Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TATAR, GİRNE TOPLANTI YAPTI
19 Nisan 2011 Salı Saat 15:52

TATAR, GİRNE TOPLANTI YAPTI

Maliye Bakanı Ersin Tatar, ekonominin kayıt altına alınması ve vergilerin toplanmasında yetkili muhasip ve murakıplara büyük görev düştüğünü vurguladı. Tatar, ekonominin kayıt altına alınmasıyla 2010 sonu itibarıyla 1. 8 milyar olan

“EKONOMİYİ KAYIT ALTINA ALMA VE VERGİLERİN TOPLANMASINDA MUHASİP VE MURAKIPLARA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞER”

“1.8 MİLYAR TL OLAN YEREL GELİRLERİ 2011’DE 1.9 MİLYARA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

KAÇMAZ: “GİRNE BÖLGESİNDE BEYAN ORANI YÜZDE 30’LARDAN YÜZDE 70’LERE ÇIKTI”

Girne, 19 Nsan 11 (T.A.K.): Maliye Bakanı Ersin Tatar, ekonominin kayıt altına alınması ve vergilerin toplanmasında  yetkili muhasip ve murakıplara büyük görev düştüğünü vurguladı. Tatar, ekonominin kayıt altına alınmasıyla 2010 sonu itibarıyla 1. 8 milyar olan yerel gelirleri 2011’de 1.9 milyar TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini de bildirdi.

Maliye Bakanı Tatar, Girne bölgesi yetkili muhasip ve murakıplarıyla bugün toplantı yaptı.  Gelir ve Vergi Dairesi Müdürü Yusuf Kaçmaz,  Bakanlık Müdürü Olgun Amcaoğlu,  kaza sorumluları ve daire müfettişlerinin de katılımıyla Gelir ve Vergi Dairesi’nde yapılan toplantıda, ekonominin kayıt altına alınması, vergi mükelleflerinin ödeyeceği vergilerde izlenmesi gereken konular,  bölge ve mesleki sorunlar ele alındı.

MUHASİP VE MURAKIPLAR ÖNEMLİ…

Maliye Bakanı Ersin Tatar toplantının başında yaptığı konuşmada, ekonomik olarak büyük bir gelişme içerisinde olan Girne bölgesinde Gelir ve Vergi Dairesi’ne geniş sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

Ekonominin kayıt altına alınması ile vergilerin toplanmasında  yetkili muhasip ve murakıplara da büyük görevler düştüğünü anlatan Tatar, “Girne ve bölgenin gelişmesiyle daha fazla gelir de oluşuyor. Artan faaliyetlerle en azından  belgeye dayalı bir takım beyannamelerle bunların doğru şekilde daireye takdimi ve vergilerin ödenmesi  bizim sorumluluğumuz. Yetkilendirdiğimiz muhasip ve murakıplarla işbirliği içerisinde bunları yürütmek durumundayız” dedi.

Muhasip ve murakıplara,  “Devletin gözü kulağısınız. Vergileri toplamada ne kadar sıkıntılar yaşandığını, mükelleflerin zaman zaman  sorumluluklarından kaçtığını biliyorum” diye seslenen Tatar, devletin gelirlerinin toplanmaması halinde hizmetlerin aksayacağına işaret etti.

Tatar, vergi dairelerine nisan sonu verilecek beyannamelerin zamanında ve doğru şekilde sunulması için de işbirliği istedi.

HEDEF 2011’DE 1.9 MİLYAR TL GELİR

Göreve geldikleri günlerde 1.55 milyar TL olan yerel gelirin alınan önlemlerle 2010 sonu itibarıyla 1. 8 milyara yükseldiğini, 2011 yılına yönelik hedefin ise 1.9 milyar TL olduğunu anlatan Tatar, Gelir ve Vergi Dairesi’nin toplam 37 gibi dar bir personel kadrosu bulunduğuna da işaret etti.

“Disiplinin oturtulması gerekir. Yetkili muhasip ve murakıplar vergi mükellef ve sorumlularının beyanının yerine getirilmesinde bizim adımıza hareket etmeli ve mükellefi yapılan işin ciddiliği konusunda ikna etmeli” diyen Ersin Tatar, vatandaşın mükellefiyetini yerine getirirken yetkili muhasip ve murakıpların söylediğini yerine getirmek zorunda olduğunu kaydetti.

İŞLETME ZARAR ETSE DE KDV DEVLETİNDİR

“İşletme zarar etse dahi KDV devletindir. ‘Ben bir şey kazanmadım, zarar ettim, benden şu kadar para isteniyor’ diyenlerin kestiği  fatura ve fişlerden  toplanacak KDV’nin de devlet adına gelir olduğunu her vesileyle  vatandaşa anlatmak gerekir” diyen Tatar, bütçede hedeflenen gelirlerin yaklaşık yüzde 25’nin bu vergilerden elde edildiğine işaret etti.

BEYAN ORANI YÜZDE 30’LARDAN YÜZDE 70’LERE ÇIKTI

Gelir ve Vergi Dairsi Genel Müdürü Yusuf Kaçmaz da,  gelirleri artırarak denk bir bütçe oluşturmaya çalıştıklarını, bu görevin yerine getirilmesinde en büyük payın ise yetkili muhasip ve murakıplara düştüğünü kaydetti.

Girne bölgesinde 2 yıl önce Vergi Dairesi’ne vergi beyanı sunma oranı yüzde 30 iken bugün bu oranın yüzde   60 – 70’lere çıktığını da anlatan Kaçmaz, bunun yetkili muhasip ve murakıplar sayesinde gerçekleştiğini söyledi. İşbirliğinin geliştirilmesiyle bu oranın daha da yükseleceğini vurgulayan Kaçmaz, nisan sonu sunulacak beyannamelerde bölgenin en yoğun gelir kaynağı olan kira ödemeleri konusunda daha açık ifadelere yer verilmesini istedi. Kaçmaz, beyannamelerde, kira ödemelerinin kime yapıldığı konusunda açıklayıcı bilgi yer alması halinde bu kalemde verginin artırılmasına katkıda bulunulacağını ekledi.

Bu haber toplam 12970 defa okunmuştur
TATAR, GİRNE TOPLANTI YAPTI Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans