Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atatürk Stadyumu’nda 23 Nisan kutlandı
23 Nisan 2011 Cumartesi Saat 13:46

Atatürk Stadyumu’nda 23 Nisan kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa Atatürk Stadyumu’nda bazı Lefkoşa okullarının ve KKTC’de bulunan misafir ekiplerin katılımıyla tören düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, 28’inci Tümen Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut, 39’uncu Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İzzet Çetinöz, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, bazı bakanlar ve milletvekilleri de katıldı.

Tören Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun törene katılan çocukları teftiş etmesi ve bayramlarını kutlamasıyla başladı.

Daha sonra sırasıyla bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı ve “Ant” okundu. Şehit Ertuğrul İlkokulundan Zehra Aklın günün anlam ve önemini belirten bir metin, Sudem Çoli ise “23 Nisan” adlı bir şiir okudu. Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün konuşmasının ardından da gösteriler yer aldı.

DÜRÜST

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920’nin Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihinin yanında millet egemenliğine dayanan Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı gün olduğunu ifade etti.

Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşıyla yalnızca yurt topraklarının kurtarılmadığını aynı zamanda demokratik ve çağdaş Türkiye’nin temellerinin de atıldığını kaydeden Dürüst, Atatürk’ün verdiği mücadelenin tüm tutsak uluslar ve haklar için bir meşale, ışık olduğunu, bağımsızlık ve egemenlik için yol gösterdiğini ifade etti.

Dürüst, “Bir millet ancak tüm maddi ve manevi değerlerini, ideali ve inançlarını bir araya getirip topyekün bir güç oluşturmakla var olabilir. Başkalarının gücüne dayanıp varlığını sürdürmek isteyen milletler muhakkak bir gün bunların esareti altına girmeye mahkum olurlar” dedi.

Kıbrıs Türk halkının da bin bir güçlük ve acılarla dolu geçmişinde Anavatan Türkiye’yi her zaman örnek aldığını belirten Dürüst, Kıbrıs Türk halkının Anavatan Türkiye’den aldığı feyizle mücadelesini sürdürdüğünü ve kurduğu KKTC ile mücadelesini taçlandırdığını kaydetti.

23 Nisan Çocuk Bayramının Türk ve Kıbrıs Türk halkı için çok büyük anlam taşıdığını ifade eden Dürüst, Atatürk’ün “Ey yükselen yeni nesil istikbal sizsiniz.Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve yaşatacak sizsiniz” ifadesiyle çocuklara verdiği önemi vurguladı.

Kemal Dürüst, “23 Nisan’ın dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan, barış ve kardeşlik gibi değerlerin paylaşılmasına, yayılmasına ve farklı kültürlerin buluşmasına vesile olan ilk ve tek çocuk bayramı” olduğunu vurguladı.

Yabancı ekiplerin 23 Nisan için KKTC’de bulunmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Dürüst, “Bütün çocuklarımızdan Anavatanımızla, KKTC’ye ve Anavatanla gönül köprüsü kuran KKTC’nin geleceğine olan inançlarını hiç kaybetmemelerini istiyorum” dedi.

Kemal Dürüst, KKTC’de özgürce bağımsız olarak, güven ve huzur içerisinde yaşamanın Atatürk ve onun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti sayesinde olduğunu belirtti ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Bayramını kutladı.

Bu arada, KTÖS’ün “öğretmenlerin fişlendiği” gibi iddialarla hükümete yönelik tepkisi çerçevesinde, bazı öğretmenler törene kollarına siyah kurdele takarak katıldı.

Bu haber toplam 12246 defa okunmuştur
Atatürk Stadyumu’nda 23 Nisan kutlandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans