Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YDÜ Hastanesinde ilk dondurma metodu
23 Nisan 2011 Cumartesi Saat 08:49

YDÜ Hastanesinde ilk dondurma metodu

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi’nde Tıp dilinde ‘atriyal fibrilasyon’ olarak adlandırılan, kalbin hızlı ve düzensiz çalışması hastalığının tedavisinde, yepyeni bir uygulama olan ve dünyada da geliştirilme aşamasında bul

YDÜ Hastanesi’nde uygulanan bu yöntemin KKTC’de bir ilk olduğu ifade edildi.

YDÜ Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre kalplerinde ‘ritim bozukluğu’ yaşayan ve ilaç tedavilerine cevap vermeyen hastalara yönelik olarak “dondurma” yöntemiyle tedaviyi içeren operasyonun başkanlığını Yakın Doğu ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakülteleri Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Ali Ot üstlenirken, Prof. Dr. Kudret Aytemir de operasyona bizzat katılarak destek verdi.

Açıklamaya göre Kardiyoloji Bölümü Uzmanları Doç. Dr. Orhan Önalan, Yrd. Doç. Dr. Cenk Conkbayır ve Yrd. Doç Dr. Orçun Çiftçi de operasyonel ekipte yer aldı.

Operasyon sonrası hastaların sağlık durumlarının son derece iyi olduğu ve tıbbi amaca ulaşıldığı da ifade edildi.

KARDİYOLOGLARA BİLGİ VERİLDİ

Tıbbi ekibin ilk operasyonunu gözlemlemek üzere YDÜ Hastanesi’ne davet edilen kardiyologlarından oluşan doktorlar grubuna da, konuyla ilgili konferans verilerek, kalpte ritim bozukluğuna sebebiyet veren odaklara yönelik tıbbi müdahale hakkında bilgi verildiği belirtildi.

LOKAL ANESTEZİ ALTINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Operasyon sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Ali Oto, “Bugün en yeni yöntemlerden birini uyguladık. Ritim bozuklukları tedavisinde kullanılan bu yöntem, kalbin kulakçıklarına gelen damarların açıldıkları bölgelerde, ritim bozukluğuna sebebiyet veren odakların dondurulmasından ibaret. Hastamıza kasık bölgesinden lokal anestezi uygulayarak, 1.5 saatlik bir süre dahilinde işlemi bitirdik” dedi.

“DÜNYADA, SINIRLI SAYIDA MERKEZ UYGULAYABİLİYOR...”

Türkiye’de çok kısıtlı, dünyada da sınırlı sayıda merkezin “dondurma” yöntemi uygulayabildiğini ifade eden Prof. Dr. Ali Oto, “Biz, Kıbrıslı kardiyolog arkadaşlarımızın bize katılmasından büyük mutluluk duyduk. Bu yeni teknikle ilgili olarak görüş alışverişinde bulunma fırsatı da bulabildik. Önümüzdeki günlerde, Güney Kıbrıs’taki kardiyologlara da davette bulunacağız. Umarım, bu fırsatı değerlendirirler” dedi.

Bu haber toplam 14198 defa okunmuştur
YDÜ Hastanesinde ilk dondurma metodu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans