Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜKETİCİLER DERNEĞİ DEVRE TATİL KONUSUNDA UYARDI
20 Nisan 2011 Çarşamba Saat 16:25

TÜKETİCİLER DERNEĞİ DEVRE TATİL KONUSUNDA UYARDI

KKTC Tüketiciler Derneği, devre tatil satışı yapan şirketlerin imzalattığı sözleşmelere geriye dönük tarih atarak müşterilerin sözleşmeden cayma hakkını ortadan kaldırdığını iddia etti.

TELSİM’DEN DE ÜCRETSİZ TÜKETİCİ DANIŞMA HATTI

KKTC Tüketiciler Derneği, devre tatil satışı yapan şirketlerin imzalattığı sözleşmelere geriye dönük tarih atarak müşterilerin sözleşmeden cayma hakkını ortadan kaldırdığını iddia etti.

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Hasan Y. Işık, bugün düzenlediği basın toplantısında, devre tatil satışı yapan firmaların bürolarına ya da bir otele davet ettiği tüketiciler ile imzaladığı sözleşmelere, tüketicinin 14 gün içerisinde bir ücret ödemeden sözleşmeden cayma hakkı bulunmasına rağmen, geriye dönük tarih konarak söz konusu hakkın ortadan kaldırıldığını savundu.

Devre tatil satışı yapan söz konusu şirketlerin, sözleşmelere geriye dönük tarihlerin tüketicilerin bilgisi dahilinde atıldığını iddia ettiğini belirten Işık, tüketicilerin sözleşmeye geriye dönük tarih atılmasıyla bazı avantajlar sağlayacağı vaatleri ile kandırıldığını savundu, böylece konunun polis tarafından takip edilemediğini ifade etti.

Işık, Tüketici Koruma Yasası’nda sözleşmelere geriye dönük tarih atılmasını engelleyici bir madde eklenmesi gerektiğini söyledi.

Pek çok devre tatil sözleşmesinin Tüketiciler Derneği’nin devreye girmesiyle mahkeme dışında tarafların onayı ile iptal edildiğini kaydeden Işık, bazı sözleşmelerin de mahkeme aracılığı ile çözebileceğini söyledi.

Söz konusu şirketlerin, dernek tarafından boykot edilen şirketler arasına alınacağı uyarısında bulunan Işık, tüketicilerin çok ciddi mağduriyetler yaşadığını kaydetti.

TELSİM DANIŞMA HATTI DA DEVREDE

Hasan Y. Işık ayrıca, tüketicilerin danışma ve yardım talebinde bulunmak için telsim abonelerine yönelik 0542 869 55 55 hattının ücretsiz olarak hayata geçirildiğini açıkladı. Hattın ev telefonu veya diğer operatör kullanıcıları tarafından arandığında herhangi bir ücretlendirmenin yapılmayacağını kaydeden Işık, 0533 869 55 55 numaralı ücretsiz Kuzey Kıbrıs Turkcell Tüketici Danışma Hattı’nın 15 Mart’ta hayata geçirildiğini de anımsattı.

YANILTICI REKLAM

Hasan Yılmaz Işık ayrıca, GSM operatörlerinin yanıltıcı reklamlar kullandığı yönünde tüketiciler tarafından yoğun şikayet aldıklarını söyledi.

Muhatap şirketlerin yanıltıcı reklamlar ile haksız rekabet ortamı yarattığı gerekçesi ile devlet yetkililerine şikayette bulunduğunu da kaydeden Işık, söz konusu alandaki şikayetleri ele almaya yetkili olan birimin Tüketici Koruma Yasası altında öngörülen Reklam Denetleme Kurulu olduğunu kaydetti.

Işık, ilgili yasanın 2003’te geçmesine rağmen Reklam Denetleme Kurulu’nun henüz kurulmadığını ifade etti.

Piyasada tüketiciler açısından ciddi sorunlar bulunduğunu, sadece yasalarla tüketicinin haklarının korunmasının mümkün olmadığını, tüketicilerin de haklarını öğrenmesi gerektiğini ifade eden Işık, “Tüketiciler, pek çok zorluklarla kazandırdığımız yasal hakları bir imza ile teslim ediyor” dedi.

Işık, yanıltıcı reklamlar yönünde gelen şikayetlerin incelenmesi amacıyla Reklam Denetleme Kurulu’nun kurulması için Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

“MESAFELİ SATIŞ”

Hasan Yılmaz Işık basın toplantısında, “Türkiye’den bazı şirketlerin tacize varacak yöntemlerle hizmet satışı yaptığını” da belirtti ve telefonla yapılan “mesafeli” satışlarda Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın izninin zorunlu kılınması ve düzenleme getirilmesi gerektiğini söyledi.

Tüketiciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yıldırım ise, “mesafeli” satış yöntemi ile hayat sigortası satın aldığını, kendisine ne bir poliçe ne de bir evrak imzalatılmadığını, ancak sözleşmeyi iptal etme kararı aldığında kendisine borç çıkartıldığını söyledi.

Bu haber toplam 11595 defa okunmuştur
TÜKETİCİLER DERNEĞİ DEVRE TATİL KONUSUNDA UYARDI Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans