Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MECLİS GENEL KURULU 3. KEZ TOPLANDI!
21 Nisan 2011 Perşembe Saat 14:46

MECLİS GENEL KURULU 3. KEZ TOPLANDI!

Meclis Genel Kurulu’nda, CTP-BG, TDP ve DP’nin birlikte sundukları Bakanlar Kurulu’na karşı güvensizlik önergesi isteminin gündeme alınması oyçokluğuyla reddedildi.

3 MUHALEFET PARTİSİNİN GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ İSTEMİNİN GÜNDEME ALINMASI REDDEDİLDİ

Meclis Genel Kurulu’nda, CTP-BG, TDP ve DP’nin birlikte sundukları Bakanlar Kurulu’na karşı güvensizlik önergesi isteminin gündeme alınması oyçokluğuyla reddedildi.

Ortamın gerginleşmesi nedeniyle verilen aranın ardından saat 12.30’da yeniden toplanan Meclis Genel Kurulu, CTP-BG, TDP ve DP’nin birlikte sundukları Bakanlar Kurulu’na karşı güvensizlik önergesi isteminin gündeme alınıp alınmaması konusunu görüşmeyi sürdürdü.

Bozer, tüzük gereği bir lehte bir aleyhte konuşma için söz vermesi gerekirken Başkanlık Divanı’nda vardıkları mutabakat üzerine kurula onaylatmadan parti başkanlarına söz hakkı verdiğini, ancak yaşanan gerginliğin ardından mutabakatın geçerliliğini yitirdiğini söyledi.

Bu aşamada usul üzerine söz alan Soyer, esas olanın divandaki mutabakat olduğunu belirterek başkanın tutumunu eleştirdi. Başbakanı da eleştiren Soyer, “hükümetin sinirlenme hakkı yoktur” dedi.

UBP Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu da usul üzerine söz alarak parti başkanlarına söz verilmesinin onaylatılması gerekirken baştan hata yapıldığını belirterek süreyi aşmamaları kaydıyla parti başkanlarının konuşmasına izin verilebileceğini söyledi.

Bunun üzerine Soyer yerinden “sen kim oluyorsun da bize izin veriyorsun” şeklinde tepki gösterince kısa süreli tartışma yaşandı.

Bozer, daha sonra Çakıcı’ya yarım kalan konuşmasını tamamlaması için söz verdi.

ÇAKICI: “SÖZ HAKKIMIZI KESMEYE HAKKINIZ YOK”

Yarım kalan konuşmasını sürdüren TDP Başkanı Mehmet Çakıcı, UBP’yi icraat yapmamak, “makam kavgası yapmakla ve ortamı kirletmekle” suçladı.

Güvensizlik oylaması konusunu gündeme getiren yapıya ve “partinin bölünmesine neden olan icraatlara” Ulusal Birlik Partisi hükümetinin neden olduğunu da savunan Çakıcı, “Halkı ve bizi hiçbir şey olmadığına ikna etmeye çalışıyorsunuz, siz strestesiniz, kendi içinizde kavga edersiniz diye biz milletvekillerinin söz haklarını kesme hakkınız yoktur” diye konuştu.

Çakıcı, konuşmalarının “UBP’nin iznine tabi olmadığını” da ekledi.

DENKTAŞ: “HALK ARTIK SİZE GÜVENMİYOR. ERKEN SEÇİME GİDELİM”

DP Genel Başkanı Denktaş, Mecliste yaşananların erken seçimin gerekliliğini bir kez daha ortaya koyduğunu savunarak yaşananların halktan gizlenerek bir yere varılamayacağını söyledi.

Tartışmalar sırasında BRT’nin yayını kesmesini de eleştiren Denktaş, “yayını keserek olmamış gibi gösterseniz de burada bazı şeyler yaşandı” dedi.

“Halk artık size güvenmiyor” diyen Denktaş, seçime gidilerek bunun görülebileceğini söyledi ve erken seçim için çağrısını yineledi.

Erken seçimi gündeme getirenin Başbakan olduğunu belirten Denktaş, “Ama hükümetteki sorunlardan değil parti içindeki sorunlardan dolayı gündeme getirdi. Bir korku verdi, sonra da ‘kesinlikle erken seçim yok’ dedi” şeklinde konuştu.

Denktaş, tüm milletvekillerine seslenerek “Gelin koltuk aşkından vazgeçin. Seçime gidelim. Vatandaş istiyorsa, seçerse gene geliriz” dedi.

AVCI: “GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEDİLER”

Daha sonra söz alan ÖRP Başkanı Turgay Avcı, parti başkanları bir önergeyle ilgili konuşamayacaklarsa İçtüzüğün arkasına saklanmanın doğru olmadığını söyledi, 3 siyasi partinin kendi aralarındaki istişareyle güvensizlik önergesini meclise sunduklarını belirtti.

Bu 3 partinin önergeyi ilgili olarak ÖRP ile herhangi bir iletişime geçmediklerini ifade eden Avcı, “Bu, sendikal platformdaki birlikteliklerinden olsa gerek” dedi.

Avcı, bu önergeyle ilgili oylarının çekimser olacağını da ekledi.

KÜÇÜK: “KABİNEDEKİ DEĞİŞİKLİK HÜKÜMETİN POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMEDİ”

Başbakan İrsen Küçük, yayının kesildiği yönündeki eleştirilere atıfta bulunarak aksine vatandaşlardan kendisine telefon geldiğini ve tartışmaları sonuna kadar izlediklerini, ara verilince yayının kesildiğini bildirdiklerini ifade etti.

Tüzüğün uygulanmasını ve gerektirdiği gibi davranılmasını isteyen Küçük, aksi takdirde böyle anlaşmazlıkların yaşanabileceğini söyledi.
Çakıcı’nın konuşmasına yanıt vermeyeceğini söyleyen Küçük, “Çünkü gündemle ilgili değer verdiğim ifade bulamadım” dedi.

Küçük, gerek vatandaşlık gerek kaçak işçilik konularında hükümetin kabine değişikliğinin ardından değişen bir politikası olmadığını belirterek KTHY konusunu dünkü Bakanlar Kurulu’nda gündeme alarak görüştüklerini ve ürettikleri bazı kararları hafta içinde muhalefet partileriyle de görüşeceklerini kaydetti.

Kabine değişikliğinin gerekliliğini yineleyen Küçük, bununla ilgili partisel bir sorunları bulunmadığını, iç konularında gerekmesi halinde tedbir alabileceklerini ifade etti.

Başbakan Küçük, UBP kurultayına gidildiği zaman kendisinin “mavi boncuk dağıtarak pazarlıklar yaptığı” söylemleri bulunduğunu, ancak bunun da doğru olmadığını kaydetti.

Küçük, bu öneriye ret oyu vereceklerini de sözlerine ekledi.

25 RET, 15 KABUL, 2 ÇEKİMSER

Daha sonra oylamaya geçildi ve önergenin gündeme alınması talebi oyçokluğuyla reddedildi. Önergeye 25 ret, 15 kabul ve 2 de çekimser oy verildi.

Bu haber toplam 1492 defa okunmuştur
MECLİS GENEL KURULU 3. KEZ TOPLANDI! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans