Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SENDİKAL PLATFORMDAN,KOLTUK BIRAKMA EYLEMİ
22 Nisan 2011 Cuma Saat 12:10

SENDİKAL PLATFORMDAN,KOLTUK BIRAKMA EYLEMİ

“Halk zamlarla geçim kavgası verirken hükümet partisi üyeleri kendi şahsi çıkarları için koltuk kavgası yaparak halkı hiçe sayıyor” iddiasında bulunan Sendikal Platform, bu sabah Başbakanlık önünde “koltuklu eylem” yaptı.

“DERTLERİ KOLTUKSA ALSINLAR HAYRINI GÖRSÜNLER”

GENCAL: “UBP’NİN HALKA VERECEK HİÇBİR ŞEYİ YOK. BİR AN ÖNCE İSTİFA EDİP PAKETLERİYLE BİRLİKTE GİTSİNLER”

GÖKÇEBEL: “YÖNETENLER KOLTUK DERDİNE DÜŞMÜŞSE, ANAYASAYI DEĞİŞTİRSİNLER, KAÇ TANE MİLLETVEKİLİ VARSA HEPSİ BAKAN OLSUN”

ELCİL: “YAPILANLAR KOMİK, KUKLA BİR HÜKÜMETLE KARŞI KARŞIYAYIZ. TOPLUM, KENDİNİ İLGİLENDİRMEYEN MESELELERLE MEŞGUL EDİLİYOR”

“Halk zamlarla geçim kavgası verirken hükümet partisi üyeleri kendi şahsi çıkarları için koltuk kavgası yaparak halkı hiçe sayıyor” iddiasında bulunan Sendikal Platform, bu sabah Başbakanlık önünde “koltuklu eylem” yaptı.

Başbakanlık önüne siyah poşete sarılmış, turuncu kurdeleli bir koltuk getiren eylemciler, basın açıklaması yaptıktan sonra “Dertleri koltuksa işte koltuk, alsınlar hayrını görsünler” diyerek koltuğu Başbakanlık girişinde bırakarak ayrıldı.

GENCAL: “HÜKÜMET HALKIN VE ÜLKENİN SORUNLARINDAN UZAK”

Eylemde konuşan KTAMS Genel Sekreteri İbrahim Gencal, bu eylemle “iktidar olduğunu sananların trajikomik halini kamuoyunun gündemine taşıdıklarını” savunarak, bir süre önceki kabine değişikliğinin, hükümetin, halk ve ülke sorunlarından ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.

Gencal, “ülkede yığınla sorun varken, her kesim feryat içindeyken, bakanların, koltuklarını koruma; bakan olmak isteyenlerin de, koltuk uğruna trajikomik çıkar ve menfaate dayalı hareketler içine düştüklerini” iddia etti.

Hükümetin siyasi iradesi olmadığını savunup böyle bir hükümetten hiçbir beklentileri olmadığını kaydeden İbrahim Gencal, “akaryakıt zamları, partizanlıklar, vatandaşlıklar, her geçen gün değişen demografik yapı nedeniyle artan kayıt dışılık yüzünden Kıbrıslı Türklerin yok olmaya sürüklendiği” görüşünü dile getirdi.

“İŞTE KOLTUK, ALSINLAR HAYRINI GÖRSÜNLER”

KTAMS Genel Sekreteri Gencal, “Bakan olabilmek için hiçbir siyasi ve ahlaki etiğe sığmayan davranışlarda bulunan, akşamdan sabaha parti değiştiren, bakan olmak için yırtınan ancak koltuğa ulaşamayan ve oturduğu koltuğu padişah koltuğu sanıp hiç kalkmayacağını düşünen sayın bakanlara biz bugün bir hediye getirdik. İşte koltuk. Dertleri koltuksa, işte koltuk, alsınlar hayrını görsünler” dedi.

UBP’nin halka verecek hiçbir şeyi olmadığını savunan Gencal, hükümetin bir an önce istifa edip paketleriyle birlikte gitmesini istediklerini söyledi.

Gencal, “Bizler onların yolunu açmak, toplumun başından göndermek için mücadelemizi Sendikal Platform olarak artan şekilde sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

ÜNVERDİ’NİN İLK İCRAATI İDDİASI

İbrahim Gencal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin makama gelir gelmez, “daha önce kriter dışı bulunarak sosyal yardım maaşları durdurulan bazı kişilere yeniden maaş bağlatmak için daire müdürü ve personeline baskı yaptığı” duyumu aldıklarını, bunun takipçisi olacaklarını belirtti.

GÖKÇEBEL: “YÖNETENLER KOLTUK DERDİNE DÜŞTÜ”

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel de, “Yönetenler koltuk derdine düşmüşse, anayasayı değiştirsinler, kaç tane milletvekili varsa hepsi de bakan olsun” dedi.

Gökçebel, ülkenin en büyük problemlerinden birinin nüfus olduğunu kaydederek, 15 bin işsizin olduğu bir ülkede 40 bin kayıt dışı çalışan bulunduğunu; bu yapının devamı ve kaçakların sistem içinde kalması yönünde icraatlar yapıldığını savundu.

Geçici tedbirlerle bu soruna çözüm arandığını, örneğin kaçak çalışanların çocuklarının kaydının yapılmaması yönünde okullara yazı gönderildiğini belirten Tahir Gökçebel, bunu “içler acısı bir durum” diye niteledi ve ülkenin gerçek sorunları dururken, koltuk sevdasına düşüldüğünü öne sürdü.

ELCİL: “KUKLA BİR HÜKÜMETLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, eski Çalışma Bakanı’nın 40 bin kaçak işçiden bahsettiğini, Çalışma Dairesi’nin kaçak işçi belirlemekle görevli 6 çalışanı bulunduğunu ve 1 yılda sadece 256 kaçak tespit edildiğini söyledi.

Bu kişilerin geri gönderilmesinde de sorun yaşandığını, TC Lefkoşa Büyükelçiliğin geri göndermeden vazgeçilmesini istediğini savunan Şener Elcil, “Yapılanlar komiktir, kukla bir hükümetle karşı karşıyayız. Sadece sandalye gündemiyle, toplumu ilgilendirmeyen meselelerle toplum meşgul ediliyor. Sorunlar büyüktür, toplum patlama noktasındadır. Biz bunları dile getiriyoruz, maalesef dikkate alan yok. O halde bu makamlarda niye oturuyorlar diye sormak bizim görevimiz” diye konuştu.

Bu haber toplam 1598 defa okunmuştur
SENDİKAL PLATFORMDAN,KOLTUK BIRAKMA EYLEMİ Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans