Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Nisan Gazimağusa’da Da Törenlerle Kutlandı
23 Nisan 2011 Cumartesi Saat 16:28

23 Nisan Gazimağusa’da Da Törenlerle Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Gazimağusa’da da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Zafer Anıtı’nda saat 09.00’da yer alan ilk tören, Anıta protokol sırasına göre Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Merkez Komutanı Piyade Kıdemli Albay Orhan İpek, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına Piyade Kurmay Albay Ercan Barsakçıoğlu, Belediye Başkanı Oktay Kayalp, siyasi parti temsilcileri, DAÜ Rektörlüğü, dernek, kurum, kuruluş, okul ve vakıf temsilcileri tarafından çelenk konulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle Zafer Anıtı’ndaki tören tamamlandı.

Dr. Fazıl Küçük Stadyumu’nda yer alan ikinci tören ise, saat 09.30’da Kaymakam, Komutanlar ve Belediye Başkanı’nın birlikte tören birliklerini denetlemeleri ve çocukların bayramını kutlamalarıyla başladı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal  Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilmesiyle devam eden törende, “Türk Çocuğu’nun Andı” okundu.

Tören, Canbulat İlkokulu öğrencileri Sümeyra Sıla Bozkurt ve  Duygu Düşünceli’nin yaptıkları konuşmalar, şiirlerin okunması, tören geçişi ve gösterilerle tamamlandı.

BOZKURT

Sümeyra Sıla Bozkurt, yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920’nin Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adım olduğunu belirterek, Türk milletinin ufkunu açan Atatürk’ün sadece bir meclis değil, kurtuluş, bağımsızlık, demokrasi ve cumhuriyet inşa ettiğini kaydetti.

Bozkurt,  Atatürk’ün bugünü yarınların güvencesi olan  çocuklara armağan ettiğini ifade etti.

DÜŞÜNCELİ

Duygu Düşünceli de, yaptığı konuşmada, Atatürk dışındaki hiç bir dünya liderinin çocuklara bu kadar anlamlı bir hediye vermediğini vurgulayarak, Atatürk’ün sadece bayram hediye etmediğini, sevgiyi, saygıyı, dayanışmayı, haklının yanında, haksızın karşısında olmayı öğrettiğini ifade etti.

Düşünceli, Atatürk’ün dil, din, cinsiyet ayrımı yapmaksızın insanları sadece insan oldukları için sevmeyi öğrettiğini, her zaman dünya çocuklarının kalbinde yaşayacağını söyledi.

GİRNE VE GÜZELYURT TÖRENLERİ YAPILMADI

Bu arada, Girne ve Güzelyurt’ta bugün yapılması gereken törenler, kötü hava koşulları nedeniyle dün alınan kararla gerçekleştirilmedi. Törenler gelen Cumartesi günü yapılacak.

Bu haber toplam 13943 defa okunmuştur
23 Nisan Gazimağusa’da Da Törenlerle Kutlandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans