Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatar: 10 binden fazla genç işsiz var
26 Nisan 2011 Salı Saat 11:05

Tatar: 10 binden fazla genç işsiz var

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin esas sorununun üretimi geliştirerek istihdamı sağlamak olduğuna işaret ederek, bugün itibarıyla ülke genelinde 10 binden fazla genç işsizin bulunduğunu söyledi.

Tatar bu konudaki açıklamayı, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO)’nın Sanayi Sitesi ve bu site içinde Milli  Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle yaşama geçirilen “Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi”ni ziyaretinden sonra yaptı.

Ersin Tatar, böyle bir yerde bulunmaktan mutluluk duyduğunu, özellikle merkezde ara eleman yetiştirilmesine yönelik eğitim verilmesinin önemli olduğunu anlattı.

Tatar, böyle bir merkezi ve siteyi kurmaları nedeniyle KTEZO’yu ve yönetimini kutlayarak, “Hükümet olarak yanınızdayız. Ama serbest piyasada önemli olan kendi olanağının yaratılmasıdır” diye konuştu.

İstihdam için üretmek, üretmek için ise üretilenlerin satılmasının gerekli olduğunu ifade eden Tatar, alınan önlemlerle bu yıl ülkeye gelen turist sayısında yüzde 20 artış olduğunu, hedefin 1 milyon turist  olduğunu yineledi.

TULGA

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga da, yaşanan sorunlara karşın moralin bozulmaması gerektiğini, çünkü çözümün insanların elinde olduğunu söyledi. Tulga, bu düşünceden hareketle risk alarak siteyi ve eğitim merkezini kurduklarını, şimdi de Kooperatif Bankası kurma girişimini ileriye götürdüklerini, bu konuda üzerlerine düşeni yaptıklarını ancak hükümetin de üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti

Tulga, eğitim olmadan istihdam olmayacağını, bu nedenle çıraklık ve yetişkin eğitim merkezinin kurulduğunu ifade ederek, “Günümüzde ülkeler milli eğitimlerinin yüzde 70’ini mesleki eğitime ayırmıştır...” dedi.

Bu haber toplam 1684 defa okunmuştur
Tatar: 10 binden fazla genç işsiz var Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans