Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PANAMA’DAKİ  MECLİS HEYETİ DÖNDÜ!
21 Nisan 2011 Perşembe Saat 12:45

PANAMA’DAKİ MECLİS HEYETİ DÖNDÜ!

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, KKTC’nin Paralamentolararası Birlik (PAB)’da gözlemci statü alma girişimlerini kararlılıkla sürdüklerini söyledi.

BOZER “STATÜMÜZÜN İLERLETİLMESİNİ, EN AZINDAN GÖZLEMCİ ÜYE STATÜSÜNE YÜKSELTİLMEYİ İSTEDİK”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, KKTC’nin Paralamentolararası Birlik (PAB)’da gözlemci statü alma girişimlerini kararlılıkla sürdüklerini söyledi.

13-20 Nisan tarihlerinde Panama’nın başkenti Panama City’de yapılan Parlamentolararası Birlik Toplantıları’na Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında katılan Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ve CTP Milletvekili Sonay Adem’den oluşan meclis heyeti dün akşam adaya döndü.

Hasan Bozer bugün Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında, PAB’da yapılan temaslar hakkında bilgi verdi.

EN AZINDAN GÖZLEMCİ ÜYELİK İÇİN ISRAR

Bozer, PAB toplantıları sırasında PAB Genel Sekreteri Anders B. Johnson’la yaptıkları temaslarda KKTC’nin PAB çatısı altında gözlemci statüsü alabilmek için yaptıkları resmi yazışmaları ve girişimleri hatırlattıklarını belirtti. Bozer “Bu konuda sonuna kadar ısrar edeceğimizi belirttik. Statümüzün ilerletilmesini, en azından gözlemci üye statüsüne yükseltilmeyi istedik. Kararlı bir şekilde en azından bunun olması için ısrar ettik. Türkiye heyetiyle de üyeliğimizi konuştuk. Bu ısrarımız raporda da yer aldı” dedi.

Hasan Bozer, 8 Mayıs 2011’de İstanbul’da PAB’a üye ülkelerin katılacağı ve az gelişmiş ülkelerle ilgili gerçekleşecek toplantıda Türkiye PAB Heyeti’nin, gözlemci statüsü girişimlerini ileriye taşıyacaklarını söyledi.

RUM SİYASİLERLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Bozer, Kıbrıslı Rum siyasilerle, PAB Genel Sekreteri Anders Johnson’un da katıldığı ve İsrailli parlamenterin yönettiği yuvarlak masa toplantısı yaptıklarını ifade etti. KKTC’nin gözlemci olabilme talebini bu toplantıda da dile getirdiklerini kaydeden Bozer, her iki tarafın da, devam eden görüşme sürecinin Kıbrıs’a BM parametreleri ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde iki tarafın siyasi eşitliğine dayanan, iki bölgeli, iki toplumlu, kalıcı ve yeni bir federasyon çatısı altında bir çözüme ulaştırılması dileğinin yinelendiğini söyledi.

14’üncüsü bu yıl gerçekleştirilen “IPU Group of Facilitattors of Cyprus” adı altında yuvarlak masa toplantısı ön hazırlık çalışmalarını başlattıklarını kaydeden Bozer, bu çerçevede Türkiye PAB heyetiyle bir çalışma yemeği gerçekleştirdiklerini belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, IPU Group of Facilitators’de “facilitator” (kolaylaştırıcı) olarak görev alan İsrail ve Çek parlamenterlerle ikili temaslarda bulunduklarını söyledi.

Bozer, İKÖ-PAB Genel Sekreteri Prof. Mahmut Erol Kılıç, Arap Ligi’nden Mısırlı parlamenter, Filistin Grubu ve diğer uluslardan parlamenterlerle temaslarda bulunduklarını kaydetti.

Meclis Başkanı Hasan Bozer, PAB’daki çalışmaları için “çok yorucu olmasına rağmen çok başarılı bir ziyaretti” dedi.

Bu haber toplam 1683 defa okunmuştur
PANAMA’DAKİ MECLİS HEYETİ DÖNDÜ! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans