Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTÖS VE KTOEÖSTEN EYLEM UYARISI!
19 Nisan 2011 Salı Saat 12:47

KTÖS VE KTOEÖSTEN EYLEM UYARISI!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yetkilileri, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı önüne giderek, öğretmenlerin ödeneklerinin verilmediğini savundu ve eylem uyarısında bulundu.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yetkilileri, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı önüne giderek, öğretmenlerin ödeneklerinin verilmediğini savundu ve eylem uyarısında bulundu.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Bakanlık önünde yaptığı açıklamada, aylardır toplumsal varoluş mitingleriyle bir şeyler anlatmaya çalışan halka karşı, hükümetin duyarsız kaldığını ve “bakanlık değişimlerinden eğitimdeki sorunlara çare bulmaya vakit kalmadığını” savundu.

Gökçebel, eğitimdeki sorunların bekletilemeyeceğini, okulların çekilmez hale getirildiğini ve öğretmenlerin eğitim icraatını yerine getiremediklerini ileri sürdü.

“Trafik cezalarından, benzin-mazot fiyatlarına kadar yasalar vb.  uygulamalarla halkın cebine elini sokan hükümetin, yasalardaki ve anayasadaki hükümlere de uyması gerektiğini” öne süren Gökçebel, Öğretmenler Yasasının 56. maddesi uyarınca ek mesailer takip eden 1 ay içinde ödenmesi gerekirken ödenmediğini, kira tahsisatları da dahil olmak üzere diğer ödeneklerin 2 - 2.5 yıl geciktirildiğini savundu.

Hazırlık ödeneklerinin ders yılı başında ödenmesi gerekirken ödenmediğini hatırlatan Gökçebel, KTÖS ve KTOEÖS’ün bugün yaptıkları açıklamayla “başını kuma gömenlere” sesini duyurmaya çalıştığını, sesin duyulmamasından ve ardından oluşabilecek kaos ortamından sendikaların sorumlu tutulamayacağını kaydetti.

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu ise, iki sendika tarafından hazırlanan ortak metni okudu.

Varoğlu, Anayasaya göre angaryanın suç sayıldığını hatırlattı ve öğretmenlerin iki yıldan bu yana ders yılı hazırlık ödeneği, zorunlu ders saatleri üzerindeki ek ödenek gerektiren görev karşılığı alacakları, dıştan bitirme sınavı ve ek hizmet gerektiren ödeneklerinin ödenmediğini söyledi.

Karpaz Bölgesinde çalışan öğretmenlerin kira tahsisatı, birleştirilmiş sınıflı okullardaki sorumlu öğretmen ödenekleriyle, DAÜ’de işten durdurulup, bir protokolle geçici öğretmenlik görevi verilen öğretmenlerin maaşlarının da ödenmediğini kaydeden Varoğlu, UBP hükümetinin takındığı tavrın hukuku tanımama anlayışı olduğunu ve “anarşiyi” davet ettiğini savundu. Varoğlu şöyle devam etti:

“Grev kesintilerini gününü sektirmeden yapan, zamlarla hayatımızı çekilmez duruma getiren, eşel-mobil sistemini ortadan kaldırıp, maaşlarımızın ve ücretlerimizin erimesine neden olan işbirlikçi UBP hükümetine yasalara ve anayasal haklara saygılı olmayı hatırlatmak için bundan sonra gerekli görülen yerlerde, ek görev ve ek mesai gerektiren görevleri almayacağımızı, hakkımızı sonuna kadar arayacak mücadele yöntemlerinden tereddüt etmeyeceğimizi, saygılarımızla tüm kamuoyunun bilgisine getiririz.”

Bu haber toplam 1407 defa okunmuştur
KTÖS VE KTOEÖSTEN EYLEM UYARISI! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans