): Annan Planı referandumunun yıldönümünde Lefkoşa İnönü Meydanı’nda miting düzenleme hazırlıklarını sürdüren Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP - BG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), örgütleri ziyaret ederek mitinge davet yapmaya devam ediyor.

CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ve TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı başkanlığındaki parti heyetleri bu çerçevede Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı (KTTO) ziyaret ederek oda yöneticileriyle bir araya geldi.

SOYER

CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer görüşmede yaptığı konuşmada, çözüm sürecinde ciddi tıkanıklık olduğunu belirterek Kıbrıslı Türklerin adadaki varlığını ve geleceğinde söz sahibi olduğunu dünyaya ilan ettiği 24 Nisan 2004 referandumunun yıldönümünde, halkın çözüm iradesini bir kez daha göstermek için iki parti olarak 25 Nisan Pazartesi akşamı bu mitingi düzenleye karar verdiklerini anlattı.

Ülkede ekonomik, sosyal, siyasi birçok sorunun da devam ettiğini ifade eden Soyer, bu birliktelikle düzenlenecek mitingin çözüm yanında, bu sorunların aşılmasına da katkıda bulunacağına inandığını söyledi ve odayı da mitinge davet etti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, çözümsüzlüğün “kol gezdiği” bir dönemde düzenleyecekleri bu mitinge KTTO’nı da davet etmek üzere geldiklerini belirterek “Davetten ziyade, ‘beraber yürüyelim’ demeye, çağrı yapmaya geldik” dedi.

Tüm çözüm güçlerinin birlikte hareket etmesi ve 24 Nisan iradesine sahip çıkılmasının önemine değinen Çakıcı, 25 Nisan akşamı İnönü Meydanı’nda yapılacak etkinliğin bir yarış olmadığını söyledi.

Çakıcı, böylesi günlerde siyasi partilerin farklılıklarına rağmen, halkın ortak çıkarlarının kesiştiği noktalarda beraber yürümeyi başarabilmesi gerektiğini ifade ederek “Yolu çözümsüzlük yanlılarına bırakmamak lazım” dedi.

Sendikal Platformun da bu birliktelikte yer almasını arzu ettiklerini ve bunu talep de edeceklerini ifade eden Çakıcı, olası yeni bir referandumda da yine “evet” demek için de tüm fedakârlığı göstereceklerini kaydetti.

ÇERKEZ

KTTO Başkanı Günay Çerkez de, iki partinin bu birlikteliği ve odaya ziyaretini “anlamlı” bulduklarını belirterek Odanın 2004 ve ondan önce olduğu gibi bundan sonra da adil ve kalıcı bir çözüm için uğraş vermeye devam edeceğini vurguladı.

Ülkenin ve halkın refaha kavuşması ve dünyayla kucaklaşmasının ancak çözümle mümkün olabileceğini belirten Çerkez, gelinen aşamada, Kıbrıs Türk ekonomisinin ne Rum tarafı ne de Türkiye’yle rekabet edebilir durumda olduğunu kaydetti.

Halkın güvenini kazanan Avrupa Birliği’nin verdiği sözleri tutmayınca bu güvenin düştüğünü de ifade eden Çerkez, AB’nin Rum tarafının ısrarlı lobilerine uyduğu ve koktuğu için Doğruda Ticaret Tüzüğü’nün de halen geçmediğini anımsattı.

Çerkez, iki partinin ziyaretlerinin daha sık olması ve bu birlikteliğin ekonomik anlamda da sağlanması önerisini de dile getirerek ekonomik darboğazdan çıkılaması için gerekirse emek ve sermaye kesimlerinin de hazır bulunacağı bir yuvarlak masa toplantısında kalıcı çözümler getirilebileceğini anlattı.

Çerkez, 24 Nisan’ın AB, ABD ve BM yetkiliklerine de görevlerini, sorumluluklarını bir kez daha hatırlatmak için bir imkân olarak görülmesi gerektiğini de söyledi.

(ÖK/CAN)

Bu haber toplam 1644 defa okunmuştur
CTP-BG VE TDP, KTTO’YU 25 NİSAN’DAKİ MİTİNGE DAVET ETTİ Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans