Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Referandumun 7.Yıldönümü şöleni yapıldı
25 Nisan 2011 Pazartesi Saat 23:58

Referandumun 7.Yıldönümü şöleni yapıldı

CTP/BG ile TDP, 2004 Annan Planı referandumunda ortaya konulan iradeye sahip çıkmak ve Kıbrıs’ta çözüm istemini yinelemek amacıyla bu gece İnönü Meydanı’nda şölen düzenlendi.
Fotoğraflar için Tıklayınız

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı şölen, saat 20.15’te Kıbrıslı Türk Müzisyen Arda Gündüz’ün dinletisiyle başladı.

Arda Gündüz’ün dinletisi sonrasında TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı konuşmaya başladı ancak ses ve ışık düzenine enerji sağlayan jeneratörde arıza meydana geldi. Arızanın giderilememesi üzerine sadece ses sistemine enerji sağlanarak her iki parti liderinin konuşmalarını yapmaları sağlandı.

CTP ile TDP genel başkanları konuşmalarında, Kıbrıs Türk halkının “evet”i ile ortaya çıkan çözüm iradesine bağlı kalındığı; barış ile iki toplumlu, iki bölgeli federal Kıbrıs için mücadeleye devam edileceği belirtildi.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının hürriyet için hiçbir zaman kimsenin önünde eğilmediğini, bundan sonra da eğilmeyeceğini söyledi.

Çakıcı, bir araya gelişin nedeninin 7 yıl önce verilen hürriyet kavgası olduğunu belirtti.

Mehmet Çakıcı, barış, çözüm, anlaşma ve Federal Kıbrıs isteyin Kıbrıs Türk halkının yenilmediğini ifade ederek, iki toplumlu ve iki bölgeli, tek egemenliğe dayalı Federal Kıbrıs istemeye devam ettiğini söyledi.

Çakıcı, Kıbrıs Türk halkını bu yolda kimsenin durduramayacağını, kimseye boyun eğmeyeceğini, geri çekilmeyeceğini belirterek; mücadelenin yılmadan sürdürüleceğini kaydetti.

Tüm tarafları Kıbrıs’ta çözüme katkı koymaya çağıran Çakıcı, “Biz 7 yıldır bıraktığınız gibiyiz. Barış, anlaşma istiyoruz” dedi.

Çakıcı, “Kıbrıs Türk halkının Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan bıktığını” da  ileri sürdü ve  “vatan hainliğiyle” suçlanmalarına tepki gösterdi.

Çakıcı, şunları söyledi:

“Eğer yurtseverlik geleceği görmeyerek halkı yanlış yola sürüklemekse, günübirlik politikalarla geleceği düşünmemekse, kader noktalarında korkak davranarak halka kaybettirmek ve makama oturduktan sonra yalnızca durumu idare etmekse, halkın oylarını aldıktan sonra söz verilenlerin tersini yapmaksa, olmaz olsun böyle liderlik, böyle vatanperverlik…”

SOYER

CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer de konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının çözüm için yollara düştüğünü, bunun için mücadele ettiğini ve bunu başaramamanın yorgunluğuyla durmak gerekmediğini söyledi.

Soyer, boyun eğilmeyeceğini, yorgunluğa ve hayal kırıklığına yenik düşülmeden  yola devam etmek gerektiğini vurgulayarak; bu akşamki şölen için “bir anlam veremedim” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu eleştirdi.

Soyer, “Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaşananları anlamış olsaydı 2002-2003 yılında halkın referandum hakkını elinden alarak, Rum Yönetimi’nin bütün Kıbrıs adına tek başına AB’ye giriş yolunu döşemeyecekti” ifadelerini de kullandı.

Soyer, 23 Şubat 2003 tarihinden önce Güney ve Kuzey arasında geçiş kapıları olmadığını ve o zaman halka “kapılar açılırsa Türklerin her şeyini kaybedeceğinin” söylendiğini kaydederek, sınır kapıları açılmadan önce yaratılan ortamın kabul edilemez olduğunu belirtti.

“Biz inadına federal Kıbrıs istiyoruz. Bu nedenle inadına çözümü gerçekleştireceğiz” diyen Soyer, anlaşmaya ve barışa karşı çıkanların Kıbrıslı Türklerin barışçı ve dinamik gücü altında ezileceğini; bu gücün Kıbrıslı Rumlara da barışı kabul ettireceğini ifade etti.

Soyer, Başbakan İrsen Küçük’e de seslenerek, kapatılan Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın 700 çalışanı için çözüm istedi.

Ülkeyi bugün yönetenlerin, “çözüm değil kapıları kapatılmış alanda Kıbrıs Türk halkını baskı altında yönetmeyi istediklerini” iddia eden Soyer, bunu kırmak amacıyla barış ve çözüm istediklerini kaydetti.

Soyer, “Açık denizlere çıkanlar bilir. Bazen dalgalar büyük olur. İşte o zaman geminin burnunu dalgalara çevirmek ve dalgalara doğru gitmek gerekir” diye ekledi.

Bu haber toplam 1793 defa okunmuştur
Referandumun 7.Yıldönümü şöleni yapıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans