Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyet Meclisinde gerginlik yaşandı
21 Nisan 2011 Perşembe Saat 16:14

Cumhuriyet Meclisinde gerginlik yaşandı

KKTC Meclis Genel Kurulunda bugün üç Muhalefet partisi CTP-BG, TDp ve Dpye bağlı tüm milletvekillerinin birlikte sundukları Bakanlar Kuruluna karşı güvensizlik önergesi isteminin gündeme alınıp alınmaması konusu ele alındı.

KKTC Meclis Genel Kurulu'nda bugün üç Muhalefet partisi CTP-BG, TDp ve Dp'ye bağlı tüm milletvekillerinin birlikte sundukları Bakanlar Kurulu'na karşı güvensizlik önergesi isteminin gündeme alınıp alınmaması konusu ele alındı.

Oturumda Mecliste bulunan Parti başkanların 10 dakikalık söz hakkı verildi. İlk olarak söz alan Cumhuriyetci Türk Partisi (CTP) Parti başkanı Başkanı Ferdi Sabit Soyer, bu görüşmeyi talep etmenin meşru, demokratik olduğunu, anayasal olarak da hak olduğunu söyledi.

Bu ülkede fırsatçı, başkaları arasındaki kaostan medet uman bir anlayış kimseye yarar sağlamaz diyen Soyer, kendilerine yönelik eleştirilerin asılsız olduğunu ifade etti ve hiçbir partinin başka partinin dağılmasına, yok olmasına sevinemeyeceğini, ancak hiçbir partinin de ülke gündemini kilitlemeye hakkı olmadığını söyledi. Kabine değişikliğinin ardından UBP'de ortaya çıkan dargınlıkların bittiği şeklindeki haberlere atıfta bulunan Soyer, bazı gelişmelerin bu birlikteliğin sözde olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.

Hükümetin son zamanlardaki bazı icraatlarını da eleştiren Soyer, İşsizliğin bu kadar ciddi boyutta olduğu bir ülkede kaçak işçiliğin ve yasa dışılığın önünün açılması kabul edilemez dedi.

Daha sonra söz alanaToplumcu Demokrasi Parti (TDP) başkanı Mehmet Çakıcı da, UBP'nin vaat ettiğinin aksine, kötü günler getirmede, ülkeyi kaosa sürüklemede başarılı olduğunu, ancak uyguladığı ekonomik pakette başarısız olduğunu savunarak, hükümetin KTHY ve çeşitli konulardaki icraatlarını eleştirdi.

SESLER YÜKSELDİ... ORTAM GERİLDİ... OTURUMA ARA VERİLDİ

Çakıcı'nın Başbakan'ın yaptığı icraatların tarihteki soy ismiyle bağdaşmadığı görüşünü savunması üzerine yerinden buna sen karar veremezsin diye seslenen başbakana ülkeyi mahvettiniz diye karşılık vermesinin ardından Küçük elini masaya vurarak Haddini bileceksin ona göre konuşacaksın? Gündemi saptırıyorsun diye bağırdı. Çakıcı da gündemimiz 8 milletvekilin Patrona Halil isyanıdır dedi. Ortamın gerinleşmesi ile diğer bazı Vekillerin de karışması ile ortam iyice gerildi

Karşılıklı konuşmalarda tonların yükselmesi ve ortamın gerilmesi üzerine Meclis başkanı Bozer, oturuma 10 dakika ara verdi.

ALKIŞLI PROTESTO YAPTILAR, SALONDAN ÇIKARILDILAR

Bu arada oturumu izleyen ve aralarında eski KTHY çalışanlarının da bulunduğu konuklar, alkışlı protestoları üzerine Meclis başkanı Bozer'in talimatıyla salondan çıkarıldılar.

Bu haber toplam 11113 defa okunmuştur
Cumhuriyet Meclisinde gerginlik yaşandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans