Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RESİMLİ HİKAYE KİTABIYLA  CİNSEL İSTİSMARI  ÖĞRENECEKLER.
19 Nisan 2011 Salı Saat 14:13

RESİMLİ HİKAYE KİTABIYLA CİNSEL İSTİSMARI ÖĞRENECEKLER.

Çocuk eğitimi ve dil gelişimi konusunda ABD ve Japonyada çalışmalar yürüten Yasemin Yusufoff, çocukların cinsel istismardan korunması için resimli hikaye kitapları hazırlıyor.

ABD VE JAPONYA'DA ÇOCUK EĞİTİMİ VE DİL GELİŞİMİ KONUSUNDA EĞİTİM ALAN YASEMİN YUSUFOFF, HAZIRLAYACAĞI RESİMLİ HİKAYE KİTAPLARIYLA ÇOCUKLARA CİNSEL İSTİSMARI ANLATACAK

YUSUFOFF: ''ÇOCUKLAR GENELLİKLE YAŞADIKLARINI AİLELERİNE ANLATMIYOR ÇÜNKÜ KENDİLERİNİ SUÇLU SANIYORLAR. ÇOCUKLAR MARUZ KALDIKLARI CİNSEL İSTİSMARIN KENDİLERİNİN SUÇU OLMADIĞINI BİLMELİ''

''İNSANLAR HEP 'ÇOCUĞUMU BİRİ ALIP GÖTÜRÜRSE' KORKUSU YAŞAR. HALBUKİ TEHLİKE DAHA YAKINDA OLABİLİR. CİNSEL İSTİSMARI YAŞAYAN ÇOCUKLAR NADİREN TANIMADIKLARI BİRİNDEN BU İSTİSMARI GÖRÜYORLAR. GENELLİKLE ÇEVREDEN, KOMŞUDAN, AKRABADAN GELEN İSTİSMARA MARUZ KALIYORLAR''

Ankara, 19 Nisan 11 (T.A.K): Çocuk eğitimi ve dil gelişimi konusunda ABD ve Japonya'da çalışmalar yürüten Yasemin Yusufoff, çocukların cinsel istismardan korunması için resimli hikaye kitapları hazırlıyor.

Cinsel istismarın önlenmesi ve maruz kalanların rehabilitasyonu konusunda derneklere destek veren Yusufoff, Türkiye'de çocuğa yönelik cinsel istismarın önlenmesinde ailelere ve çocuklara yönelik eğitimlerin büyük önemi bulunduğunu belirtti.

Çocukların tanımadıkları birileri tarafından cinsel istismara maruz kalmalarının nadir görüldüğünü, genellikle istismarın ailenin yakını ya da tanıdıkları tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Yusufoff, ailelerin aslında çocuklarını nasıl koruyacağını çok iyi bildiğini, şüphelenilmeyecek kişilerden geldiği için cinsel istismarı fark edemeyebildiklerini söyledi.

Yusufoff, ''İnsanlar hep 'çocuğumu biri alıp götürürse' korkusu yaşar. Halbuki tehlike daha yakında olabilir. Cinsel istismarı yaşayan çocuklar nadiren tanımadıkları birinden bu istismarı görüyorlar. Genellikle çevreden, komşudan, akrabadan gelen istismara maruz kalıyorlar'' diye konuştu.

Ailelerin çocukların davranışlarındaki değişikliği iyi gözlemlemesi gerektiğine işaret eden Yusufoff, zaman zaman ailelerin yakınlarına güvenip çocuklarına güvenmemezlik yapmamaları gerektiğini dile getirdi. Çocuğun dikkatle dinlenilmesinin önemini vurgulayan Yusufoff, ayrıca çocuğa cinsel istismarla ilgili bilgi verilmesi gerektiğini ifade etti. Ailelerin çocuklarına ''iç çamaşırlarının kapattığı bölgeler senin özelindir. Oraya doktorlar ve bizden başka kimse dokunamaz'' demesi gerektiğini anlatan Yusufoff, ayrıca ailelerin çocuklarına ''senin özel bölgelerine dokunmak isteyen biri olduğunda ona izin verme ve bunu bize mutlaka anlat. Bu olayda senin hiçbir suçun yok'' denmesinin çocuğu bu tür olayları anlatmaya teşvik edeceğini belirtti.

Amerika'da cinsel istismarın çocuklara anlatılabilecek şekilde resimlerle öğretildiği hikaye kitapları bulunduğunu kaydeden Yusufoff, Türkiye'de de bu tür bir hikaye kitabı çıkaracağını bildirdi. Çocukların görsel ögelerle daha da etkili ve kolay bir şekilde eğitilebileceğine dikkati çeken Yusufoff, 3-6 yaş grubundaki çocuklara yönelik kitapta, bir çocuğun kendisine dokunmak isteyen bir yakını veya tanıdığına izin vermediği ve hemen olayı anne babasına anlattığı, ebeveynlerin de olayı anlattığı için çocuğu takdir ettiklerini anlatan öykülerin yer alacağını söyledi.

Haydi Tut Elimi Derneğinin desteğiyle hazırlanacak kitabın resimlerini de Amerikalı Ressam Rose Deniz'in yapacağını kaydeden Yusufoff, kitaplar dağıtıldığında ailelerin çocuklarıyla bu kitapları okumalarını istedi. Yusufoff, ''Ebeveynler 'Çocuk iyi ki anne babasına söylemiş değil mi. Çünkü onun hiç suçu yok'' diyerek cinsel istismarı çocuklarına anlatırlarsa çocuklar da böyle bir durumda karşılaştıklarında ebeveynlerine kolayca açılabilirler. ÇOcukları ve aileleri bu konuda mutlaka aydınlatmamız lazım. Çocuklar genellikle yaşadıklarını ailelerine söyleyemiyor. Kendilerini suçlu sanıyorlar. Çocuklar maruz kaldıkları cinsel istismarın kendilerinin suçu olmadığını bilmeli'' diye konuştu.

EBEVEYNLER İÇİN DE KİTAP HAZIRLANACAK

Türkiye'de son zamanlara kadar cinsel istismarın konuşulmadığını veya üstünün örtüldüğünü belirten Yusufoff, bu nedenle ailelerin cinsel istismar konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğini, tehlikenin kimlerden gelebileceğini bilmediklerini vurguladı.

Cinsel istismar olaylarının ardından ailelerin zaman zaman bilinçsizce hareket edebildiklerini söyleyen Yusufoff, ''Örneğin bir cinsel istismar vakasından çocuklar kesinlikle doktora götürülmeden önce yıkanmamalı. Böylece belki de istismarın kimden geldiği çok daha kolay çözülebilir'' uyarısında bulundu.

Ailelere de cinsel istismarı hazırlamayı planlayan Yusufoff, bu kitabın da kısa bilgilerle ''cinsel istismar konusunda neye dikkat edilmeli'', ''Çocuklar nasıl eğitmeli'', ''Araştırmalar bu konuda ne diyor'', ''İstatistikler neyi gösteriyor'' gibi genel bilgilendirmeleri içereceğini anlattı.

Bu haber toplam 12006 defa okunmuştur
RESİMLİ HİKAYE KİTABIYLA CİNSEL İSTİSMARI ÖĞRENECEKLER. Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans