Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MECLİS TOPLANTISI PERŞEMBEYE ERTELENDİ
25 Nisan 2011 Pazartesi Saat 09:00

MECLİS TOPLANTISI PERŞEMBEYE ERTELENDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, iki bakanın yurt dışında olması nedeniyle, iktidarın çoğunluğu olmadığı için muhalefet milletvekillerinin desteğiyle toplandı, ancak Danışma Kurulu kararıyla, bugünkü birleşimin gündemi, Perşembe gü

UBP’NİN İKİ EKSİĞİ OLMASI YÜZÜNDEN MUHALEFET MİLLETVEKİLLERİYLE NİSAP SAĞLANDI ANCAK GÜNDEM PERŞEMBEYE ERTELENDİ

PERŞEMBE GÜNÜ GİRNE EMİRNAMESİ VE MAĞUSA SERBEST LİMANA DÖKÜLEN KUM VE UN KONULARINDAKİ GENEL GÖRÜŞMENİN ÖN GÖRÜŞMESİ İLK SIRADA YAPILACAK

MİLLETVEKİLLERİ, İŞARET YOLUYLA OYLAMALARDA DAHA HASSAS OLMALARI YÖNÜNDE DANIŞMA KURULU KARARIYLA UYARILDI

SOYER: “BAKANLAR YURT DIŞI ZİYARETLERİNİ MECLİS ÇALIŞMALARINA GÖRE AYARLAMALI… ESAS OLAN MECLİS ÇALIŞMALARIDIR”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, iki bakanın yurt dışında olması nedeniyle, iktidarın çoğunluğu olmadığı için muhalefet milletvekillerinin desteğiyle toplandı, ancak Danışma Kurulu kararıyla, bugünkü birleşimin gündemi, Perşembe gününe ertelendi.

Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 10.50’de başlayan toplantıda nisap yoklaması sırasında bazı muhalefet milletvekilleri salondaki yerini aldı.

MİLLETVEKİLLERİNE “İŞARET YOLUYLA OYLAMALARDA DAHA HASSAS OLUN” UYARISI

Bozer, sunuşlar bölümünde, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın işaret yoluyla yapılan oylamalara ilişkin itirazını görüşen Danışma Kurulu’nun kararını okudu. Kararda, genel kurulda işaret yoluyla yapılan oylamalarda milletvekillerinin daha hassas davranmaları ve oy doğrultularını ellerini kaldırarak göstermeleri yönünde uyarılmalarına karar verildiğini belirtildi.

Danışma Kurulu’nun, Meclis’in gelecek toplantısında muhalefet partilerinin Girne Emirnamesi’ndeki değişiklik ve Mağus Serbest Liman ve bölgesine boşaltılan kum, yanık un dökülmesiyle ilgili genel görüşme açılması istemlerinin ön görüşmesinin gündemin ilk sırasında yapılması yönündeki kararı da oybirliğiyle kabul edildi.

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Danışma Kurulu’nun, Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminin 28 Nisan Perşembe gününe ertelenmesine ve denetim öncelikli olmak üzere yasama ve denetimin birlikte yapılmasına karar verdiğini kaydederek, bu kararı da oylattı. Milletvekillerinin tümü bu kararı kabul etti.

SOYER: “ESAS OLAN MECLİS ÇALIŞMASIDIR, YURT DIŞI ZİYARETLER BUNA GÖRE PLANLANMALI”

Bu sırada söz alan CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Meclis oturumunun mutabakatla kapatıldığını ancak Başbakan’dan bir ricası olduğunu belirterek, bakanların yurt dışı ziyaretlerini meclis çalışmalarına göre planlamasını istedi.

Soyer, kendilerinin de 26 - 27 milletvekiliyle hükümet ettiği zamanlar olduğunu ancak Meclis’e nisap sorunu yaşatmadıklarını kaydederek, “Sayın Başbakan’dan rica ediyorum, sayıları 27’dir. Bakanların ve milletvekillerinin yurt dışı ziyaretleri Meclis toplantıları çerçevesinde planlanmalıdır. Aslolan Meclis çalışmalarıdır. Biz 2 - 3 sene böyle çalıştık, 26 - 27’yle ama Meclis bu hale hiç düşmedi, bugünkü durum olacak iş değil” diye konuştu.

Ferdi Sabit Soyer, 26 sayısıyla ülkede referandumun gerçekleştiğinin unutulmamasını isteyerek, milletvekillerinin Meclis’e zamanında gelmesini ve bakanların da programlarını Meclis çalışmalarına göre ayarlaması talebini yineledi.

“MECLİS ÇALIŞMAZSA HİÇBİR İŞ OLMAZ”

Soyer, “Meclisin toplanma saatleri de önemlidir. Biz artık disiplinsizliklerin tarafı olmak istemiyoruz. Meclis çalışmazsa hiçbir iş olmaz” dedi.

Soyer’in konuşmasından sonra toplantı tamamlandı. Gelecek toplantı 28 Nisan Perşembe günü yapılacak.

Meclisin ertelenen bugünkü toplantısının gündeminde, Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın üçüncü görüşmesi ve Kira (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nin tasarıya ilişkin raporu yer alıyordu.

Bu haber toplam 1597 defa okunmuştur
MECLİS TOPLANTISI PERŞEMBEYE ERTELENDİ Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans