Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Partizanlığa Sayıştay darbesi!
25 Nisan 2011 Pazartesi Saat 09:40

Partizanlığa Sayıştay darbesi!

Sayıştay Başkanlığı, kamu görevlilerinin hizmet vermesi gereken alanlarda, hizmet alımı yöntemi ile yapılan sözleşmelere son verilmesini istedi

Partizanlığa Sayıştay darbesi

SAYIŞTAY 'DUR' DEDİ!Kurdukları şirketler aracılığı ile kamuya basın danışmanlığı, hukuk, bilgisayar bakım onarım gibi hizmetler veren ve partizanlığa açık uygulamalar içeren sözleşmelere Sayıştay Başkanlığı 'dur' dedi.  Sayıştay Başkanlığı'nın yayınladığı genelgenin ardından birçok sözleşmenin iptal edilmesi bekleniyor

4- 6 BİN TL Ortalama 4 ile 6 bin TL arasında aylık ücret içen birçok sözleşme, Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından medyada konu edilmişti. Hükümet, istihdam yapamadığı noktalarda sözleşme sistemini devreye sokuyor. Bu sayede, bakanlıklar, Cumhurbaşkanlığı, belediyeler ve turizm fonu gibi alanlarda çok sayıda sözleşmeli yüksek miktarda ödemeye olanak tanınıyor

SON VERİN:  Sayıştay Başkanı Osman Korahan imzalı genelgede, Başsavcılığın da aynı yönde görüşü olduğu anımsatılarak, kamu yaşamını düzenleyen yasalarda belirtilen hizmet alımı dışında yapılan sözleşmelerin ,mali sorumluluk, yaratacağı gerekçesi ile 'Gerçek kişiler veya şirketlerden gerçekleştirilen hizmet alımlarına karşılık yapılan ödemelere son verilmesi gerekmektedir' denildi

Havadis- ÖZEL

Sayıştay Başkanlığı, partizanlığa açık olan ve kamunun birçok alanında kullanılan ,hizmet alımı, yöntemiyle istihdam yapılmasına karşı çıktı.

Sayıştay Başkanı Osman Korahan imzası ile Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı, bakanlıklar, yerel yönetimler, fonlar, kamu bankaları, döner sermayeler ve özel yasa şile oluşturulan kurum ve kuruluşlara ilgili genelge ulaştırıldı.

Genelgede, bu tür istihdamların mali sorumluluk yaratabileceği ifade edilerek, Başsavcılığın da daha önce verdiği görüşlerde, aynı öneriyi yaptığı açıklandı.

Buna göre, kamu kuruluşlarında ve belediyelerde sıkça uygulanan hizmet alımı yöntemi mali açıdan istihdamı yapan kişilere sorun çıkarabilecek.

Sayıştay eliyle partizanlığa 'dur'

Birçok bakanlık, ilgili alanda istihdamı olmasına rağmen, zaman zaman yetersizlik, zaman zaman da partizan yaklaşımlarla hizmet alımını destekliyor.

Bugün birçok bakanlıkta hizmet alımı yöntemi ile partizanca istihdamlar yapıldığı biliniyor. Bakanlar Kurulu kararı ile sözleşme ile yapılan bu tür istihdamlar, Resmi Gazete'de de yayımlandığı için, KKTC kamuoyunda bolca tartışılıyor.

�Diğer hizmet alımları�

Havadis, Sayıştay Başkanlığı'nın 2 Mart 2011 tarihinde yayımladığı 3/2011 numaralı genelgeyi ele geçirdi.

Bu genelgeye göre, Bakanlar Kurulu kararı ile ,Diğer Hizmet Alımları, kaleminden ödenmek üzere yapılan hizmet alımları sorgulanıyor.

Basın danışmanları, hukukçu, teknik hizmet vs�

Ortalama 4 ile 6 bin TL arasında aylık ücret içen birçok sözleşme, Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından medyada konu edilmişti.

Hükümet, istihdam yapamadığı noktalarda ,sözleşme sistemi'ni devreye sokuyor. Bu sayede, bakanlıklar, Cumhurbaşkanlığı, belediyeler ve turizm fonu gibi alanlarda çok sayıda sözleşmeliye olanak tanınıyor.

Hizmet alanları belli

Sayıştay Başkanı Osman Korahan, hazırladığı raporda, bazı kurumlarda belirlenen işi yapan istihdamlar olmasına rağmen, hizmet alımlarına dikkat çekti.

Konuyla ilgili genelgede şu ifadelere yer verildi:

'Başkanlığımızca yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgi ve belgelerden bazı bakanlık ve dairelerin Bakanlar Kurulu Kararı ile Diğer Hizmet Alımları, kalemlerinden karşılanmak üzere hizmet alımı yönüne gittikleri, ayrıca kendi özel yasalarında yükümlü oldukları görevlerin hangi istihdam şekilleri ile yürütebileceği belirlenmiş olan bazı kurumların da yine aynı türden hizmet alımı yaptıkları tespit edilmiştir.'

Bu kısım, siyasilerin nasıl partizanca davrandıklarını da öne çıkarıyor. Buna göre, işi yapmakla yükümlü kamunun istihdamları bulunmasına rağmen, bu işler özele yaptırılarak, Diğer Hizmet Alımları, kaleminden ödeme yapılıyor.

Kamu hizmetlileri yürütmeli

Genelgede, Diğer Hizmet Alımları kaleminden yapılacak ödemelerin belirlendiğine de vurgu yapılıyor.

Bazı istihdamların Diğer Hizmet Alımları kaleminden ödenmesine rağmen, hizmet alım özelliği taşımadıkları da genelgede açıkça belirtiliyor.

Hukukçu, bilgisayar bakım onarım, teknik hizmet verme, pazar araştırması gibi hizmet alımları da buna örnek gösteriliyor.

Genelgede bu konuyla ilgili şöyle deniyor:

'Alımı gerçekleştirilen hizmetlerin Bütçe Yasaları'nda öngörülen hizmet alım özelliklerini taşımamaları yanında, gerek 7/79 sayılı Kamu Görevlileri Yasası, gerekse diğer Kuruluş Yasaları uyarınca kamu görevlileri eliyle yürütülmesi öngörülen hizmetleri içerdiği ve bu tür hizmetlerin nasıl yürütüleceğinin yasalarla kurala bağlandığı açıktır.'

Savcılık da 'hukuk dışı' dedi

Sayıştay Başkanlığı genelgesinde, benzer istihdamların hukuk dışı olduğu belirtiliyor. Değişik tarihlerde Sayıştay Başkanlığı ve Başsavcılığın bu tür istihdamlara karşı çıktığı biliniyor.

'Son verin'

Sayıştay Başkanlığı, kamu görevlilerinin yapmakla yükümlü olduğu işlere vurgu yaparak, bu alanlarla hizmet alımı ile kamu kaynaklarının bu alanlara aktarılmasına bir an önce son verilmesini istedi. Osman Korahan imzalı genelgede, usule uygun olmayan hizmet alımı yapan yetkililerin mali yükümlülük altına girdiği belirtilerek, 'Başsavcılık görüşlerine de uygun hareket etmesi ve gerek gerçek kişiler veya şirketlerden gerçekleştirilen hizmet alımlarına karşılık yapılan ödemelere son verilmesi gerekmektedir' denildi.

www.havadiskibris.com

Bu haber toplam 1637 defa okunmuştur
Partizanlığa Sayıştay darbesi! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans