Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ!
21 Nisan 2011 Perşembe Saat 09:01

23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye’yle birlikte KKTC’de de çeşitli tören ve etkinliklerle kutlanacak.

13. ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’NİN GALASI SALAMİS ANTİK TİYATRO’DA YAPILACAK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye’yle birlikte KKTC’de de çeşitli tören ve etkinliklerle kutlanacak.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde ülke genelinde balolar, konserler, sportif ve kültürel etkinlikler, kortej yürüyüşleri ile stadyumlarda kutlamalar gerçekleştirilecek.

KKTC genelindeki ilkokullardan seçilen öğrencilerden oluşan heyetler, kutlamalar çerçevesinde yarın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük ile Bakanlar Kurulu üyeleri, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, kaymakamlık, polis, askeri makamlar ve yerel yöneticilere ziyaretler yapacak.

DÜRÜST’TEN BAYRAM KONUŞMASI

23 Nisan’daki kutlamalar, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün sabah saat 08.00’de radyodan yapacağı bayram konuşmasıyla başlayacak.

Lefkoşa’daki ilk tören Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Tören, saat 09.00’da anıta çelenklerin konmasıyla başlayacak. Saygı Marşı ve Saygı Duruşu’nun ardından İstiklal Marşı okunup bayraklar göndere çekilecek.

Lefkoşa’daki ikinci tören Atatürk Stadyumu’nda gerçekleşecek. Tören saat 09.30’da Teftiş ve Bayram Kutlaması ile başlayacak. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından Türk Çocuğu’nun Andı okunacak.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün konuşma yapacağı törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılıp, şiirler okunacak. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu ile 9 Eylül İlkokulu Çocuk Bandosu eşliğindeki resmi geçidin ardından öğrenciler gösterilerini sunacak.

Stadyumdaki programdan sonra şölen ve eğlence Fuar Alanı’ndaki Atatürk Kültür Parkı’nda devam edecek. Şölen 12.00’de başlayacak ve 16.30’a kadar sürecek.

13. ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ

Bu arada Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği 13. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali de, 18 - 25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Festivale katılan ekipler önceki gün İskele’de, dün de Gazimağusa’da kortej yürüyüşü ve gösteri gerçekleştirdi. Festivale katılan yabancı ülke öğrencileri, bugün de Lefkoşa’da protokol ziyaretleri, gece de İskele’de Kıbrıs Gecesi yapılacak.

Konuk heyetler yarın İskele’de ziyaretler gerçekleştirip, İskele Barış - Dostluk - Kardeşlik Dünya Çocuk Koruluğu’nda fidan dikecek. Öğrenciler öğleden sonra Lefkoşa 10 Yıl Parkı’nda kortej yürüyüşü ve Lokmacı Kapısı’nda gösteri yapacak. Konuk heyetler, gece de İskele Belediyesi Boğaz Parkı’nda ülkelerini tanıtıcı etkinlikler gerçekleştirecek.

13. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’ne katılan heyetler 23 Nisan’da Lefkoşa’daki devlet törenindeki korteje katılacak. Festivalin galası, 23 Nisan akşamı Salamis Antik Tiyatro’da gerçekleşecek. Gala saat 16.00’da başlayacak.

Konuk heyetler 25 Nisan Pazartesi adadan ayrılacak.

DİĞER İLÇELERDEKİ KUTLAMALAR

Lefkoşa’nın yanı sıra diğer ilçelerde de 23 Nisan, tören ve etkinliklerle kutlanacak.

Gazimağusa’daki ilk tören saat 09.00’da Zafer Anıtı’nda yapılacak. Dr. Fazıl Küçük Stadyumu’ndaki tören ise saat 09.30’da başlayacak. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından günün anlamını belirten konuşmalar yapılıp, şiirler okunacak. Resmi geçidin ardından öğrenciler gösterilerini sunacak.

Girne’deki ilk tören, 09.00’da Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilecek. 20 Temmuz Stadyumu’ndaki tören ise saat 09.30’da başlayacak. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak tören, konuşmalar ve şiirlerin okunmasıyla devam edecek. Stadyumdaki tören, öğrencilerin gösteriyle son bulacak.

Güzelyurt’ta Atatürk Anıtı’nda saat 08.30’da gerçekleştirilecek ilk törenin ardından saat 09.30’da Zafer Stadyumu’ndaki tören başlayacak. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören konuşma ve şiirlerle devam edecek. Resmi geçidin ardından öğrenciler gösterilerini sunacak.

İskele’deki ilk tören saat 09.00’da, Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilecek. İskele Cumhuriyet Stadyumu’ndaki ikinci tören saat 10.00’da başlayacak. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören konuşma ve şiirlerle devam edecek. Tören, resmi geçit ve gösterilerle son bulacak.

Güzelyurt’a bağlı Lefke bucağında da saat 08.30’da Atatürk Anıtı önünde bir tören gerçekleştirilecek. İkinci tören saat 09.00’da 16 Ağustos Kurtuluş Stadyumu’nda yapılacak. Lefke’de ayrıca 18 - 25 Nisan tarihleri arasında bu yıl 7’ncisi düzenlenecek Çocuk Şenliği gerçekleştirilecek. 19 Nisan’da saat 14.00’de Lefke Atatürk Parkı’nda yarış ve etkinlikler; 20 Nisan’da saat 14.00’de Atış Poligonu’nda uçurtma şenliği; 25 Nisan’da saat 09.00’da 16 Ağustos Kurtuluş Stadı’nda futbol turnuvası yapılacak.

Gazimağusa’ya bağlı Akdoğan’da da 23 Nisan nedeniyle 2 tören düzenlenecek. İlk tören saat 09.00’da Atatürk Anıtı’nda gerçekleşecek. Özgürlük Stadyumu’ndaki ikinci tören ise saat 10.15’de başlayacak. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak törende öğrenciler konuşma yapıp, şiir okuyacak ve gösteri yapacak.

Geçitkale’de de saat 08.30’da Atatürk Büstü önünde tören düzenlenecek. Protokol sırasına göre çelenk konulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunacak. Tören, günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunmasından sonra sona erecek.

Bu haber toplam 12666 defa okunmuştur
23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans