Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖZGÜRGÜN  İZMİR TİCARET ODASI’NI ZİYARET ETTİ.
20 Nisan 2011 Çarşamba Saat 11:50

ÖZGÜRGÜN İZMİR TİCARET ODASI’NI ZİYARET ETTİ.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rum tarafında mayıs ayı içerisinde yapılacak seçimler dolayısıyla Rum liderliğinin Kıbrıs konusunu seçim malzemesi haline getirdiğini söyledi.

ÖZGÜRGÜN, İTO’DA “KIBRIS’TA YAŞANAN SON GELİŞMELER VE KKTC TÜRKİYE İLİŞKİLERİ” KONULU KONUŞMA YAPTI

“RUMLAR KIBRIS KONUSUNU SEÇİM MALZEMESİ HALİNE GETİRDİ”

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rum tarafında mayıs ayı içerisinde yapılacak seçimler dolayısıyla Rum liderliğinin Kıbrıs konusunu seçim malzemesi haline getirdiğini söyledi.

Rum liderliğinin seçim propagandası uğruna kendi halkına dahi boş vaatlerde bulunduğunu ifade eden Özgürgün, adadaki gerçeklerle bağdaşmayan seçim söylemlerinin Rum liderliğinin hayal ürünü olduğunu ve gerçekleşmesinin de hiçbir zaman mümkün olamayacağını kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın daveti üzerine İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret eden Özgürgün, Oda Meclisi’nde “Kıbrıs’ta yaşanan son gelişmeler ve KKTC-Türkiye ilişkileri” konulu bir konuşma yaptı.

Dışişleri Bakanı Özgürgün konuşmasında, KKTC’de son yıllarda dünyada hüküm süren küresel krizin de etkisiyle yaşanan ekonomik sorunların, Anavatan Türkiye’nin desteği ve hükümetin kararlı adımları ile en kısa zamanda aşılacağına inandığını vurguladı.

Kıbrıs Türk halkının yıllardan beri maruz kaldığı izolasyonlara değinen Özgürgün, uygulanan izolasyonların üstesinden ancak Türk halkının yardımlarıyla gelinebileceğine inandıklarını kaydetti.

“KIBRIS TÜRK HALKI AMBARGOLAR ALTINDA KALMAYA DEVAM EDİYOR”

Kıbrıs Türk halkının spor, kültürel, sosyal, siyasi, kısacası hayatın tüm alanlarında birçok ambargoyla ve kısıtlamayla karşı karşıya kaldığını dile getiren Özgürgün, “Ticaret ve turizm kısıtlanmakta; uluslararası kuruluş, kurum ve oluşumlarda Kıbrıslı Türklerin temsil edilmesi, Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuşların yapılması ve gemi seferleri düzenlenmesi, kültürel ve spor faaliyetler, üniversitelerimizin yabancı üniversitelerle akademik işbirliğine gitmesi ve uluslararası üniversite birlikleri ile programlarına üye olması engellenmektedir” dedi.

Özgürgün, uluslararası camianın ambargoların kaldırılması konusunda verdiği sözlerin ve aldığı kararların arkasında durarak gerekli adımları atmak konusunda Rum tarafının çıkardığı zorluklar nedeniyle isteksiz davrandığını da vurguladı.

“MÜZAKERE MASASINDA OLUMLU TAVIR İÇİNDEYİZ”

Kıbrıs Türk halkının egemenliğini, siyasi eşitliğini ve tam güvenliğini sağlayacak kapsamlı bir anlaşmaya varmak için müzakere sürecinde masada olumlu tavırla görüşmelere devam edildiğini ifade eden Özgürgün, olası bir anlaşmanın sulandırılmamış iki kesimliliğe, iki halkın siyasi eşitliğine, kurucu devletlerin siyasi eşit statüsüne dayalı yeni bir ortaklık olduğunu ve Anavatan Türkiye’nin etkin fiili garantisinin devam edeceği bir anlaşmaya varılması gerektiğini kaydetti.

Müzakerelerin yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, AB konuları, ekonomik konular, toprak, güvenlik ve garantiler başlıkları altında yürütüldüğünü anlatan Özgürgün, “Müzakere sürecinde bugüne kadar tüm konular ele alınmıştır. Yönetim ve güç paylaşımı, Avrupa Birliği ve ekonomi konularında bazı yakınlaşmalar sağlanırken; mülkiyet, toprak, güvenlik ve garantiler konularında henüz bir yakınlaşma sağlanamamıştır” dedi.

“RUM TARAFI SÜRECİ ZORA SOKUYOR”

Kıbrıs Türk tarafının mülkiyet konusunda yapıcı ve yaratıcı öneriler sunduğunu, fakat Kıbrıs Rum tarafı mülkiyet konu başlığını toprak konusuyla birlikte tartışma girişimlerinde bulunarak süreci zora sokmaya çalıştığını dile getiren Özgürgün, Rum tarafının uzlaşmaz tutumu ve tek taraflı AB üyeliğinin avantajını da kullanarak BM zemininden kaçma çabası içerisinde olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Rum tarafının sistematik bir biçimde Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’ye karşı yürütmekte olduğu karalama kampanyasını güçlendirmek için fırsat kollamasına hayal kırıklığı içinde tanıklık ettiklerini dile getiren Özgürgün, Güney Kıbrıs’ta mayıs ayı içerisinde yapılacak parlamento seçimlerinden dolayı da Kıbrıs Rum liderliğinin müzakere masasında daha da uzlaşmaz bir tutum sergilediğini kaydetti.

“IRKÇI YAKLAŞIMLAR DEVAM EDİYOR”

Rum tarafında yükselmekte olan ırkçı faaliyetlerin endişe verici boyutlara tırmandığını söyleyen Özgürgün, “Kıbrıs Rum tarafındaki bazı çevreler, iki halk arasındaki  ilişkileri olumsuz etkileyecek ırkçı ve nefrete yönelik davranışları körüklemekte ve buna bağlı olarak son zamanlarda ırkçı eylemlerde ciddi bir artış gözlemlenmektedir” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Özgürgün,  İzmir Ticaret Odası’nın davetinden duyduğu memnuniyeti de dile getirerek,  İzmir Ticaret Odası ile KKTC arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için ortaya konulan çabanın takdire şayan olduğunu söyledi. Özgürgün, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile imzalanan “Kardeş Oda Anlaşması”nın yıllardan beridir devam etmesinin önemini de vurguladı.

Bu haber toplam 1535 defa okunmuştur
ÖZGÜRGÜN İZMİR TİCARET ODASI’NI ZİYARET ETTİ. Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans