Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CTP-BG VE TDPYE TABİPLER BİRLİĞİNDEN RED!
19 Nisan 2011 Salı Saat 11:44

CTP-BG VE TDPYE TABİPLER BİRLİĞİNDEN RED!

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), 24 Nisan referandumunun yedinci yıldönümünde Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) ile Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) birlikte düzenlediği etkinliğe kurumsal olarak katılmayacakla

HÜDAOĞLU: “CTP/BG VE TDP’NİN DÜZENLEYECEĞİ MİTİNGE TABİPLER BİRLİĞİ KURUM OLARAK KATILMAYACAK… İSTEKLİ ÜYELERİMİZİN KATILIMINA SAYGI DUYACAĞIZ”

ÇAKICI: “BAŞBAKAN’IN BİLE ERKEN SEÇİMİ TELAFFUZ ETTİĞİ BİR DÖNEMDE ERKEN SEÇİMDEN ÖNCE SİSTEMİN TARTIŞILMASI GEREKİR”

SOYER: “24 NİSAN İRADESİ TARİHTE İLK KEZ GERÇEKLEŞEN VE KIBRIS TÜRK HALKININ RUMLARLA EŞİT OLDUĞUNU ORTAYA KOYAN BİR İRADEDİR”

Lefkoşa, 19 Nisan 11 (T.A.K): Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), 24 Nisan referandumunun yedinci yıldönümünde Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) ile Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) birlikte düzenlediği etkinliğe kurumsal olarak katılmayacaklarını, istekli üyelerin 25 Nisan pazartesi akşamki etkinliğe katılmalarına ise saygı duyacağını açıkladı.

Bu konudaki karar, KTTB Başkanı Suphi Hüdaoğlu tarafından CTP/BG ve TDP genel başkanları Ferdi Sabit Soyer ile Mehmet Çakıcı tarafından birliğe bugün yapılan ziyarette açıklandı.

Hüdaoğlu, ziyaretin başında bir sayfalık yazılı açıklamayı okuyarak, ülkede yaşanan sorunlara KTTB’nin bakış açısını ortaya koydu.

Hüdaoğlu, toplumda, yönetime ve yönetim şekline karşı ciddi bir güvensizlik olduğunu, ekonomik, sosyal, siyasal sorunların insanlarda ümitsizlik yarattığını ileri sürerek, Tabipler Birliği için ekonomideki en büyük sorunun işsizlik olduğunu söyledi

Suphi Hüdaoğlu, siyasi sorunların başında, iktidara gelen partilerin tüm kesimlere eşit davranmaması olduğunu kaydederek, bunun toplum içinde önemli ayrışmalara neden olduğu tespitini yaptı.

Hüdaoğlu, gelir dağılımındaki bozukluk ile nüfusun kontrolsüz artışının toplumsal sorunların başında geldiğini anlatarak, yasama - yürütme ayrımının olmamasıyla sorunların daha da büyüdüğünü kaydetti.

Hüdaoğlu, 50 kişilik meclisin, her biri 25 kişiden oluşacak şekilde iki meclis haline getirilmesinin tartışılmasında yarar olduğu görüşünü belirterek, meclislerden birinin tek seçim alanı olarak tüm Kuzey Kıbrıs tarafından seçilmesini önerdi.

Bugünkü koşullarda başkanlık sistemini savunmanın doğru olmadığını kaydeden Hüdaoğlu, “aslında yapılması gerekenin eksik demokrasiyi ideal demokrasiye çıkarmak olduğunu” söyledi.

Hüdaoğlu, KTTB’nin partiler üstü durmaya çalıştığını anlatarak, “Ancak toplumsal sorunların çözülemediği bir ortamda hiç birimizin sağlıklı olamayacağı açıktır. Bu nedenle KTTB sosyal sorunların çözümü için destek vermektedir” dedi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ziyaret nedeniyle KTTB yönetimine teşekkür ederek, birliği 7 yıl önce katkı koyarak destek verdiği 24 Nisan iradesine sahip çıkmaya yönelik etkinliğe davet ettiklerini söyledi.

Çakıcı, ülkenin pek çok kurumunda sorun olduğunu, Başbakan’ın bile erken seçimi telaffuz ettiği bir dönemden geçildiğini anlatarak, erken seçimden önce sistemin tartışılmasının gerekliliği üzerinde durdu.

Çakıcı, sorunlarla ilgili olarak birlikte düşünmek ve birlikte hareket etmek gerektiğini, iki parti olarak bunu yapmaya çalıştıklarını anlatarak, yapılmak istenenin yedi yıl önceki iradeye hala sahip çıkıldığını göstermek olduğunu kaydetti.

“Amaç; dünyaya çözüm ve 24 Nisan iradesi çerçevesinde beraber yürüyoruz mesajı vermek” diyen Çakıcı, sürecin Tabipler Birliği’nin de katkısına ihtiyacı olduğunu belirtti.

SOYER

CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ise, 24 Nisan iradesinin; tarihte ilk kez gerçekleşen ve Kıbrıs Türk halkının Rumlar’la eşit olduğunu dünyaya kabul ettiren bir irade olduğunu ifade ederek,  bunun öneminin; “hayır diyen şimdiki Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bile Cumhurbaşkanı olduktan sonra bu iradeye sahip çıkacağını BM Genel Sekreteri’ne deklere etmesiyle de anlaşılabileceğini” söyledi.

Soyer, ortak etkinliğin Kıbrıs sorunundaki tıkanıklığın aşılmasına yönelik ivme kazandırmaya yönelik olduğuna işaret ederek, hiçbir şey yapılmaması halinde Kıbrıs Türk halkının aleyhine gelişmeler yaşanabileceğini, “Kıbrıs Rum Yönetimi’nin NATO’ya üyelik başvurusunun buna güzel bir örnek oluşturduğunu” savundu.

Ferdi Sabit Soyer, Türkiye’nin Rum tarafının NATO üyeliğine karşı çıktığını ancak uluslararası alanın hiçbir zaman statik olmadığını hatırlattı.

Soyer, KTTB’nin iç demokratik düzene yönelik görüşlerini saygıyla karşıladığını belirterek, siyasi partilerle seçim ve halkoylaması yasalarının ivedilikle “ellenmesi” gerektiğini, partisinin bu amaçla Meclis’te özel komite kurulmasını önerdiğini söyledi.

Ferdi Sabit Soyer, kendi önerilerinin 50 milletvekilinin 30’unun tek seçim bölgesinden seçilmesi, böylece bugün sorun olan bölgeciliğin önüne geçilmesi olduğunu kaydetti.

Erken seçimle birlikte Anayasa değişikliğinin de gündeme getirilmesi gerektiğini anlatan Soyer, önemli olanın Kıbrıs sorunundaki tıkanıklığın aşılması olduğunu kaydetti.

BEROVA

KTTB Genel Sekreteri Özdemir Berova ise konuşmasında, sık sık yapılan eylemlerin vatandaşların ilgisini azaltacağına işaret ederek, bunun doğal sonucunun kitlesel eylemlere katılımda bir miktar azalma sonucunu yaratacağını söyledi.

Berova, adanın tarihin her döneminde dış güçlerin ilgi merkezi olduğunu ifade ederek, bu gerçeğe göre uygun politikaların üretilmesi gerektiğini kaydetti.

KANDEMİR BEROVA

KTTB Yönetim Kurulu Üyesi ve Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Kandemir Berova ise konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının 2000’li yıllarda çözüm için üzerine düşeni yaptığını, Rumların buna yanıtının olumsuz olduğunu söyledi.

Berova, çözüm için artık karşı tarafın karar vermesi gerektiğini belirterek, karış tarafın kararının Türk tarafının istediği gibi bir federasyon olmaması halinde ne yapılması gerektiği sorusunu “Taksim de bir çözümdür” diyerek yanıtladı.

EKENOĞLU

Ziyarette katılan CTP/BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu ise konuşmasında, Kıbrıs sorununun mutlaka çözülmesi gerektiğini, bunun için liderlere hatta Kıbrıs Rum halkına karşı bile zorlayıcı olmak gerektiğini söyledi.

ÖZYİĞİT

TDP Lefkoşa İlçe Başkanı Cemal Özyiğit de konuşmasında, zor ve çetin bir dönemden geçildiğini, Sendikal Platform’un üstüne düşeni yaptığını, yapmaya çalıştığını anlatarak, herkesin ülkede yaşanan sorunların anasının Kıbrıs sorunu olduğu gerçeğini biran bile unutmaması gerektiğini belirtti.

Özyiğit, Kıbrıs sorununun özünün, uzun yıllar önce uluslararası hukukun dışına atılan veya kalan Kıbrıs Türk halkının yeniden uluslararası hukuk içine girmesi olduğuna işaret etti.

“Rum dostlarımız da aynı tepkiyi koymuyor. Biz bunu görüyoruz” diye konuşan Cemal Özyigit, 24 Nisan referandumunda “hayır diyen” Derviş Eroğlu’nun bugün bu iradenin gereklerini görüşme masasında yerine getirdiğini belirtti, ancak bunun kadarının yerine getirip getirmediğinin ayrı bir tartışma konusu olduğunu savundu.

SOYER YENİDEN SÖZ ALDI

CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer yeniden söz alarak, statik durumun en kötü durum olduğunu, bu durumun süratle aşılması gerektiğini belirtti.

Soyer, Güney’de seçim sürecinde federasyonun tartışıldığını, bu tartışmanın Türk tarafı için geç ve zaman kaybettirici olduğunu söyledi.

Bu haber toplam 1443 defa okunmuştur
CTP-BG VE TDPYE TABİPLER BİRLİĞİNDEN RED! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans