Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CTP/BG İLE TDP ÜRETİCİLERİ EYLEME DAVET ETTİ.
19 Nisan 2011 Salı Saat 11:50

CTP/BG İLE TDP ÜRETİCİLERİ EYLEME DAVET ETTİ.

Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), 37 örgüt tarafından oluşturulan Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu’nu 24 Nisan iradesinin yedinci yıldönümü nedeniyle 25 Nisan akşamı İnönü Meyd

SOYER: “24 NİSAN İRADESİNİN YEDİNCİ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE 25 NİSAN AKŞAMI İNÖNÜ MEYDANI’NDA DÜZENLEDİĞİMİZ GÖSTERİYE KATILARAK DESTEK VERMENİZİ BEKLİYORUZ…”

ÇAKICI: “24 NİSAN İRADESİNİ YENİDEN SAHİPLENİYORUZ. SAHİPLENENLERLE DE BİRLİKTE YÜRÜMEK İSTİYORUZ…”

ÇIRALI: “ÖNERİNİZİ YÖNETİM KURULU’NA GÖTÜRÜP BİRKAÇ GÜN İÇİNDE CEVABIMIZI VERİRİZ…”

Lefkoşa, 19 Nisan 11 (T.A.K): Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), 37 örgüt tarafından oluşturulan Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu’nu 24 Nisan iradesinin yedinci yıldönümü nedeniyle 25 Nisan akşamı İnönü Meydanı’nda birlikte düzenledikleri etkinliğe katılarak destek vermeye davet etti.

Davet, CTP/BG ve TDP genel başkanları Ferdi Sabit Soyer ile Mehmet Çakıcı başkanlıklarındaki ortak heyet tarafından bugün Kıbrıs Türk Sanayi Odası Merkezi’nde Üreticiler Birliği’ne yapılan ziyarette iletildi.

Kıbrıs Türk Üreticiler Birliği Sözcüsü ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı davetle ilgili olarak yaptığı konuşmada, davete, tüm örgütlerin başkanları tarafından oluşturulan Yönetim Kurulu’nda değerlendirilerek birkaç gün içinde cevap verileceğini söyledi.

Çıralı, Kıbrıs sorunundaki çözümsüzlüğün gelişmenin önünde engel olduğuna işaret ederek, bu sorunun ivedilikle çözülmesini istediklerini belirtti.

Ali Çıralı, sorunun iki toplum arasında olduğunu ve tek yanlı çözülmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, “evet” diyen Kıbrıs Türk tarafının hala ambargo ve izolasyonlar altında olmasının kabul edilemeyeceğini, düzenlenen etkinlikte, Avrupa Birliği’ne (AB) referandum öncesi verilen ve tutulmayan sözlerin hatırlatılması gerektiğini kaydetti.

Çıralı, görüşmelerin ucu açık sonsuza kadar sürdürülmesinin mümkün olamayacağını kaydederek, görüşmelere belirli sınırlar konmasını istediklerini belirtti.

SOYER

CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ise konuşmasında, Kıbrıs sorununun tıkandığı bir aşamada ekonomik, sosyal, siyasal pek çok sorunun ortada olduğunu ifade ederek, iki parti olarak tıkanıklığı aşmaya yönelik bir devinim ortaya koymayı planladıklarını söyledi.

Soyer, “görüşme sürecine karşı olan” Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bile seçildikten sona BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupta Kıbrıs Türk halkanın 24 Nisan çözüm iradesine bağlı hareket edeceğini bildirdiğini hatırlatarak, bunun önemli bir olay olduğunu kaydetti.

Soyer, referandumun Kıbrıs Türk halkanın, Rum halkıyla adada eşit iradeye sahip olduğunu ortaya koyması açısından da önemli olduğuna işaret ederek, 25 Nisan akşamı yer alacak etkinliğin bu iradeye hala sahip çıkıldığını göstermeye yönelik olduğunu belirtti.

Ferdi Sabit Soyer, üreticilerin bir platform oluşturmasının güzel bir gelişme olduğunu kaydederek, ortaklaşmanın, ortak hareket etmenin halkın gücünü oluşturduğunu söyledi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da konuşmasında, her yıl 24 Nisan iradesine ayrı ayrı düzenlenen etkinliklerle sahip çıkıldığını, bu yıl bunun birlikte düzenlenecek etkinliklerle yapılmasını daha uygun bulduklarını söyledi.

Çakıcı, Kıbrıs sorununda birkaç yıl içinde çözüm veya taksimin tartışıldığı bir sürecin yaşandığını anlatarak, “Bizler 24 Nisan 2004 iradesine sahip çıkıyoruz” dedi.

Birlikte düzenlenen etkinliğin, Kıbrıs Türk halkanın kritik noktalarda beraber hareket edebileceğini göstermesi açısından da önemli olduğunu ifade eden Çakıcı, “Çözüm yanlısı tüm güçleri, çözüme katkı koyan herkesi birlikte yürümeye, sürece katkı koymaya davet ediyorum” ifadesini kullandı.

Çakıcı, hep birlikte iradeye sahip çıkmak gerektiğini yineleyerek, partiler olarak ortak ziyaretler konusunda da bir ilk yaşandığını kaydetti. Mehmet Çakıcı, hep beraber güçlü olunduğunu belirterek, en büyük proje alan çözümün de ancak böyle yaşama geçirilmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

(HY/SEL)

Bu haber toplam 1479 defa okunmuştur
CTP/BG İLE TDP ÜRETİCİLERİ EYLEME DAVET ETTİ. Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans